Európsky súdny dvor sa vyjadril, že muž, ktorý sa narodil v roku 1958 a “stal sa” ženou v roku 1995, môže odísť do dôchodku päť rokov pred dovŕšením 65. roku života, ktorý je vekom odchodu do dôchodku u mužov.
Advokát európskeho súdu pri obhajovaní požiadaviek transexuála uviedol, že verdikt Spojeného kráľovstva je nelegitímny. Transexuálovi žiadosť o skorší odchod do dôchodku britský súd zamietol v prvom rade pre to, že nemal doklad o kompletnej pohlavnej identite. Podľa platnej normatívy v čase, kedy sa muž rozhodol zmeniť pohlavie, totiž zmena pohlavia automaticky znamenala anuláciu manželstva, ktoré muž uzavrel v roku 1984 a o to on ani jeho manželka nestáli.
Generálny prokurátor súdu Michal Bobek zrušil rozsudok, pretože vyvstávajúca podmienka “nebyť zosobášený”, aby mu vznikol nárok na dôchodok, je v protiklade s ľudskými právami a ide o “sexuálnu diskrimináciu”, keďže sa to týkalo len transgenderizmu. “Členské štáty EÚ nie sú povinné uznať manželstvá medzi osobami rovnakého pohlavia. Avšak sú povinné umožniť prístup k dôchodku bez ohľadu na to, v akom stave partnerstva osoba žije.”
Aj takéto drobné nuansy menia ovzdušie Európy. Vtedajší britský zákon o tom, že manželstvo je automaticky neplatné, ak osoba, ktorá sa sobášila je zrazu inou osobou, dáva logiku. Prokurátor však zrazu vidí diskrimináciu, od ktorej radšej všetci dávajú ruky preč, a tak transexuál sa môže tešiť odchodu do predčasného dôchodku. Zároveň to vyzerá ako pekný návod pre mužov, ktorí sú už utrápení dlhoročnou prácou a na totálny chaos budúcnosti.