Bratislava 15. marca 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
V Štrasburgu sa najnovšie hlasovalo aj o správe o európskej ombudsmanky. Najvypuklejšou témou bolo „úradovanie” predsedníčky Európskej komisie Ursuly vod Leyenovej a uzatvorenia kontraktu na nákupy vakcín počas pandémie covid19. Informovala o tom europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) na sociálnej sieti
Európska prokuratúra (EPPO) koncom minulého roka potvrdila, že začala vyšetrovanie nákupov vakcín proti koronavírusom v EÚ, v tom čase však konkrétne nemenovala Ursulu von der Leyenovú ani žiadnu konkrétnu výrobnú zákazku, ktorú má v úmysle ďalej vyšetrovať.
Agentúry EÚ pre dohľad už predtým vyjadrili svoje znepokojenie nad komunikáciou na vysokej úrovni medzi generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer a von der Leyenovou, najmä pokiaľ ide o množstvo textových správ, ktoré si tieto dve osoby vymieňali a ktorých prepisy von der Leyenová nepredložila, keď bola o to požiadaná v záujme transparentnosti a zodpovednosti.
Komisia podpísala do novembra 2021 v mene členských štátov zmluvy v hodnote 71 miliárd EUR na nákup až 4,6 miliardy dávok vakcín Covid-19. „To znamená, že nakúpila 10 dávok vakcín pre každého občana EÚ,” prezradil rumunský europoslanec Cristian Terhes. „Na základe zmlúv, ktoré nikdy neboli zverejnené.” „Takto boli zverejnené zmluvy, ktoré podpísala s farmaceutickými spoločnosťami,” uviedol rumunský poslanec a predložil dve silne redigované strany zmluvy o verejnom obstarávaní medzi Komisiou a výrobcom vakcín.
V predchádzajúcom vyšetrovaní dohody o verejnom obstarávaní medzi Komisiou a spoločnosťou Pfizer, ktoré viedla európska ombudsmanka Emily O’Reillyová, sa zistilo, že exekutíva EÚ sa dopustila „nesprávneho úradného postupu” po tom, čo textové správy medzi von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom neboli Komisiou riadne uložené, a preto ich nebolo možné preskúmať. Výkonná moc bloku argumentovala, že na textové správy sa nevzťahuje právo EÚ týkajúce sa požiadavky na uchovávanie dokumentov týkajúcich sa politiky, pričom podľa O’Reillyovej tento postoj nespĺňal úroveň transparentnosti požadovanú v právnom rámci bloku.
Najnovšie sa téma v európskom parlamente znovu načrtla. Europoslankyňa Monika Beňová do pozornosti uviedla „nové“ zistenia, s ktorými sa podelila na sociálnej sieti. Podľa jej slov je všetko utajené. Zmluvy, spôsob ako boli vyjednané ceny, dĺžka trvania kontraktu a najmä súkromná komunikácia predsedníčky EK UvdL, ktorá bola „vymazaná”.
Tak napríklad, že vakcíny boli zazmluvnené až do roku 2027, cena jednej je 19,50€ a na tento rok bolo len od Pfizeru objednaných 450.000.000. Celková hodnota kontraktu je cca 8,8 mld eur. Beňová pripomína, ako sa pritom už minulý rok treťou, niektorí dokonca štvrtou dávkou zaočkovalo len minimum občanov EÚ a len také Nemecko „vyhodilo” okolo 40.000.000 vakcín.
Zodpovednosť vraj nenesie nikto. Taktiež nikto neodpovedá na elementárne otázky, nikto nevidel kontrakt. „Je to nehanebné a pokrytecké ako celá súčasná Európska komisia a aj väčšina predsedov politických skupín v EP, ktorí na Konferencii predsedov odsúhlasili, že predsedníčka EK sa nemusí zodpovedať vlastne nikomu,“ dodáva v statuse. Zároveň apeluje na povereného ministra zdravotníctva a povereného predsedu vlády SR, aby žiadali vysvetlenia v Rade. „Chýbajú nám zdroje už prakticky na všetko!!!” Upozornila Beňová.
V závere poznamenáva, že namiesto sociálnych programov, zastropovania cien energií či pomoci zraniteľným skupinám sa bude hlasovať o financiách na výrobu munície a zbraní. „Všetci sa tu už fakt zbláznili?!?“ Doplnila.