Vstúpi USA do ďalšej vojny, tentoraz v Arménsku?

❚❚

Washington 21. septembra 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Tigran Mehrabyan)

 

Rusi sa snažia zablokovať USA a NATO, píše Stephen Bryen pre Asia Times

Nikol Pašinjan
Na snímke arménsky premiér Nikol Pašinjan

Arménsky premiér Nikol Pašinjan sa rozhodol pripojiť Arménsko k Spojeným štátom a možno aj k NATO. Preto zorganizoval protiruské protesty v Jerevane a uskutočnil vojenské cvičenia so Spojenými štátmi. Je nepravdepodobné, že by mu Rusi dovolili uzatvárať dohody s Washingtonom.

.

Arménsko, krajina s približne tromi miliónmi obyvateľov, je vklinená medzi Azerbajdžan, Turecko, Irán a Gruzínsko. Hoci historickým nepriateľom Arménska je Turecko, v posledných rokoch sa Arménsko angažuje v podpore etnických a náboženských kresťanských Arménov žijúcich v Náhornom Karabachu.

Arménsko má v Spojených štátoch značnú podporu, najmä kvôli genocíde Arménov, ktorú uskutočnilo Turecko (1894-1896, 1915-1918) a ktorá pripravila o život 1,5 milióna Arménov. V Spojených štátoch žije takmer 400 000 Američanov arménskeho pôvodu.

.

Náhorný Karabach je vnútrozemský región na južnom Kaukaze. Počas sovietskej vlády bol územne súčasťou Azerbajdžanu, ale Arménsko tento štatút čoraz viac spochybňovalo. (Oba štáty boli sovietske.)

Väčšinu územia spravuje neuznaná Republika Arcach (známa aj ako Náhorno-karabašská republika [NKR]) v dôsledku prvej vojny v Náhornom Karabachu, ktorá sa skončila v roku 1994. Arméni boli obvinení, že sa snažia vyčistiť región od etnických Azerbajdžancov, ničia domy, farmy, mešity a dokonca aj cintoríny a vyháňajú z krajiny desaťtisíce miestnych moslimov.

V roku 2020 opäť vypukla vojna, ktorá viedla k výraznému víťazstvu Azerbajdžanu a porážke arménskej vlády na čele s Pašinjanom. Z porážky obvinil nedostatočnú podporu zo strany Ruska, hoci súhlasil s urovnaním sporu sprostredkovaným Vladimírom Putinom, na základe ktorého boli ruské mierové sily umiestnené okolo lačínskeho koridoru chrániaceho hlavné mesto Náhorného Karabachu Stepanakert.

Podľa Azerbajdžanu Arménsko nedávno presunulo svoje sily do regiónu a začalo ostreľovať azerbajdžanské pozície, čo viedlo k azerbajdžanskej vojenskej operácii v rámci tzv. protiteroristickej kampane.  Arménsko súhlasilo s prímerím, ktoré opäť sprostredkovali Rusi, ale situácia je naďalej veľmi nestabilná.

V stredu 20. septembra sa ruskí príslušníci mierových síl v Náhornom Karabachu dostali pod paľbu z ručných zbraní a všetci zahynuli. Streľbu, ktorá bola zjavne zamýšľaná ako provokácia namierená proti Rusom, pravdepodobne uskutočnili proarménske sily. Rusko a Azerbajdžan začali spoločné vyšetrovanie.

.

Pozorovatelia v Moskve a v Európe sa domnievajú, že arménsky vodca urýchlil najnovší konflikt, aby vyhnal Rusov z Náhorného Karabachu, alebo aby aspoň obvinil Rusov z problémov.

Podľa podmienok prímeria sa zdá, že proarménski bojovníci v Náhornom Karabachu musia odovzdať zbrane. Je ešte priskoro povedať, či sa tak stane.

Nie je isté, či ruské mierové sily zostanú v Náhornom Karabachu, hoci Rusi sú zjavne znepokojení začínajúcim sa románikom medzi Arménskom a Spojenými štátmi pod vedením Pašinjana. Pašinjan už vyzval Spojené štáty, aby zasiahli, čo Washington neprijal. Namiesto toho Washington, podobne ako Rusko a ďalšie krajiny, odsúdil obnovenie bojov.

Je v záujme Azerbajdžanu, aby Rusi zostali v Náhornom Karabachu, pretože ich prítomnosť z veľkej časti blokuje akúkoľvek vážnu snahu Spojených štátov o vytvorenie základne v Arménsku. Podobne je to aj v záujme Iránu, pretože základňa USA by priamo ohrozovala Teherán. Ak by sa Rusi rozhodli stiahnuť, existuje dôvod domnievať sa, že Irán by zasiahol s použitím svojich čoraz početnejších pozemných síl.

Divokou kartou sú Spojené štáty.  Ak by USA presadzovali zriadenie vojenskej základne v Arménsku, Rusi by nesedeli pokojne, rovnako ako nesedeli pokojne pri vstupe Ukrajiny do NATO.

.

Táto krajina je v sfére vplyvu Ruska. Rusko je navyše čoraz viac znepokojené ambíciami USA a NATO expandovať na Ukrajine, Kaukaze a v strednej Ázii.

Výskumníčka Akanksha Singhová vysvetľuje, že “teória Veľkej šachovnice (Zbigniewa) Brzezinského hovorí, že USA potrebujú na udržanie svojho postavenia globálneho hegemóna kontrolovať a riadiť Euráziu”. USA opäť miešajú karty v Gruzínsku, Uzbekistane a inde (teraz vrátane Arménska).

Zdá sa, že Pašinjan má v pláne hľadať pomoc a podporu v Spojených štátoch a obviňovať Rusov zo “straty” Náhorného Karabachu. Či sa mu takýto manéver podarí, sa ešte len uvidí.  Je nepravdepodobné, že by sa Rusko tomu nečinne prizeralo.

Budú USA pokračovať a umiestnia americké jednotky v Arménsku? Viedlo by to k priamemu konfliktu s Ruskom?

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:43

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin vo štvrtok vyhlásil, že ukrajinské údery na ruské územie prostredníctvom Západom dodaných rakiet by viedli k svetovej jadrovej vojne. Reagoval tak na štvrtkové uznesenie Európskeho parlamentu (EP), v ktorom europoslanci vyzvali na zrušenie obmedzení, ktoré Ukrajine bránia používať západné zbraňové systémy proti legitímnym vojenským cieľom v Rusku.

18:36

V dôsledku augustového útoku nožom v nemeckom Solingene sprísnia bezpečnostné opatrenia na Oktoberfeste. Úrady varovali návštevníkov, aby rátali s dlhšími radmi pred vstupmi, keďže po prvý raz v 189-ročnej histórii bavorského pivného festivalu použijú detektory kovov.

18:36

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi s prejavom v Európskom parlamente 9. októbra, aby predstavil priority aktuálneho maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie. Pôvodne mal vystúpiť tento týždeň, avšak vzhľadom na povodňovú situáciu zrušil všetky svoje zahraničné cesty.

18:35

Grécko začne rokovania o nákupe štvrtej fregaty Belharra od Francúzska s cieľom posilniť svoje námorníctvo v čase, keď sa krajina zotavuje z vyše desaťročnej dlhovej krízy. Vo štvrtok to uviedol grécky minister obrany Nikos Dendias.

18:34

Za “vyhlásenie vojny” označil vo štvrtok vodca libanonského militantného hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh koordinované výbuchy komunikačných zariadení používaných touto šiitskou organizáciou v uplynulých dvoch dňoch, ktoré si vyžiadali najmenej 37 mŕtvych a okolo 3000 zranených a o ktorých sa predpokladá, že je za nimi Izrael.

18:33

Vladislava Bakaľčuka, manžela najbohatšej Rusky Taťjany Bakaľčukovej, vo štvrtok zatkli a obvinili z vraždy a pokusu o vraždu, informovali jeho advokáti.

18:32

Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok schválila používanie vakcíny Imvanex proti vírusu opičích kiahní (mpox) od dánskej spoločnosti Bavarian Nordic aj pre osoby vo vekovej skupine od 12 do 17 rokov.

18:31

Útoky na výcvikový tábor malijskej polície a vojenskú leteckú základňu, ktoré skupina džihádistov podnikla v utorok v hlavnom meste Bamako, si vyžiadali 77 obetí a vyše 250 zranených. Pre agentúru AFP to vo štvrtok uviedol nemenovaný bezpečnostný zdroj.

17:47

Mnohí poslanci Európskeho parlamentu počas stredajšej diskusie v Štrasburgu s predstaviteľmi Európskej komisie a Rady EÚ o systéme povolení na pobyt pre cudzincov v Maďarsku vyjadrili obavy, že Budapešť zmiernila požiadavky na preverovanie Rusov a Bielorusov vstupujúcich do schengenského priestoru.

17:46

Španielsky premiér Pedro Sanchéz vyzval na deeskaláciu konfliktu na Blízkom východe po tom, ako tento týždeň v Libanone zahynulo 37 ľudí v dôsledku výbuchov pagerov a vysielačiek. Vyjadril sa tak vo štvrtok na stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Išlo o prvé stretnutie oboch lídrov, odkedy Španielsko oficiálne uznalo štát Palestína.

17:45

Vzhľadom na zložitú situáciu na Ukrajine chce nemecká vláda zvýšiť vojenskú pomoc plánovanú na tento rok o 397 miliónov eur. Píše sa to v liste, ktorý adresoval štátny tajomník ministerstva financií Florian Toncar predsedovi rozpočtového výboru Spolkového snemu Helgemu Braunovi.

17:44

Izrael prišiel s novým rámcom pre dohodu s palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktorá by umožnila prepustenie všetkých rukojemníkov naraz a ukončenie bojov v Pásme Gazy spolu s bezpečným odchodom z enklávy pre vodcu Hamasu Jahju Sinwára a jeho spoločníkov.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke si pár užíva výhľad na panorámu centra v Kuala Lumpure

Autor: TASR/AP-Vincent Thian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Branislav Čech

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali