Bratislava 22. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Žijeme v časoch niekedy až chaotických zmien, ktoré sa zvyknú nazývať reformy. Jednou z nich je reorganizácia súdov, ktorej sa hovorí „nová súdna mapa“. Celé to začalo ešte vlani v novembri, keď na základe odporúčaní Európskej komisie pre efektívnosť súdnictva, známej pod skratkou CEPEJ, pripravila ministerka Kolíková zámer radikálne znížiť počet okresných i krajských súdov.
Autori tejto reformy sú presvedčení o piatich dôležitých výsledkoch reorganizácie súdov. Je to „primeraná dostupnosť“, rýchlejšie konania, vyššia kvalita rozhodnutí na základe špecializácie sudcov, transparentnosť a efektívnosť.
Pravda, pokiaľ ide o dostupnosť, tu je najväčší problém. V materiáli Kolíkovej ministerstva sa doslova uvádza, že „nová súdna mapa prihliada aj na primeranú fyzickú dostupnosť súdu pre chudobnejšie skupiny obyvateľstva,“ čo je, samozrejme pri likvidácii 24 súdov z 54 asi nemožné. Dodáva však, že „vzhľadom na postupujúcu elektronizáciu súdnej agendu a zriedkavosť ústnych pojednávaní, je dostupnosť rýchleho a kvalitného rozhodnutia dôležitejšia ako fyzická blízkosť budovy súdu.“ Vari toto má byť cesta k vyššej kvalite súdnych rozhodnutí, konanie bez účasti zainteresovaných?
Legislatívny rámec novej súdnej mapy mal vzniknúť v tomto roku a „implementácia“ sa mala začať „od roku 2022“. Legislatívny proces sa rozbehol, ale zasekol sa. A zdá sa, že termíny sú ohrozené. Zásadne sú proti návrhu zákona, ktorý mal byť predložený do parlamentu 5. novembra tohto roku, koaliční partneri zo Sme rodina. A že „nezahlasujeme za súdnu reformu v takejto podobe, Slovensko potrebuje razantnú súdnu reformu,“ dala vedieť aj šéfka Za ľudí Remišová. Proti je opozícia, ale aj sudcovia a najmä mestské úrady a súdy v mestách, kde sa ich činnosť má skončiť. Sú to zväčša mestá, kde je pramálo iných pracovných príležitosti, a kde sa idú rušiť aj nemocnice v rámci zdravotníckej reformy. Zdá sa, že súčasná „proreformná vláda“ je postihnutá centralizmom, že pre ňu Slovensko končí na Zlatých pieskoch za Bratislavou.
Zvuk: Nosko
Podľa primátora Noska „Krajský súd v Banskej Bystrici je plne funkčný a spĺňa všetky kritériá. Z ôsmich KS na Slovensku patrí k súdom s najväčším obvodom a je druhým najväčším z hľadiska personálneho obsadenia, kvalitne vybavený po technickej stránke a od roku 2011 zrekonštruovaný za 7,5 milióna eur.“ Bystričania vyzývajú ministerku, aby tretiu verziu súdnej mapy, ktorá počíta so zrušením banskobystrického krajského súdu, do vlády nepredkladala. Zároveň vyzývajú poslancov Národnej rady, aby návrh nepodporili.
Vzhľadom na masívnu kritiku, vyrobila Kolíková už tri verzie, pričom jedna popiera druhú. Predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina, Peter Pčolinský nerozumie, prečo bolo v predchádzajúcich návrhoch súdnej mapy potrebné rušiť takmer tri desiatky pracovísk súdov, po novom stačia už len štyri. „Nedáva to logiku, v čom je vlastne potom tá reforma. Zatiaľ mám viac otázok ako odpovedí,“ konštatoval Pčolinský.
Kolíková si však stojí za svojím cieľom pretransformovať slovenské súdnictvo, a to podľa nôt z Bruselu. Oficiálne má nová súdna mapa zvýšiť dôveru obyvateľov v súdnictvo, ktoré je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ dlhodobo na nízkej úrovni. Prispieva k tomu aj miera korupcie, ktorú potvrdzujú postupné odhalenia orgánov činných v trestnom konaní.
Dnes máme na Slovensku 54 okresných súdov a Kolíkovej ministerstvo je presvedčené, že takéto „rozdrobené súdy sú menej efektívne a odolné k miestnym väzbám, zároveň obmedzujú možnosť špecializácie.“
Zvuk: Kolíková
Pravdaže nič nie je zadarmo. Celá reforma bude stáť takmer 310 miliónov eur, z čoho až 285 miliónov príde zo zdrojov Európskej únie v rámci Fondu obnovy. To však budeme musieť v budúcnosti splatiť. Náš štát to bude stáť 24,5 miliónov eur. Ministerstvo netají, že reforma súdnej mapy vychádza zo Správy k stavu justície z dielne Európskej komisie pre efektívnosť súdnictva – European Commission for the Efficiency of Justice. Zrejme teda aj v justícii plníme odporúčania – či príkazy? – zhora.
Predseda Národnej rady Boris Kollár zo Sme rodina považuje návrh novej súdnej mapy, jeho tretiu verziu, za „nepripravený, veľmi zlý a nezmyselný“. Zdôraznil, že hnutie Sme rodina ho v parlamentne nepodporí.
Zvuk: Kollár
A čo si o pripravovanej, ale v súčasnosti pribrzdenej reforme v justícii myslí emeritný sudca Ústavného súdu dr. Ján Drgonca v rozhovore pre ereport.
Zvuk: Drgonec
Nuž počkáme, či sa Kolíkovej námaha premení v skutky. A ak áno, či bude mať pravdu súdny expert dr. Drgonec. Dôjde potom v justícii k výbuchu?
Dagmar Vanečková