Bratislava 8. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Vybrané prevádzky budú môcť otvoriť po splnení všetkých požiadaviek bez finálnej kontroly Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri vybraných typoch prevádzok sa tiež vypustí posudková činnosť a nahradí sa oznamovacou povinnosťou. Tieto zmeny vyplývajú z balíčka opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu, ktorý schválil parlament
Cieľom “Lex korona” je podľa Ministerstva hospodárstva SR podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou Covid-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení.
Prevádzkovatelia telovýchovných a športových zariadení, zariadení starostlivosti o ľudské telo, ubytovacích zariadení, okrem zariadení sociálnych služieb a zariadení spoločného stravovania už nebudú musieť predkladať príslušnému orgánu verejného zdravotníctva prevádzkový poriadok na schválenie, ako aj návrh na jeho zmenu. Zároveň sa do priestorov zariadení verejného stravovania umožní vstup so spoločenským zvieraťom, musí ho však povoliť prevádzkovateľ.
Prevádzkové poriadky už nebudú povinné v prevádzkach, v ktorých zamestnanci vykonávajú prácu v prvej kategórii ani v tých, v ktorých sú zamestnanci vystavení fyzickej záťaži, s výnimkou rizikovej práce. Túto povinnosť nebudú mať ani prevádzky, v ktorých sú zamestnanci vystavení záťaži teplom alebo chladom, rovnako s výnimkou prevádzky, v ktorej zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu. Upraví sa tiež povinnosť podnikateľov a právnických osôb predkladať na schválenie a dodržiavať prevádzkový poriadok.
Zruší sa tiež povinnosť oznamovať ÚVZ SR údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej kategórie. Zníži sa aj frekvencia posudzovania zdravotného rizika na pracovisku, na ktorom zamestnanci vykonávajú prácu zaradenú do druhej kategórie z 18 na 24 mesiacov. Všetky uvedené zmeny budú zapracované v zákone o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Po novom sa zruší aj duplicitné nahlasovanie tých istých údajov zdravotným poisťovniam, ktoré nahlasuje zamestnávateľ aj sociálna poisťovňa, napríklad ak zamestnanec čerpá nemocenské dávky. Zníži sa aj poplatok za umiestnenie výživového doplnku na trhu na 30 eur za jeden produkt.