Bratislava 1. júla 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert))
Európski lídri sa dohodli na troch menách, ktoré obsadia najvyššie pozície v EÚ, a tým uviedli do pohybu mechanizmy fungovania Európskej únie na nasledujúcich päť rokov. Redakcia Euronews sa pozrela na to, čo bude nasledovať
Zasadnutie Európskej rady bolo nakoniec kratšie, než sa očakávalo. Lídri z 27 členských štátov schválili kandidátov na najvyššie pozície EÚ, konkrétne Ursulu von der Leyenovú za predsedníčku Európskej komisie, António Costa sa stane predsedom Európskej rady a Kaja Kallasová bude zastávať funkciu vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
Schválenie bolo prvým krokom k mechanizmu, ktorý odštartoval prácu na zväzovaní všetkých voľných uzlov v rámci zostavy budúceho vedenia Európskej únie.
Kedy sa ujmú funkcie ?
Zvolenie Antónia Costu za predsedu Európskej rady je konečné – 1. decembra prevezme funkciu po súčasnom predsedovi Charlesovi Michelovi.
Kaja Kallasová a Ursula Von der Leyenová však pred svojím oficiálnym vymenovaním ešte potrebujú súhlas Európskeho parlamentu.
Bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová predstúpi pred parlamentný výbor pre zahraničné veci, kde bude potrebovať pri hlasovaní podporu väčšiny poslancov. Hlasovanie je naplánované na september a malo by potvrdiť jej funkciu vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
„Mojím cieľom bude teraz osloviť poslancov Európskeho parlamentu a dosiahnuť ich podporu,“ uviedla Kallasová v príspevku na X po zasadnutí Rady.
Súčasná predsedníčka EK Ursula von der Leyenová bude tiež čeliť hlasovaniu v Parlamente. Predtým, ako si opätovne prevezme funkciu šéfky Európskej komisie, musí získať absolútnu väčšinu v pléne.
Hlasovanie EP je naplánované na 16. – 19. júla v Štrasburgu. Von der Leyenová bude musieť získať (aspoň) 361 hlasov z celkového počtu 720 poslancov z novozvoleného Parlamentu.
361/720
Hlasovanie bude tajné, takže je ťažké vopred odhadnúť, akú podporu v snemovni nakoniec získa.
Vedúci predstavitelia troch najväčších politických frakcií v poslednom volebnom období (a teda Európskej ľudovej strany (EPP), Socialistov a demokratov (S&D) a Obnovy Európy (Renew) už súhlasili s jej vymenovaním do funkcie. To znamená, že väčšina ich poslancov bude pravdepodobne hlasovať “za”.
Von der Leyenová uviedla, že na získanie potrebných hlasov osloví aj delegácie a jednotlivých poslancov EP, ktorí nepatria medzi hlavnú troj-koalíciu (EPP, S&D, Renew)
„Budem intenzívne spolupracovať aj s národnými delegáciami, pretože skúsenosti ukazujú, že … v rámci skupín existujú rôzne hlasovacie vzory,“ povedala von der Leyenová po dohode Rady.
Jedným z možných spojencov pri hlasovaní sú Zelení, pričom táto skupina s 54 poslancami EP uviedla, že je otvorená rokovaniam.
„Myslíme si, že jediným spôsobom, ako vytvoriť stabilnú proeurópsku, prodemokratickú a proukrajinskú väčšinu, sú štyri strany,“ povedal po eurovoľbách spolupredseda Zelených Bas Eickhout. Dodal, že jediným spôsobom, ako vytvoriť stabilnú väčšinu, je zahrnúť do dohody štvrtú stranu.
Skupina však pred začatím rozhovorov stanovila jasnú červenú líniu a vyhlásila, že neuzavrie žiadny politický pakt, ktorého súčasťou by bola skupina ECR Giorgie Meloniovej.
Socialisti tiež odmietli uzavrieť koaličnú dohodu s akoukoľvek krajne pravicovou skupinou, či už s ECR alebo ID. Predsedníčka S&D Iratxe Garcíová zopakovala svoj postoj na stretnutí s von der Leyenovou v stredu (26. júna), kde povedala, že rešpektuje proces nazývaný ” Spitzenkandidat “, v rámci ktorého môže strana, ktorá dosiahne najlepší výsledok vo voľbách do EÚ, vymenovať vedúceho Komisie. Varovala však, že nejde o žiadny “bianko šek”.
Poslanci Európskeho parlamentu za stranu Fratelli d’Italia Georgie Meloniovej by (teoreticky) tiež mohli ponúknuť von der Leyenovej podporu, ale či tak urobia, zostáva otvorenou otázkou.
Skutočnosť, že Meloniová sa v súvislosti s vymenovaním von der Leyenovej v Rade zdržala hlasovania namiesto toho, aby ho priamo odmietla (ako to urobila v prípade vymenovania Costu a Kallasovej) naznačuje, že talianska premiérka si nechala otvorené dvere na presviedčanie.
Ak Ursula von der Leyenová získa v júli podporu Parlamentu, začne pracovať na zložení svojej budúcej Európskej komisie.
Známe mená
Hoci zatiaľ nie sú známe žiadne definitívne mená, niektoré krajiny už navrhli svojich kandidátov na posty. To je napríklad prípad Francúzska, keďže prezident Macron vyjadril svoju podporu súčasnému francúzskemu komisárovi Thierrymu Bretonovi.
Írsko začiatkom minulého týždňa oznámilo svoj zámer vymenovať ministra financií Michaela McGratha, ktorý nahradí komisárku Mairead McGuinnessovú ako zástupkyňu írska vo výkonnej rade.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis bol tiež menovaný na eurokomisára a získal podporu Manfreda Webera, lídra EPP.
Vláda Slovenskej republiky nominovala na člena Európskej komisie Maroša Šefčoviča.
Už v roku 2019 von der Leyenová požiadala členské štáty, aby do funkcií nominovali muža a ženu, aby mohla vymenovať rodovo vyváženú komisiu. Avšak, zatiaľ tak neurobila žiadna krajina.
Vymenovanie sa uskutoční až v septembri, po výbere kolégia komisárov bude každý nominovaný kandidát potrebovať podporu Európskeho parlamentu, aby sa mohol oficiálne ujať svojej funkcie.
Prečítajte si tiež :