Moskva 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)
Zatiahnuté dni sú v atmosfére Marsu vzácne. Mraky sa zvyčajne nachádzajú na rovníku planéty v najchladnejšom ročnom období, kedy je Mars na najvzdialenejšom mieste od Slnka na jeho oválnej obežnej dráhe. Avšak pred celým jedným rokom na Marse, teda pred dvoma rokmi na Zemi, si vedci všimli, že sa mraky nad roverom Curiosity formujú skôr, než očakávali
Tento rok boli vedci pripravení začať dokumentovať tieto “skoré“ oblaky od okamihu, keď sa prvýkrát objavili koncom januára. Výsledkom sú zábery jemných obláčikov naplnených ľadovými kryštálmi, ktoré rozptýlili svetlo zapadajúceho Slnka, niektoré z nich sa aj farebne ligotali.
Tím Curiosity v skutočnosti už urobil jeden nový objav: tieto mraky sú v skutočnosti vo vyšších nadmorských výškach, ako je obvyklé. Väčšina mrakov na Marse sa na oblohe vznáša nie vo väčšej výške ako 60 kilometrov a skladá sa z ľadu. Mraky, ktoré vozidlo zachytilo, sú však vo vyššej nadmorskej výške, kde je veľmi chladno, čo naznačuje, že pravdepodobne vznikli zo zmrznutého oxidu uhličitého alebo suchého ľadu. Vedci hľadajú rôzne vodítka pre stanovenie nadmorskej výšky mrakov a bude potrebných viac analýz, aby bolo možné s istotou povedať, ktoré z nedávnych snímok vozidla Curiosity ukazujú mraky plné vody a ľadu a tie suché.
Sometimes you just need to stop and watch the clouds roll by… on Mars.
Cloudy days are rare here because the atmosphere is so thin and dry, but I’ve been keeping my cameras peeled and wanted to share some recent pictures with you. https://t.co/Gtgz9Iu822 (1/4) pic.twitter.com/iJOLmnXMVo
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) May 28, 2021
Jemné, vlniace sa štruktúry týchto mrakov sú lepšie viditeľné na obrázkoch z čiernobielych navigačných kamier Curiosity. Ešte úchvatnejšie sú dúhové či “perleťové“ mraky. “Ak vidíte trblietavý pastelovo sfarbený mrak, je to preto, že častice mraku majú takmer rovnakú veľkosť,“ povedal Mark Lemmon, vedec z Espace Science Institute v Boulder v Colorade.
Nové selfie vozidla
Pripomeňme, že v marci obstaralo vozidlo Curiosity nové selfie. Na snímke je vidieť samotné vozidlo a tiež panorámu Marsu. Získané fotografie pomôžu odborníkom študovať geografiu a horniny planéty.
Web NASA poznamenáva, že sa panoráma skladá zo 60 fotografií z kamery Mahle, ktorá je umiestnená na ovládacom manipulačnom zariadení vozidla, a 11 snímok z inej kamery, Mastcam, ktorá je hore na vozidle.
Podľa misie malo vozidlo preraziť diery, aby vedci mohli študovať zloženie terénu. Rover hľadá nontronit, ílový minerál, ktorý predtým zaznamenali orbitálne aparáty. Stroj vyvŕtal otvory, vytiahol vzorku horniny a umiestnil ho do svojej špeciálnej priehradky.
Vedci dúfajú, že výskum pomôže pri štúdiu planéty, vrátane dôvodov, prečo sa Mars zmenil na púštnu planétu.