Volkerove proroctvá. Ako ovplyvnia americké voľby vojnu na Ukrajine?

❚❚

Washington 3. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-kombosnímka,Alex Brandon)

 

Kurt Volker, bývalý osobitný zástupca ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu počas Trumpovho prezidentovania, urobil niekoľko vyhlásení o tom, čo urobí Trump, ak sa stane prezidentom

Harrisová Trump
Na kombosnímke demokratická prezidentská kandidátka a americká viceprezidentka Kamala Harrisová 21. októbra 2024 v americkom meste Malvena a republikánsky kandidát na post prezidenta USA a americký exprezident Donald Trump v americkom meste Swannanoa

A tieto vyhlásenia vyzneli v značnom nesúlade s populárnym vnímaním postoja republikánskeho kandidáta k vojne na Ukrajine, ktorý sľubuje jej ukončenie do 24 hodín a dotiahnutie veci ku kompromisu a dohodám medzi Kyjevom a Moskvou.

.
Donald Trump
Na snímke tepublikánsky prezidentský kandidát a americký exprezident Donald Trump

Na druhej strane Kurt Volker povedal, že Donald Trump nebude hovoriť o žiadnom kompromise a v prípade víťazstva vo voľbách bude jednoducho požadovať, aby Putin stiahol svoje vojská z Ukrajiny.

Je jasné, že Volker nie je Trumpovi najbližšou osobou. A jeho vyjadrenia nemusia odrážať predstavu prezidentského kandidáta o tom, ako ukončiť vojnu. Najmä preto, že sú v rozpore s vyjadreniami kandidáta na viceprezidenta Vanceho aj Trumpových najbližších poradcov pre zahraničnú politiku, ktorých predstavy sa tak či onak týkali zastavenia vojny na frontovej línii.

.

Volcker je však predstaviteľom republikánskeho straníckeho establišmentu, v ktorom je v otázke Ukrajiny zjavný a vážny rozkol. A to vyvoláva veľmi zmiešané prognózy o Trumpovej skutočnej politike v otázke vojny, ak vyhrá voľby.

Jedným zo symbolov takéhoto rozkolu je v skutočnosti samotný Volker, presnejšie jeho činnosť ako osobitného vyslanca ministerstva zahraničných vecí pre Ukrajinu.

Pripomeňme, že v roku 2016 išiel Trump do volieb aj so sľubmi, že napraví vzťahy s Ruskom a konečne vyrieši konflikt na Ukrajine.

V skutočnosti sa však nič z toho nestalo.

Na jednej strane demokrati v skutočnosti paralyzovali akýkoľvek Trumpov pohyb smerom k Rusku obvineniami zo spolupráce s Putinom. A prezident USA sa za takýchto okolností stal neschopným akejkoľvek radikálnej zmeny kurzu.

.

A na druhej strane „vojnová strana“ v Republikánskej strane predala svojich kandidátov na kľúčové posty na ministerstve zahraničných vecí, zodpovedných za ukrajinskú agendu, ktorí na svojej úrovni nakoniec zablokovali realizáciu politickej časti minských dohôd, ktoré predpokladali opätovné začlenenie nekontrolovanej časti Donbasu do Ukrajiny s osobitným štatútom. Volker v tom zohral kľúčovú úlohu.

A do funkcie bol podľa verzie rozšírenej v politických kruhoch vymenovaný nie bez účasti (aj finančnej) ukrajinských orgánov.

Pred svojím vymenovaním Volker pracoval pre BGR group, lobistickú spoločnosť blízku republikánom. A práve túto spoločnosť si Porošenko najal, cez Národnú radu reforiem kontrolovanú Bankovou, aby lobovala za jeho záujmy.

 

Volker bol proti Minským dohodám už v roku 2015 a rovnakú líniu presadzoval aj ako osobitný vyslanec. Zároveň proti nim otvorene nevystupoval, ale ani nijako nepodporoval ukrajinské orgány v plnení politickej časti Minska. To vcelku vyhovovalo záujmom „vojnovej strany“ v Spojených štátoch aj Porošenkovi, ktorý považoval za najvýhodnejšiu možnosť pre seba „zmrazenie“ konfliktu a odmietnutie reintegrácie Donbasu, neveriac, že by sa ho Putin niekedy odvážil rozmraziť. Až po začiatku plnohodnotnej invázie niektorí predstavitelia vtedajších ukrajinských orgánov v súkromných rozhovoroch priznali, že keby vedeli, že dôjde k veľkej vojne, snažili by sa minské dohody realizovať v každom prípade a za akýchkoľvek podmienok.

.

Tak či onak, ale Volkerova úloha vo vtedajších procesoch bola významná a je zrejmé, že nekonal na vlastnú päsť, ale odrážal postoj pomerne vplyvnej skupiny v Republikánskej strane.

Skutočnosť, že v otázke vojny na Ukrajine nie je v strane jednota, je zrejmá aj teraz.

Zatiaľ čo kandidát na viceprezidenta Vance, mnohí Trumpovi poradcovia a jemu blízki kongresmani sú za čo najskoršie ukončenie vojny na Ukrajine na frontovej línii a za dohody s Ruskom, iní republikáni presadzujú ešte radikálnejšie postoje ako Biden – žiadajú zrušenie akýchkoľvek obmedzení dodávok zbraní na Ukrajinu a sprísnenie tlaku na Rusko na všetkých frontoch.

Okrem toho by sme nemali zabúdať, že republikáni sú tradične hlavnými lobistami amerického vojensko-priemyselného komplexu, ako aj ropného a plynárenského biznisu, ktorý sa stal jedným z hlavných beneficientov vojny na Ukrajine a vytlačil ruských konkurentov z európskeho trhu.

V Republikánskej strane a v Trumpovom okolí zároveň existujú aj iné prúdy, ktoré sa domnievajú, že Rusko by sa malo „odtrhnúť“ od Číny a v ideálnom prípade by sa malo stať spojencom Spojených štátov. Domnievajú sa, že vojna na Ukrajine by sa mala čo najskôr ukončiť, aby do nej nebola zatiahnutá Amerika, a vo všeobecnosti by sa mali sústrediť na riešenie domácich problémov, a nie na vynakladanie obrovských finančných prostriedkov na vojny po celom svete, čím by sa zvyšoval už aj tak obrovský zahraničný dlh.

Ktorá línia – podmieneční „volkeri“ alebo podmieneční „vanovia“ zvíťazí v Trumpovom okolí, ak bude opäť prezidentom, sa však nedá presne predpovedať.

Ak to zhrnieme, Trumpovo volebné víťazstvo by mohlo viesť k realizácii dvoch extrémnych možností.

Ak zvíťazí „Vanceova línia“ a Trumpovi sa podarí dosiahnuť dohodu so Zelenským, Európou a Putinom, vojna sa za určitých kompromisných podmienok skončí naozaj veľmi rýchlo.

Ak zvíťazí „Volkerova línia“ alebo sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť dohodu s Putinom, môže sa začať prudká eskalácia.

Kamala Harrisová
Na snímke demokratická prezidentská kandidátka a viceprezidentka Kamala Harrisová

Ak zvíťazí Kamala Harrisová, je veľmi pravdepodobné, že bude pokračovať v súčasnej Bidenovej politike „vojny na pomalom ohni“ – nebude robiť žiadne kompromisy s Moskvou, nebude tlačiť na Ukrajinu, aby ukončila vojnu na frontovej línii, ale nebude sa zapájať do vojny s Ruskom, pričom bude dbať na to, aby nedošlo k eskalácii.

.

Táto stratégia je však na Západe čoraz častejšie kritizovaná s tvrdením, že vedie v prvom rade k vyčerpaniu Ukrajiny a predstavuje hrozbu jej porážky. Existujú dva alternatívne (a navzájom diametrálne odlišné) varianty stratégie „pomalého ohňa“: zvýšenie účasti Západu vo vojne za súčasného prekročenia Putinových “červených čiar” a čo najskoršie ukončenie vojny prostredníctvom kompromisu. V Demokratickej strane USA sú zástancovia oboch možností. A tí budú vyvíjať tlak na Harrisovej administratívu. Zároveň, súdiac podľa publikácií v médiách blízkych demokratom, v poslednom čase prevažuje línia skorého ukončenia vojny nad líniou tvrdšieho prístupu.

Napokon existuje aj tretí scenár vývoja udalostí v Spojených štátoch. A síce neuznanie výsledkov volieb zo strany porazenej strany a začiatok rozsiahlej občianskej konfrontácie. Za takýchto podmienok sa Washington rozhodne nebude zaujímať o Ukrajinu, a preto sa jeho pomoc Kyjevu môže takmer úplne zastaviť so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú. V širšom zmysle môže v takom prípade Amerika (aspoň na určitý čas) opustiť nielen ukrajinské záležitosti, ale aj európske záležitosti vo všeobecnosti. A to by mohlo radikálne zmeniť celý pomer síl na kontinente. Mohlo by to zmeniť aj postoj viacerých kľúčových európskych krajín k vojne, Ukrajine a Rusku.

 

Je pravda, že Európa je vyzývaná, aby naďalej podporovala Ukrajinu rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, čo sa stane v Amerike. Zatiaľ sa však zdá nepravdepodobné, že bez „vedúcej a usmerňujúcej“ úlohy USA si Európania zachovajú „jednotu šíkov“. Už teraz v EÚ čoraz hlasnejšie zaznievajú výzvy, aby sa vojna na Ukrajine čo najskôr zastavila a aby sa začali budovať vzťahy s Ruskom. Ak Washington kvôli vnútorným problémom poľaví v pozornosti voči dianiu na Ukrajine a v Európe, tieto nálady dostanú ešte väčší impulz.

Ale zopakujme, že sa tak stane len v prípade nejakých silných otrasov v USA po voľbách. Ak bude prechod moci na nového prezidenta (nech už ním bude ktokoľvek) relatívne pokojný, je nepravdepodobné, že by sa Washington z vlastnej vôle stiahol z európskych záležitostí. Inou otázkou je, že jeho politika v týchto záležitostiach by sa mohla dramaticky zmeniť. Najmä ak sa k moci dostane Trump, čo pravdepodobne povedie k zvýšeniu napätia medzi Spojenými štátmi a západoeurópskymi krajinami, čo pravdepodobne ovplyvní aj ich postoj k vojne na Ukrajine a Rusku.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali