Bejrút 19. septembra 2024 (HSP/Aljazeera/Foto:TASR/AP)
Teroristická operácia s pagermi ukazuje, že Izrael chcel ochromiť vnútornú komunikačnú štruktúru a preskúmať logistické možnosti Hizballáhu, píše komentátor Al-Džazíry Suhaib Johar (صهيب جوهر). Napriek výzvam USA, aby „schladili svoj zápal“, Izraelčania aktívne postupujú v predohre k rozšíreniu konfrontácie
Izrael sa rozhodol uskutočniť operáciu s cieľom vyhodiť do vzduchu pagery libanonského Hizballáhu. Pri výbuchoch [pagerov] boli zabité desiatky ľudí a ďalších asi tisíc bolo zranených. Operácia sa uskutočnila po tom, ako Izrael prekazil teroristický útok, ktorý bol v blízkej budúcnosti plánovaný proti jednému z členov izraelských bezpečnostných služieb. Teroristický útok mal byť vykonaný pomocou výbušného zariadenia typu Climagore.
Tento incident predstavuje novú etapu prebiehajúceho konfliktu medzi Hizballáhom a Izraelom, ktorý sa snaží dokázať svoju silu po “ponížení”, ktoré zažil 7. októbra 2023. Okrem toho tento konflikt odhaľuje niekoľko skutočností, ktoré nemožno ignorovať:
Po prvé: Izrael – uprostred diskusií, hrozieb a pokusov o „ochladenie“ frontu – chcel vyslať jasný signál, že je schopný tvrdo zasiahnuť Hizballáh bez toho, aby utrpel veľké bojové straty alebo vojenské náklady. Izrael zároveň potrebuje dokázať svoju prevahu nad protivníkom.
Po druhé: V súvislosti s teroristickou hrozbou a otvorenou konfrontáciou medzi Hizballáhom a Izraelom sa Izraelčania, najmä po tom, ako Húsíovia odpálili rakety na Tel Aviv, snažili zmeniť pomer síl vo svoj prospech. Výročie operácie Al-Aksá Potopa sa nezadržateľne blíži, ale Izraelu sa zatiaľ nepodarilo potlačiť odpor v Gaze ani zabiť vodcu Hamasu Jahju Sinvara. Takže operácia libanonského Hizballáhu zameraná na “bombardovanie” pagermi je takzvanou izraelskou verziou 7. októbra.
Po tretie: Je potrebné poznamenať, že sa tak stalo deň po tom, čo vyslanec USA Amos Hochstein navštívil Izrael a odovzdal Netanjahuovi posolstvo vyzývajúce na deeskaláciu. Izrael je však naďalej odhodlaný eskalovať, aj keď sa USA snažia obmedziť operácie na juh alebo dolinu Bekaa, aby sa vyhli rozsiahlej konfrontácii v regióne. Washington sa intenzívne snaží zabrániť eskalácii v Bejrúte, Dahíji a Tel Avive.
Po štvrté, vzhľadom na prípravy na možnú pozemnú alebo leteckú vojenskú operáciu sa Netanjahu uchýlil ku komplexnému bezpečnostnému úderu (alebo kybernetickému úderu) zameranému na sondovanie logistických kapacít Hizballáhu a paralyzovanie jeho zdravotníckej a sociálnej infraštruktúry. Izrael plánuje začať rozsiahlejšiu vojenskú operáciu v južnom Libanone alebo v údolí Bekaa.
Po piate: Táto operácia ukazuje, že Izrael chcel paralyzovať vnútornú komunikačnú štruktúru Hizballáhu. Avšak pagery, ktoré boli terčom útoku, nemajú nič spoločné s vojenskou štruktúrou organizácie. Používajú sa len na komunikáciu medzi politickými a administratívnymi vodcami a ich rodinami.
Po šieste: Zvýšený počet útokov na členov Hizballáhu v Sýrii ukazuje, že Izrael už hlboko prenikol do bezpečnostného systému [organizácie]. Sýria je už roky pod priamym útokom Izraela, čo ohrozuje bezpečnosť Hizballáhu. Čelí nielen regionálnym a medzinárodným spravodajským agentúram, ale aj izraelským leteckým útokom.
Preto zostáva otvorenou otázkou, ako Hizballáh zareaguje na najväčší kybernetický útok vo svojej histórii a či hackerské útoky a podkopanie tisícov pagerov nebudú predohrou k rozšírenej konfrontácii.
Pred operáciou Hizballáh vedel, že Izrael koná na dvoch frontoch: vyjednávanie a diplomacia. Tel Aviv sa usiloval o medzinárodnú podporu, aby vyvinul tlak na Hizballáh a Libanon; v médiách sa denne objavovali úniky informácií a vyhlásenia o ochote rozšíriť konfrontáciu; a napokon Izrael zintenzívnil letecké útoky, aby prinútil Hizballáh zmeniť svoj postoj. „Hizballáh zasa zvýšil tlak [na Izrael] v súvislosti s návštevou Hochsteina, ktorý má osobne odovzdať posolstvá predstaviteľom v Bejrúte.
Dnes, po útoku na komunikačnú infraštruktúru, čelí Hizballáh novej výzve podobnej tej, ktorej čelil po zavraždení svojho veliteľa Fuada Shoukriho. Hoci Hizballáh nechce byť zatiahnutý
do rozsiahlej regionálnej vojny, bude nútený reagovať na tieto rozsiahle útoky, najmä vzhľadom na vysoký počet civilných obetí od začiatku vojny.
Izraelskí analytici sa domnievajú, že to, čo sa stalo dnes, je predohrou k pozemnej invázii hlboko do Libanonu (južne od Litani); Izrael si napriek všetkému humbuku uvedomuje, že pozemná operácia [v Libanone] by mala oveľa katastrofálnejšie dôsledky ako invázia do Gazy, a to z viacerých dôvodov, pričom hlavným je vysoká bojová kapacita Hizballáhu v južnom Libanone.
V tomto svetle možno vnímať turné šéfa Mossadu Davida Barnea po európskych krajinách, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými týždňami. Na stretnutiach so svojimi západnými partnermi diskutoval podľa mediálnych správ o celom rade otázok. Vyhlásil, že jeho vláda je za letecké útoky na vojenské zariadenia Hizballáhu v južnom Libanone a v údolí Bekaa.
Najväčšou výzvou pre izraelskú armádu a spravodajské služby sú však opevnenia Hizballáhu v údoliach a horách, kde stíhačky nemôžu vykonávať presné údery, čo zvyšuje úroveň ťažkostí pre Izraelčanov.
Sýrska krajina je radikálne odlišná od územia Gazy. Izrael to bude mať rovnako ťažké, ako keď pristával v sýrskom Masjafe a ničil dielne na montáž rakiet a dronov. Ak sa IDF rozhodnú pre tento krok, konflikt sa posunie do novej fázy, ktorej dôsledky sa nedajú predvídať.
* * *
Posledné informácie hovoria o tom, že Izrael presúva ťažisko svojho vojenského úsilia na sever a začína sa nová fáza vojny. Uviedol to včera večer izraelský minister obrany Yoav Gallant.
Ciele Izraela sú podľa neho „jasné a jednoduché“: „bezpečne vrátiť obyvateľov miest na severe do ich domovov“. „Nezabudli sme na rukojemníkov a nezabudli sme ani na naše úlohy na juhu. Je to naša povinnosť a zároveň ju plníme,“ povedal.
V Gaze boli tri divízie IDF – 98., 162. a 252. Prvú tvoria brigády komanda a výsadkárov. Rozhodnutie o premiestnení bolo prijaté „v očakávaní možnej eskalácie“.
Prečítajte si tiež:
- Grandiózna teroristická operácia umožnila Mosadu vyradiť velenie Hizballáhu. Možno v predvečer ďalšej vojny
- Čo je známe o masovom výbuchu pagerov v Libanone a aké budú jeho dôsledky?