Bratislava 16. marca 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR – Michal Svítok) AKTUALIZUJEME
Volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili, Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Hlasovacie miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h v 5940 okrskoch. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov, voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur
Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Na to, aby bol prezident zvolený už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Pokiaľ sa tak nestane, bude sa konať druhé kolo. Plánované je na 30. marca.
V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.
20:25 Štátna komisia rieši takmer 30 podnetov, jeden z nich, “veľmi závažný”, sa týka denníka SME: „Veľmi závažný je podnet, ktorý sa týka celoštátneho média, celoštátneho denníka, nebudem úmyselne spomínať ktorého, nebudem ani rozoberať obsah podnetu, ale už len to, že sa to týka média s takýmto dosahom, ho robí závažným,“ uviedol Eduard povedal Bárány s tým, že tento podnet bude pravdepodobne odstúpený na ministerstvo kultúry.
Pokiaľ ide o medializované informácie, že jedným z predsedov volebných komisii v bratislavskej Petržalke je obvinený Štefan A. spájaný s podnikateľom Marianom K., podľa Bárányho zákon nehovorí, že v komisii nemôže byť obvinená osoba. „ Ba dokonca, by mohla byť aj osoba odsúdená, pokiaľ nie je práve vo výkone trestu odňatia slobody,“ zdôraznil s tým, že môže ísť o politický problém, ale rozhodne nie právny.
20:05 Volebné moratórium potrvá do 23:16 kvôli incidentu v Medzanoch. Kvôli dnešnému incidentu s rozbitou urnou a vysypanými hlasmi sa volebná miestnosť v tejto obci zavrela na hodinu, čím sa hlasovanie predĺžilo až do 23:16. Kvôli tomu potrvá do tejto hodiny aj volebné moratórium po celom Slovensku.
20:00 V obci Medzany v okrese Prešov došlo k incidentu s volebnou urnou: “Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,” uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.
Podľa dostupných informácií svedkov sa jednalo o opitého poslanca obecného zastupiteľstva, ktorý “prišiel, schmatol urnu a ušiel, nestihli sme ho zadržať. Hodil to o cestu…” Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová uviedla, že situáciu už preveruje policajná hliadka.
19:30 Niekomu stačí slušné správanie a vystupovanie na úrovni: “Je príjemné, keď Česi závidia prezidenta, hovorí Slovenka žijúca v Prahe. Slovensko by mohlo mať prezidenta, ktorého by mu opäť závideli aj v Čechách, praje si Slovenka Eva žijúca v Prahe.
“Bola by som veľmi rada, keby sme mali niekoho, koho nám budú Česi opäť závidieť. Bývam v Prahe, a teraz, keď máme Andreja Kisku, tak nám ho fakt závidia. A je to veľmi príjemný pocit,” uviedla pre TASR pani Eva. Podľa nej by mal mať vystupovanie na úrovni a mal by tiež dodržiavať minimálne základné pravidlá slušného správania.
Hlasovací preukaz si vybavil aj 66-ročný Ján z Liptova, ktorý je momentálne v Bratislave u rodiny. Podľa neho netreba pochybovať o tom, či je dôležité ísť voliť a využiť svoje ústavné právo. “Prezident by mal byť najmä autentický vo vyjadreniach, s jasným hodnotovým rebríčkom a v dnešnej situácii najmä so zmyslom pre toleranciu,” opísal svoju predstavu hlavy štátu. Jeho manželka, 63-ročná Mária, doplnila, že prezident by mal byť zároveň čestný, morálny, zásadový a ľudský, mal by pracovať v prospech všetkých ľudí.
17:00 Svoj hlas vo voľbách prezidenta už odovzdala aj Zuzana Čaputová, na výsledky je zvedavá: Dúfa, že sa situácia od času zverejňovania prieskumov veľmi nezmenila, aj keď očakáva, že nezíska toľko percent, koľko dosahovala v posledných predvolebných prieskumoch.
Tvrdí, že “antikampaň” voči jej osobe zvažuje riešiť aj trestnoprávne, radí sa o tom aj s inými právnikmi. „Zaskočila ma silná, nenávistná kampaň, ktorá ani veľmi nesúvisela s vecnými dôvodmi. Bola som označená ako kandidát, ktorý je z opačného brehu,“ pokračovala Čaputová. Čakanie na výsledky strávi Zuzana Čaputová s partnerom a dcérami doma, neskôr sa presunie do Bratislavy, kde strávi volebnú noc.
16:40 Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE): Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania. Pozorovateľská misia podľa Chmelovej monitoruje nielen priebeh volieb, ale zaujímala sa aj o právnu úpravu Slovenska. “Zaujímala ich novela zákona o volebnej kampani, ktorá sa vzťahovala aj na volebnú kampaň prezidentských volieb,” doplnila
16:30 Premiér Peter Pellegrini má od prezidentských volieb veľké očakávania a v noci sa nebude vedieť dočkať výsledku. Konštatoval to v sobotu popoludní po volebnom akte na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici.
“Veľmi si želám, aby sa na voľbách zúčastnilo čo najviac voličov, pretože to je dôkaz toho, že ľudia majú záujem o veci verejné, a to je správne. Pevne verím, že si dobre vyberú a ak nebudeme mať víťaza hneď v prvom kole, že si do druhého vyberú dvoch zodpovedných kandidátov alebo kandidátky, ktorí sa o dva týždne pobijú o prezidentský palác,” povedal Pellegrini. V tejto súvislosti zdôraznil, že pred funkciou prezidenta SR by sme mali mať väčší rešpekt.
“Mňa vyrušil taký veľký počet kandidátov — 13, pretože to dáva signál, ako keby si mnohí ľudia mysleli, že môžu byť prezidentom. Pred touto funkciou by sme mali mať väčší rešpekt,” uviedol premiér.
Nechcel odhadovať, aká bude volebná účasť v prezidentských voľbách, ale “každé voľby, v ktorých dosahujeme vysoké percento, svedčia o vyspelosti Slovenska. Pre každého budúceho prezidenta by bolo najlepšie, aby mal najsilnejší mandát a získal hlasy od čo najväčšieho množstva ľudí,” dodal Pellegrini.
14:30 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán eviduje v súvislosti s dnešnými voľbami necelé dve desiatky podnetov: Novinárom to povedal predseda komisie Eduard Barány s tým, že komisia k podnetom buď zaujala stanovisko, alebo zabezpečuje dôkazy na neskoršie konanie
“Poďme voliť za spravodlivé Slovensko,” vyzval po svojom odvolení na sociálnej sieti. “Takto pred piatimi rokmi sme volili v prvom kole prezidentských volieb, ktoré zmenili Slovensko. Je nesmierne dôležité v tejto ceste pokračovať. Aj z pohľadu aktuálnych udalostí: kauzy Ladislava Bašternáka a vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že bude pokračovať v boji za slušné a spravodlivé Slovensko. A chcem poprosiť aj vás, aby ste dnes išli voliť. Aby ste sa nespoliehali na to, že vaše hlasy budú stačiť až v druhom kole. Každý jeden hlas je dôležitý, každý jeden hlas rozhodne.
O pár mesiacov sa končí moje pôsobenie vo funkcii prezidenta. Ale neodchádzam. Ako som sľúbil, spravím všetko, čo je v mojich silách, aby nová vláda bola slušná a spravodlivá. Aby sa do nej dostali schopní a poctiví ľudia.”
11:00 Odvolil aj Šefčovič s manželkou: “Neskrývam, že výsledky budem očakávať s napätím.” Prezidentský kandidát to pred médiami priznal krátko po tom, ako s manželkou Helenou a deťmi odvolil v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch. „Musím povedať, že to veľmi intenzívne prežívam, predsa len, na prezidenta kandidujete len raz za život,“ povedal Šefčovič. Opätovne vyjadril veľké poďakovanie svojim najbližším za podporu počas kampane, poďakoval sa i svojim priaznivcom, ale tiež všetkým, ktorí počas soboty prídu voliť.
9:55 Andrej Danko už odvolil: Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) už odvolil v mieste svojho bydliska. Danko zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť aj oni.
9:45 Voliť môžu aj bezdomovci, ale len veľmi málo z nich pôjde. Prezident je pre nich “príliš vysoko”: Prezidentských volieb sa v sobotu zúčastní len menšina ľudí bez domova v Bratislave. Informoval o tom riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš s tým, že väčšina týchto ľudí vníma voľby prezidenta pasívne. Jeho funkcia je totiž pre nich príliš vysoko na to, aby mala priamy vplyv na zmenu ich života. Podľa Kákoša majú väčší dosah na ľudí bez domova komunálne voľby či voľby do orgánov samosprávnych krajov. “Dosah na ich životy majú totiž primátori, starostovia či poslanci oveľa citeľnejší. Prezidenta vnímajú ako formálnu, vysokú funkciu, ale relatívne ďaleko a relatívne s nízkym priamym vplyvom na zmenu ich života,” vysvetlil. Ľudia bez domova podľa neho riešia problémy, aby sa mali kde vyspať, najesť či umyť.
9:25 Predseda volebnej komisie zomrel tesne pred otvorením volebnej miestnosti: V obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota zomrel pred otvorením volebnej miestnosti predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie. TASR o tom informovala starostka Marta Martinovicsová.
„Bohužiaľ, okolo 6.30 h došlo k takejto tragickej udalosti. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu,“ uviedla Martinovicsová, podľa ktorej tak nebolo potrebné volebnú miestnosť meniť a voľby sa konajú bez prerušenia. Informáciu o úmrtí predsedu okrskovej volebnej komisie potvrdil TASR aj zapisovateľ okresnej volebnej komisie Lukáš Kvietok s tým, že voľby neboli touto udalosťou ovplyvnené, pretože bol zvolený nový predseda.
9:20 Na omšu a hneď k voľbám: V podtatranskej obci Lendak chodia starší obyvatelia voliť hneď zrána, po omši. Istým špecifikom tejto dediny s 5300 obyvateľmi, ktorý sa len tak hocikde nevidí, je to, že voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch. „Voličské miestnosti na obecnom úrade a v kine sú hneď pri kostole, čo mnoho starších využije a hneď po omši idú voliť. Máme s tým skúsenosti pri každých voľbách,“ uviedol člen volebnej komisie Michal Gallik s tým, že v tomto čase zvyknú mať aj väčší nápor voličov a čakajú v rade. Občania však chodia priebežne počas celého dňa.
„Ja chodím stále hneď z kostola, už som tak zvyknutá a vždy v kroji, samozrejme,“ povedala Mária Halčinová, ktorú pri voľbe zdobil bežný pracovný kroj z Lendaku. Svoj hlas odovzdala na obecnom úrade hneď ráno aj 83-ročná Mária Neupauerová, sprevádzal ju syn. „Kroj nosíme odmalička, každý deň, a na voľby by to nemalo byť iné. Pre nás je to odev ako každý iný,“ skonštatovala. Z voličskej miestnosti v Lendaku sa oveľa častejšie ozýva tradičný lendacký dialekt než spisovná slovenčina. Lendačania sú povestní tým, že sa medzi sebou rozprávajú goralským nárečím. „Daj Bôze, dajče mi občansky, tu še mi podpišče, tam mozeče iš odvôlič. Nezabočče zaľepič obalke. Dženkujeme, s bôgem,“ takto približne znie komunikácia medzi voličmi a členmi komisie.
9: 15 Voliť začali aj väzni: Odovzdať svoj hlas dnes môže aj viac ako 10 000 väzňov, ktorým prinesú volebné komisie do väzníc volebné urny. V polovici tohto mesiaca sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádzalo 10.490 väznených osôb, z ktorých má 10.215 právo voliť prezidenta SR. Najstarším oprávneným voličom bude 79-ročný väzeň odsúdený na trojročný trest za ublíženie na zdraví a nebezpečné vyhrážanie sa.
9:00 Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v R. Sobote zatiaľ nik nevolil: „Zatiaľ nebol nikto, čakáme prvého voliča,“ uviedol Suja, ktorý bol podľa vlastných slov vo volebných komisiách už počas viacerých predchádzajúcich volieb. „Príchod voličov závisí aj od počasia. Pokiaľ je pekne, niektorí sú v záhradkách a prídu neskoršie. Ťažko sa však dá povedať, či chodí viac voličov doobeda alebo poobede. Je to individuálne,“ dodal predseda komisie.
Podľa členov okrskovej volebnej komisie, ktorí sa na voľbách na Dúžavskej ceste zúčastňujú pravidelne, býva medzi miestnymi obyvateľmi najväčší záujem o komunálne voľby. Naopak, najmenší záujem bol v posledných rokoch o referendum o rodine v roku 2015, na ktorom sa vtedy zúčastnili iba dvaja ľudia z 594 oprávnených voličov. Priemerne však podľa členov komisie býva volebná účasť na sídlisku medzi 34 až 37 percentami. Dúžavská cesta tvorí jeden volebný okrsok a na aktuálne voľby je v ňom zapísaných 635 oprávnených voličov. Volebná miestnosť je zriadená v priestoroch miestnej základnej školy. Celkovo na sídlisku žije viac ako tisíc Rómov, ktorých materinským jazykom je prevažne maďarčina
8:00 Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú volebnú schránku. Žiadať možno obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu.
Volebný zákon myslí aj na ľudí, ktorí pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nevedia čítať alebo písať, nemôžu upraviť hlasovací lístok sami. Umožňuje im, aby to za nich urobila iná osoba, ale nesmie to byť člen okrskovej volebnej komisie.
Pre voličov je spustená aj infolinka ministerstva vnútra. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 môžu občania volať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. Linky sú určené verejnosti a odpovedajú im tam na otázky týkajúce sa volieb. Výsledky volieb sa budú zverejňovať na webstránke www.volbysr.sk.
Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát v čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jeho nástupca.