Moskva 6. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dpa-Peter Kneffel, TASR/AP – Tony Avelar)
Zamestnanci spoločnosti Apple sa postavili proti novému firemnému pravidlu, ktoré by vyžadovalo, aby v kancelárii pracovali aspoň tri dni v týždni. Tvrdí to The Verge s odkazom na list zamestnancov vedúcemu korporácie Timovi Cookovi
Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook uviedol, že od septembra bude väčšine zamestnancov ponúknuté pracovať z kancelárie v pondelok, utorok a štvrtok.
V liste sa uvádza, že zásady pracovného postupu spoločnosti Apple už niektorých zamestnancov prinútili k výpovedi.
“Mnoho z nás má pocit, že si musíme vyberať medzi rodinami, blahobytom a schopnosťou robiť našu najlepšiu prácu a byť súčasťou tímu Apple. Nikto z nás nerobí toto rozhodnutie ľahkomyseľne a mnohí by ho radšej neprijali,” vysvetlili.
Zamestnanci zdôraznili, že v roku 2020 boli úspešní, a to z veľkej časti vďaka schopnosti pracovať mimo kancelárie a vyhnúť sa problémom s každodenným dochádzaním za prácou.
Taktiež upozornili Cooka na rozdiel v názoroch vedenia spoločnosti a zamestnancov na prácu na diaľku.
“Správy, že ,sa mnohí z nás chcú osobne stretnúť s kolegami v kancelárii’, sa zdajú pohŕdavé a devalvačné. Mnoho z nás už cíti lepšie spojenie so svojimi kolegami ako kedykoľvek predtým,” uviedli zamestnanci Apple.
2. júna vyšlo najavo, že Cook napísal zamestnancom spoločnosti Apple list, v ktorom poznamenal, že spoločnosti v roku 2020 “chýbalo niečo významné – ľudia navzájom”.
Väčšina zamestnancov preto dostane ponuku, aby pracovali z kancelárie v pondelok, utorok a štvrtok a voliteľne pracovali na diaľku v stredu a v piatok, poznamenal. Niektoré tímy navyše budú musieť do kancelárie prísť štyri alebo päťkrát do týždňa.
Tim Cook povolil zamestnancom globálnych dcérskych spoločností spoločnosti Apple pracovať na diaľku kvôli šíreniu koronavírusu začiatkom marca 2020.
Žaloba za zneužívanie dominantného postavenia
V máji bola na Apple podaná hromadná žaloba pred britským odvolacím súdom pre hospodársku súťaž, v ktorej je obviňovaná z nekonkurenčného správania a účtovania “neprimeraných a nezákonných” poplatkov užívateľom pri platení za produkty a služby v App Store, keď ich nútila k používaniu platobného systému Apple.
Iniciátori žaloby, ktorými sú právnické firmy Hausfeld a Co a Vannino Capital, rovnako ako profesorka na King ‘College London Rachael Kentová, ponúkajú všetkým britským užívateľom Apple, ktorých je asi 20 miliónov, možnosť sa pripojiť a požadovať odškodnenie vo výške 1,5 miliárd libier (zhruba 1.75 miliardy eur) od americkej spoločnosti. Aby sa užívatelia mohli k žalobe pripojiť, podľa BBC ju musí súd prijať na posúdenie.
Samotná americká spoločnosť obvinenia uvedená v žalobe označila za “neopodstatnené”.
Na konci apríla Európska komisia predbežne zistila, že Apple zneužíva svoje dominantné postavenie v distribúcii aplikácií pre streamovanie hudby prostredníctvom App Store. Agentúra tvrdí, že spoločnosť vo svojom obchode s aplikáciami nastavuje pravidlá na úkor konkurencie.