Brusel 29. apríla 2023 (HSP/Politico/Foto: Pixabay)
Dohoda bola uzavretá po takmer dvoch týždňoch rokovaní, informuje POLITICO. Päť krajín EÚ sa po takmer dvoch týždňoch intenzívnych rokovaní dohodlo s Európskou komisiou na presune miliónov ton ukrajinského obilia z regiónu, uviedol v piatok šéf obchodu EÚ Valdis Dombrovskis
“Som rád, že môžem oznámiť, že sme dosiahli politickú dohodu týkajúcu sa dovozu ukrajinských agropotravinárskych výrobkov do EÚ. S piatimi susednými členskými štátmi EÚ a Ukrajinou sme sa dohodli, ako budeme situáciu riešiť,” povedal Dombrovskis.
Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko začiatkom tohto mesiaca obmedzili dovoz ukrajinských výrobkov po protestoch poľnohospodárov, ktorí nemohli predať svoju úrodu v dôsledku prebytku ponuky.
Ako už bolo oznámené, Európska komisia navrhne mimoriadne ochranné opatrenia pre pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená, povedal Dombrovskis a dodal, že by mohli nasledovať vyšetrovania ďalších výrobkov.
Neposkytol viac podrobností o tom, čo tieto mimoriadne opatrenia zahŕňajú, ale diplomati EÚ tvrdia, že dovoz týchto výrobkov do týchto piatich krajín bude zablokovaný, pokiaľ nepôjde o tranzit do iných krajín EÚ alebo tretích krajín.
EÚ tiež podporí tieto krajiny sumou približne 100 miliónov EUR.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dohodu privítala s odôvodnením, že “zachováva vývoznú kapacitu Ukrajiny, aby mohla naďalej zásobovať svet potravinami, ako aj živobytie našich poľnohospodárov”.
Dohodu predtým privítalo aj Poľsko.
“Práve teraz sme s Európskou úniou dokončili dohody týkajúce sa zákazu dovozu týchto poľnohospodárskych výrobkov, ktorý viedol predovšetkým k destabilizácii poľského trhu,” povedal premiér Mateusz Morawiecki.
Hoci Rumunsko nezaviedlo vlastné obmedzenia, pripojilo sa k ostatným štyrom krajinám a vyzvalo exekutívu EÚ, aby rozšírila svoj návrh na dočasné “preventívne opatrenia”.
Päť krajín argumentovalo tým, že takzvané “solidárne trasy”, ktoré EÚ zriadila na pomoc pri presúvaní plodín, ktoré boli v dôsledku minuloročnej ruskej invázie odklonené z tradičnej čiernomorskej vývoznej trasy Ukrajiny, zaplavili ich trhy poľnohospodárskymi produktmi.
Zásah do dovozu však vyvolal pobúrenie ostatných krajín EÚ, ktoré uviedli, že to podkopáva jednotný trh bloku a zároveň narúša solidaritu s Kyjevom, ktorý Európa podporuje v jeho boji proti vojne ruského prezidenta Vladimira Putina.
Správu pravdepodobne neprijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý predtým varoval, že dovozné obmedzenia porušujú obchodnú dohodu medzi oboma partnermi.
“Diskutovali sme o zákaze dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov niekoľkými susednými štátmi,” povedal po telefonáte s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. “Vyjadril som hlboké znepokojenie nad takýmito rozhodnutiami a zdôraznil som, že tieto kroky sú hrubým porušením dohody o pridružení a zakladajúcich zmlúv EÚ.”
V podobnom duchu vyzvala ukrajinská podpredsedníčka vlády Oľga Stefanišyna blok, aby pozastavil opatrenia na ochranu obchodu.
“Tok ukrajinského agroexportu je otázkou prežitia ukrajinskej ekonomiky, ktorá je silne ovplyvnená ruskou agresívnou vojnou v plnom rozsahu,” povedala Stefanishyna. “Našou spoločnou prioritou by teda malo byť predĺženie pozastavenia dovozných ciel, kvót a opatrení na ochranu obchodu na ukrajinský vývoz do Európskej únie.”
Správa o dohode prišla niekoľko hodín po tom, ako veľvyslanci EÚ podporili navrhované predĺženie bezcolného prístupu Ukrajiny na jednotný trh bloku.
Súčasný systém sa končí začiatkom júna a po formálnom schválení by sa predĺžil o ďalší rok. Rozhodnutie bolo odložené z dôvodu prebiehajúcich rokovaní o odstránení nadmerných dodávok ukrajinského obilia.
V júni minulého roka Brusel na jeden rok pozastavil všetky dovozné clá na ukrajinský tovar, aby pomohol vojnou zničenej ekonomike Kyjeva, a zrušil všetky dovozné clá nad rámec zníženia ciel, ktoré sú už zakotvené v asociačnej dohode medzi EÚ a Ukrajinou. Zostávajúce clá boli zrušené na priemyselné výrobky, ovocie a zeleninu a iné poľnohospodárske produkty.
Colné pravidlá ešte podliehajú formálnemu schváleniu Európskym parlamentom a krajinami EÚ v neskoršej fáze.