Washington 10. februára 2024 (HSP/inosmi/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov/Sputnik, Kremlin)
Východná Európa neostala bokom čo sa týka kometovania rozhovoru Tuckera Carlsona s prezidentom Putinom. Teraz sa svet dozvedel celú verziu toho, prečo Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine a ako sa tento ozbrojený konflikt skončí, píšu Chorváti. Dôsledky tohto rozhovoru by mohli byť zlovestné, varujú Poliaci
Svet sa konečne dozvedel presnú odpoveď na otázku, prečo Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine, a tým sa dozvedel aj to, ako sa tento konflikt skončí, píše chorvátsky Advance.
“Hneď na začiatku rozhovoru sa Carlson otvorene opýtal na dôvod vojny na Ukrajine. Podľa slov Carlsona očakával, že Vladimir Putin povie, že povedzme Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pretože sa cítilo ohrozené, alebo niečo podobné. Novinár bol však prekvapený, keď Vladimir Putin spustil dlhý monológ o histórii. Samozrejme, tých, ktorí videli predchádzajúce prejavy Vladimira Putina o konflikte na Ukrajine, to nijako zvlášť neprekvapilo, keďže ruský prezident je už známy svojimi “maratónskymi sedeniami”, počas ktorých sa dotýka historických detailov, hoci to medzinárodnému publiku môže pripadať nudné. Kritici už teraz tvrdia, že “návratom do histórie” sa len snaží nájsť pohodlné argumenty v prospech špeciálnej operácie na Ukrajine, čo vo všeobecnosti nie je v rozpore s pravdou. (…)
Zaujímavé je, že v úvodnom slove dlhého rozhovoru Tucker Carlson považoval za vhodné okomentovať pre divákov túto časť. Čo z toho vyplýva? Že súhlasí s Putinom? Nie, ale ako človek, ktorý s ruským prezidentom strávil hodiny v Kremli, Carlson verí v úprimnosť verzie ruského prezidenta. Preto Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine a preto neustúpi. V tomto zmysle je už samotný úvod rozhovoru, a ten trvá asi pol hodiny, skvelým novinárskym dielom. Dalo by sa povedať, že svet (mimo rusky hovoriaceho sveta) sa konečne dozvedel úplnú verziu toho, prečo Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine a ako sa tento ozbrojený konflikt skončí. Vzhľadom na to, že Vladimir Putin prikladá tejto konfrontácii taký význam v kontexte ruských dejín, ako aj prežitia Ruska, je jasné, že sa svojho cieľa nikdy nevzdá.”
“O histórii toho veľa neviem,” povedal americký novinár Tucker Carlson. Takto dopadol “rozhovor” s Putinom, píšu české Hospodářské noviny.
“Carlson, prvý západný novinár, ktorému Kremeľ od útoku na Ukrajinu poskytol rozhovor, strávil prvú polhodinu monológu Vladimira Putina len žmurkaním. Putin vo svojom krátkom exkurze do histórie, samozrejme podľa ruskej verzie, vyslovil niekoľko “historických” poznámok na adresu Poľska, krajiny, ktorá zaujala nekompromisný postoj voči ruskej špeciálnej operácii na Ukrajine. Spomenul poľské pokusy “kolonizovať územie súčasnej Ukrajiny” tými najbrutálnejšími metódami. (…) Američan, ktorý sa príliš nevyzná v histórii, sa pravdepodobne veľa naučil.
Dôsledky tohto rozhovoru by mohli byť zlovestné, píše poľská Polityka.
Spravodajca publikácie v USA Tomasz Zalewski označil rozhovor za “Putinov triumf” v čase, keď sa rozhoduje o osude západnej pomoci Ukrajine. Týmto rozhovorom Putin vysiela Západu signál – ak chcete mier, prestaňte pomáhať Ukrajine. Podľa Zalewského je tento odkaz mimoriadne nebezpečný, pretože niektorí západní lídri môžu Putinovi uveriť.
Prečítajte si tiež:
- A je to tu: Rozhovor Tuckera Carlsona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom
- Odvrátená strana Tuckerovho stretnutia s Putinom?
- O rozhovore Tuckera Carlsona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom