“Už ste o tom počuli? Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli nie dlho po zvolení prišiel s podivuhodným zákazom. Europoslanec nesmie mať na svojom stolíku v pléne národnú vlajočku. Prečo?” Pýta sa politik.
“Vraj ide o reklamu či banner a tie sú v sále zakázané. Nepríde vám to ako úplná hlúposť? Alebo dokonca neúcta k členským krajinám? Predsa ide o štátne symboly,” napísal Vondráček a pripojil k svojmu postu fotografiu z parlamentu amerického štátu New York. “Tam sú na svoje národné korene hrdí, aj keď inak sú všetci americkými vlastencami,” dodal.
“Začínam závidieť Anglicku”
Príspevok predsedu Poslaneckej snemovne PČR vyvolal ostrú reakciu užívateľov Facebooku, ktorí vo svojich komentároch jeho kritiku podporili.
“Nečudujem sa tomu. To presne korešponduje s nielen mojím názorom na EÚ, že chce zlikvidovať suverenitu národných štátov, vrátane ich symbolov,” napísala Marcela Pražáková.
“Jednoducho sa máme stať len bábkami Bruselu a počúvať, inak bude zle. Začínam závidieť Anglicku, že odchádza z EÚ,” povedal Mirek Kubik.
“Úplná nehoráznosť!!!” okomentovala užívateľka Tera Bull Tarová.
Správu skôr komentovali aj ďalší českí politici. Napríklad poslankyňa za Tikolóru Zuzana Majerová Zahradníková zastáva názor, že ide o posledný klinec do rakvy EÚ a nie o úspešný pokus posilniť “európsky superštát”.
Ku kritike sa pripojil aj predseda SPD Tomio Okamura. Podľa neho ide o “sústavné porušovanie národnej identity”. Zástupca strany ODS v EP Jan Zahradil to vôbec označil za stupiditu. Ale Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, oznámil, že s týmto rozhodnutím žiadny problém nemá, a celú tú kauzu označil za “malichernosť”.
Vedenie Európskeho parlamentu na čele s jeho predsedom Davidom Sassolim 12. januára rozhodlo zakázať štátne vlajky na stoloch poslancov. Vlajky boli prirovnané k bannerom a plagátom.