07:00 Tabuľka neoficiálnych výsledkov volieb prezidenta
Oficiálne výsledky predstaví volebná komisia v nedeľu o 12:00.
3:15 Ukončili sme publikovanie volebných výsledkov 1. kola prezidentských volieb, ďakujeme za sledovanie.
03:10 Sčítaných je 100 % zápisníc
Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po sčítaní 100 % okrskových zápisníc.
Čaputová v prvom kole získala 40,57 % hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov.
Volebná účasť dosiahla 48,74 %.
Do druhého kola sa nedostal Štefan Harabin, ktorý vo voľbách získal 14,34 % hlasov, za ním nasleduje Marian Kotleba, ktorý dostal 10,39 % hlasov.
Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,72 % hlasov.
Béla Bugár získal 3,10%%, Milan Krajniak 2,77% a Eduard Chmelár 2,74%.
Menej ako 1 percento získali Martin Daňo 0,51%, Robert Švec 0,30%, Juraj Zábojník 0,28%, Ivan Zuzula 0,17% a Bohumila Tauchmannová 0,16%.
03:00 Výsledky ukázali vysoký dopyt po zmene štýlu politiky, myslí si Radičová
Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukázali vysoký dopyt po zmene na slovenskej politickej scéne. Pre agentúru SITA to povedala expremiérka a sociologička Iveta Radičová, podľa ktorej výsledky tiež ukázali vysokú mieru sebapoznania slovenských voličov z hľadiska názorov a postojov.
Víťazka prvého kola Zuzana Čaputová podľa Radičovej reprezentuje väčšiu spravodlivosť a lepší právny štát, ako aj nový štýl a obsah politiky.
Na druhej strane, neúspešní kandidáti Marian Kotleba a Štefan Harabin zas personifikujú kritiku liberálnejšej a demokratickejšej politiky a predstavujú autoritatívny režim pevnej ruky.
Výsledky Radičová tiež vníma ako zlyhanie súčasných parlamentných strán, ktoré do prezidentských volieb postavili svojich kandidátov.
„Výsledky sú výzvou na prehodnotenie štýlu súčasnej politiky,“ vyhlásila s tým, že súčasné politické strany podľa nej nepredstavujú ani hrádzu proti rastu extrémizmu na Slovensku.
02:20 Sčítaných je 99,94 % zápisníc
Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po sčítaní 99,94 % okrskových zápisníc.
Čaputová v prvom kole získala 40,56 % hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov. Čaputová mala náskok pred Šefčovičom vo väčšine krajov, tesnejší rozdiel medzi nimi bol napríklad v Prešovskom kraji.
Volebná účasť dosiahla 48,74 %.
Do druhého kola sa nedostal Štefan Harabin, ktorý vo voľbách získal 14,34 % hlasov, za ním nasleduje Marian Kotleba, ktorý dostal 10,39 % hlasov. Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,72 % hlasov. Do druhého kola sa nedostali ani Béla Bugár, Milan Krajniak, Eduard Chmelár, Martin Daňo, Róbert Švec, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula, ani Bohumila Tauchmannová.
02:17 Zuzana Čaputová získala v Bratislavskom kraji šesť z desiatich hlasov
Zuzana Čaputová získala v Bratislavskom kraji v prvom kole prezidentských volieb takmer 60 % hlasov. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní všetkých okrskov v kraji jej volebný zisk dosiahol 59,65 %. S výrazným odstupom nasledoval Maroš Šefčovič, ktorého podporilo 13,57 % voličov.
Tretí najvyšší volebný výsledok v Bratislavskom kraji dosiahol Štefan Harabin s podielom 10,22 %.
02:05 Ľudia v prvom kole volili podľa emócií, myslí si politológ Baránek
Slováci volili v prvom kole prezidentských volieb podľa emócií, a nie podľa rozumu. Pre agentúru SITA to konštatoval politológ Ján Baránek.
„Keby prevládlo rácio, výsledok by bol iný,“ vyhlásil. Víťazstvo Čaputovej, ktorá získala vyše 40 percent hlasov, pripisuje súčasnej politickej atmosfére v krajine. Ľudia chcú podľa Baránka „niečo nové“, a to nové im prináša práve Čaputová.
V konečnom dôsledku si však myslí, že prvé kolo prezidentských volieb neprinieslo veľké prekvapenie. Mierne ho prekvapil vysoký náskok Čaputovej oproti Marošovi Šefčovičovi, ktorý získal 18,6 percenta hlasov.
Sklamaný je z nízkeho výsledku Františka Mikloška, ktorého volilo 5,7 percenta ľudí.
V druhom kole je podľa Baránka dôležité, ako sa rozhodnú hlasovať voliči neúspešných kandidátov, čo je podľa neho ťažké zhodnotiť. Voliči Mariana Kotlebu a Štefana Harabina sa podľa neho nepriklonia ani k Čaputovej ani k Šefčovičovi, skôr voliť nepôjdu. „Nasledujúce dva týždne bude veselo,“ povedal na záver.
2:00 Politologička Darina Malová: Toto nebolo žiadne prekvapenie. Čaputová pritiahne aj voličov Kotlebu a Harabina
Výsledky volieb podľa nej zodpovedajú posledným prieskumom. Malová si myslí, že Čaputová ukázala svoju schopnosť osloviť nejednotný segment voličov s rôznymi názormi – od liberálov až po ľudí nespokojných so súčasnou situáciou.
Čaputovej kampaň bola podľa Malovej efektívna, autentická a konzistentná a tento štýl by si mala zachovať aj v kampani pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom sa stretne s Marošom Šefčovičom. „Ľudia uvítali jej nekonfliktný štýl. Na negatívnu kampaň nereagovala negatívne. To by malo fungovať aj pri druhom kole.”
Myslí si, že Čaputová by mohla pritiahnuť aj časť voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina, ktorí sú nespokojní sú súčasnou politickou elitou. K Čaputovej víťazstvu v prvom kole, v ktorom získala vyše 40 percent hlasov, pomohlo podľa Malovej aj načasovanie prezidentských volieb skoro presne rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
1:50 Andrej Kiska: “Ona je presne tá osoba!”
Jasným víťazstvom Zuzany Čaputovej v prvom kole prezidentských volieb sa ukázalo, že Slovensko chce slušnú a spravodlivú krajinu. Vo svojom vyjadrení to uviedol prezident SR Andrej Kiska, ktorý podporuje Zuzanu Čaputovú. Podľa neho je ona presne tá osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy.
“Neostaňme doma ani v druhom kole. Prvé kolo sme vyhrali. Slovensko je na dobrej ceste,” uviedol prezident na svojom facebookovom profile.
1:40 Čaputová zvíťazila v 71 zo 79 okresov Slovenska. V siedmich vyhral Maroš Šefčovič (Čadca, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Snina a Sobrance), vo Svidníku bol prvý Štefan Harabin.
1:37 Harabin: Pán Kotleba posunul Šefčoviča do druhého kola. Štefan Harabin po oznámení výsledkov ohlásil, že pôjde vyhrať “ďalšie voľby”. S trpkosťou v hlase uviedol, že za výsledok je zodpovedný Marian Kotleba. Podľa neho teraz vyhrá islamizácia v spoločnosti a LGBTI.
Do druhého kola nebude podporovať žiadneho z postupujúcich kandidátov. “Išiel by som proti Slovensku”. Rovnako uviedol, že nezagratuluje žiadnemu z postupujúcich, lebo by to bolo tiež proti Slovensku.
Zopakoval, že vzdanie sa Mistríka v prospech Čaputovej bola tvrdá korupcia v priamom prenose. “Kto by len tak vyhodil pol milióna eur?”, uviedol na margo nákladov Mistríka a jeho volebnej kampane, ktorá napokon vyšla nazmar.
Ďalej Harabin uviedol, že momentálne nemá politické plány a ostáva sudcom najvyššieho súdu. “Môj kariérny rast môže byť už len sudca Ústavného súdu, prezident, luxemburský alebo štrasburský sudca.“
Štefan Harabin priznal porážku, ale svoj volebný výsledok považuje za dobrý základ pre ďalšiu kandidatúru na post prezidenta.
“Ďakujem všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas a tento úspech, ktorý som dosiahol iba s rodinou, je dobrým základom pre budúce prezidentské voľby,” doplnil.
1:33 Podľa prieskumu Focusu pre Markízu by v 2. kole mohla získať Zuzana Čaputová 64,4 % a Maroš Šefčovič 35,6 %. Štefan Harabin sa nevyjadril, koho by odporučil voliť svojim voličom, spomenul siamské dvojčatá.
1:30 Mikloško je z výsledku volieb sklamaný: “Nehodlám ale teraz hodnotiť, či už moju kampaň, alebo kde som urobil chyby,” uviedol. Zopakoval však, že to bolo jeho posledné politické vzopätie. “Nehovorím to nejako skleslo, ale v tejto chvíli moje angažovanie sa ako politika, ktorý by sa chcel ešte zúčastniť nejakých volieb, definitívne končí,” poznamenal Mikloško.
Jasno má v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb, ktoré bude o dva týždne. Otvorene zdôraznil, že Maroša Šefčoviča voliť nebude a neodporúča to ani svojim voličom. “Tento človek nemá moju dôveru, aby vystupoval a uchádzal sa o môj hlas,” skonštatoval.
V prípade Zuzany Čaputovej však nechá rozhodnutie na voličoch, aby sa rozhodli podľa svojho svedomia. “Ja sám sa rozhodnem podľa svojho svedomia a nebudem to v tejto chvíli špecifikovať,” povedal Mikloško. Podotkol ale, že v rozhodujúcich chvíľach, ktoré boli krajné, vraj kládol celoživotný hodnotový systém nad politický pragmatizmus. “Viac k tomu nepoviem,” doplnil Mikloško.
1:11 Béla Bugár: “Časť našich voličov prešla ku Čaputovej, lebo sa báli, aby sa do druhého kola nedostal extrémistický kandidát.” Preto sa chce s Čaputovou stretnúť
“Hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát,” skonštatoval Bugár. Predstavitelia strany Most-Híd sa chcú preto s Čaputovou stretnúť a rokovať. Na otázku, či tým jasne odmietajú podporu kandidátovi Marošovi Šefčovičovi v druhom kole volieb, Bugár odpovedal, že “nič vylúčené nie je”.
Šéf Mosta-Híd tvrdí, že robili všetko pre to, aby dosiahol dobrý výsledok v prezidentských voľbách. “Možno keby som bol zdravší, bol by som aktívnejší. Som však pred operáciou,” priznal. To, že neuspel, podľa neho nemá súvis s budúcoročnými parlamentnými voľbami. “To nemôžete porovnávať,” vyhlásil. Výsledky prezidentských volieb však budú v strane analyzovať.
00:57 Michal Katuška /redaktor RTVS/: „U Zuzany Čaputovej v štábe Progresívne miesto aj progresívne spoločná toaleta (jedna) pre všetkých a všetky. Tak teda ….GRATULUJEME!”
00:55 Mladí voliči vo veku 18-33 rokov volili na prvom mieste Zuzanu Čaputovú 43%, na druhom mieste Mariana Kotlebu 14,8%
00:50 Harabin: “Mojich nominantov nevpustili do volebných komisií sčítavať hlasy! Zamykajú dvere, ide o jasnú manipuláciu!
Ku Harabinovi sa dostali informácie, že jeho nominanti sa nevedia dostať do volebných komisií na sčítavanie hlasov. “Akurát mám informácie z volebných komisií, že nepúšťajú mojich nominantov do volebných komisií sčítavať hlasy. Zamykajú dvere, teda ide o jasnú manipuláciu. Ja si nič nemyslím, ja len hovorím, čo mi hlásia nominanti v okrskových volebných komisiách,” uviedol po polnoci na krátkom brífingu Harabin.
Komentovať priebežné výsledky nechcel: “Ja nekomentujem výsledky v polčase alebo v tretine zápasu. Nemám na to dôvod.”
“Hovorím, že v štáte treba urobiť poriadok a nastoliť právo. Možnože sa niektorí toho boja a už aj v okrskových komisiách robia neprávo – to je všetko, čo mám na to povedať. Veď to je niečo nenormálne,” zdôraznil sudca Najvyššieho súdu SR.
Na otázku, či podá sťažnosť na Ústavný súd SR na priebeh týchto volieb, Harabin povedal, že “pokiaľ sa neuplatňuje právo, tak sa musí na to reagovať”.
Víťazka prvého kola volieb sa tiež vyjadrila k manipulácii so sčítavaním hlasov, na ktoré upozorňuje Harabin: „Žiadne indície o manipulovaní pri sčítaní hlasov nemám,“ povedala s tým, že ak on má, mal by túto otázku otvoriť. S tým však súvisí aj problematika Ústavného súdu SR, na ktorom momentálne pôsobia štyria z 13 sudcov. Verí, že v marci sa zvolí dostatok kandidátov a je presvedčená, že vybrať z nich by mal prezident Andrej Kiska. Ten jej už poblahoželal, ona s ním však ešte osobne nehovorila. Takisto nevedela zareagovať na návrh Bélu Bugára, ktorý by sa s ňou chcel stretnúť.
00:47 Peter Sokol z Národnej koalície – Národný tábor mal potenciál na 24%: “Tam, kde extrémistickí liberáli urobili správny a nevyhnutný krok vzdali sa jeden pre druhého, tam Marián Kotleba zlyhal. Vďaka nemu si bude Slovensko vyberať medzi ružovým a bledoružovým kandidátom. Chcem sa poďakovať Štefanovi Harabinovi, že bojoval do poslednej chvíle. Politický kapitál jeho vyše 14% hlasov národných a kresťansko-sociálnych hlasov by do budúcna nemal zaniknúť”
00:45 Zrátaných je vyše 90% volebných okrskov
00:37 Čaputová: Veľmi sa teším postupu pána Šefčoviča a že obaja nebudeme čeliť extrému.
Čaputová vo svojom vyhlásení po sčítaní väčšiny okrskov povedala ďakujem nielen v slovenčine, ale aj v maďarčine, rusínskom či rómskom jazyku. Poďakovala sa svojej rodine, tímu, Progresívnemu Slovensku, ale aj darcom a podporovateľom. Ukázalo sa, že človek nemusí opustiť svoje hodnoty, môže ostať autentický a nemusí sa utiekať k populistickému jazyku, aby uspel, dodala.
„Som rada, že nebudeme musieť čeliť extrému,“ povedala na margo toho, že kandidát s podporou Smeru-SD sa dostal do druhého kola. “Dnešné víťazstvo vnímam ako volanie ľudí po zmene, po ktorej túžia. Budem v kampani hľadať to, čo nás spája a pokúsim sa voličov presvedčiť, kadiaľ vedie cesta – cez slušnosť a konštruktivitu.”
Vyjadrila sa aj k tomu, čo ju odlišuje od Šefčoviča. Tvrdí, že zatiaľ čo on hovorí len o budúcnosti, nechce sa vyjadrovať k súčasnej realite a minulosti, s ktorou ešte nie sme vyrovnaní.
Konzervatívnych voličov chce osloviť “zjednotením sa na hodnotách” – spomenula v tejto súvislosti “lásku k blížnemu”, súcit. Čo sa týka adopcie homosexuálmi, trvá na tom, že si za svojím benevolentným postojom v tejto problematike stojí. “Zároveň som veľmi citlivá a vnímam, že ľudia s touto orientáciou sa stávajú objektom obrovskej nenávisti, a to je pre mňa absolútne neprijateľné”.
00:33 Zrátaných je vyše 80% volebných okrskov, poradie sa nemení
00: 30 Šefčovič upozornil na to, kto podporuje Čaputovú: Uviedol, že je potrebné sa pýtať a upozorňovať, s kým sa stretávali Richard Sulík a Igor Matovič, ktorí ju vehementne podporovali.
00:26 Robert Mistrík: Víťazstvo musíme dotiahnuť do konca:
Odídený kandidát Robert Mistrík dúfa, že voliči zabojujú o víťazstvo Zuzany Čaputovej aj v druhom kole prezidentských volieb. “Myslím si, že to uhrá, ale ešte to nie je vyhraté,“ povedal dnes Mistrík po tom, čo bola sčítaná zhruba polovica okrskov. „Je to veľké víťazstvo pre Slovensko,“ povedal na margo približne 40-percentného zisku Čaputovej. Avizoval, že je ochotný pomáhať v kampani a podporovať ju aj naďalej, napríklad tým, že jej poskytne svoje bilbordy.
00: 29 V okrese Svidník vyhral Štefan Harabin s 25,7 %, za ním nasleduje Maroš Šefčovič (24,5 %). Zuzana Čaputová je tretia s 19,6 %, Marian Kotleba získal 11 %.
00:17 Vyhlásenie Maroša Šefčoviča: “Chcem priniesť všetko, čo som tie roky budoval, späť na Slovensko”, povedal. “Chcem sa o týchto občanov pobiť, pobiť sa o našu krajinu. Som to pripravený urobiť. Som presvedčený, že moja osobná história je toho dôkazom.”
“Kampaň si riadim sám, chcem byť nadstranícky. Najdôležitejšie bude zdôrazňovanie môjho programu”, uviedol, pričom opäť zopakoval dôraz na starších ľudí a tradičné kresťanské hodnoty. Tie, ako uviedol, považuje “skutočne za civilizačnú kotvu našej krajiny, nášho ľudu”.
Všetky kroky kampane vraj podriadi čo najvyššej účasti v druhom kole volieb. Nasledujúce dni tiež podľa Šefčoviča potvrdia, že on a Čaputová sú veľmi odlišní kandidáti.
Ako chce osloviť voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina? “Budem sa snažiť osloviť všetkých voličov na Slovensku. Som presvedčený, že môj program je ten najlepší. Budem sa snažiť získať ľudí pre moje sociálne priority, moje kresťanské hodnoty”.
“Od malička som chodil do kostola, odmalička sa moja stará mama, moja mama starali, aby som vyrastal v kresťanských hodnotách – či už to bolo v Zimbabwe, či v Kanade. A z toho vyplývajú aj moje dobré vzťahy s predstaviteľmi kresťanskej cirkvi. Aj z tohto dôvodu cítim z ich strany podporu.”
00:15 Zuzana Čaputová zatiaľ vedie v boji o prezidentské kreslo vo všetkých krajoch.
00:10 Harabin: “Ja idem voľby vyhrať!” Prezidentský kandidát Štefan Harabin je napriek predbežným neoficiálnym výsledkom sobotňajších volieb naďalej presvedčený, že prezidentské voľby vyhrá.
Dodal, že treba si počkať na konečné výsledky volieb. “Myslím si, že ma podporil východ Slovenska, sever Slovenska, Horehronie a Nitra,” povedal krátko po zverejnení prvých výsledkov. Na otázku, či pre neho nebolo vhodnejšie spojiť sa s prezidentským kandidátom a predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, Harabin uviedol, že sa nikdy nedohaduje s nikým. “Odmietal som a aj vždy budem odmietať kupčenie. Ale počkáme si na koniec,” zdôraznil.
Harabin aj v prípade volebného neúspechu si neplánuje založiť politickú stranu. “Pokiaľ mierite na zakladanie politickej strany, tak to neprichádza do úvahy. Ja nemám žiadnu politickú budúcnosť, nie som politik, som sudca Najvyššieho súdu. Prečo by som vstupoval do nejakej strany? Bol som pred rokom 1989 v strane a odvtedy som apolitický,” uviedol Harabin.
00:00 Sčítaných bolo 50% volebných okrskov. Po sčítaní hlasov v polovici volebných okrskov vedie v prezidentských voľbách Zuzana Čaputová. Získala 329 123 hlasov, čo predstavuje 39,14 % hlasov. Na druhom mieste je Maroš Šefčovič so ziskom 157 847 hlasov, čo je 18,77 % hlasov.
Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,52 % hlasov, Marian Kotleba s 10,73 % hlasov, František Mikloško s 5,55 %, Béla Bugár s 3,87 %, Milan Krajniak s 2,89 %, Eduard Chmelár s 2,76 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,30 %, Róbert Švec 0,31, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %
23:53 Najkonzervatívnejší voliči boli v Prešovskom kraji, kde Zuzana Čaputová po zrátaní 58% okrskov získala 28% voličov – teda najmenej zo všetkých krajov. Tiež bol v tomto kraji najmenší rozdiel medzi ňou a druhým Marošom Šefčovičom
23:50 Po sčítaní hlasov v 40 % volebných okrskov má stále najväčšiu podporu z kandidátov na prezidenta medzi voličmi Zuzana Čaputová, ktorá vedie so ziskom 247 442 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 39,08 % hlasov.
Do druhého kola prezidentských volieb by podľa predbežných výsledkov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 119 342 hlasov, čo je 18,85 % hlasov.
Nasledujú Štefan Harabin so ziskom 14,58 % hlasov, Marian Kotleba s 10,59 % hlasov, František Mikloško s 5,46 %, Béla Bugár s 3,98 %, Milan Krajniak s 2,90 %, Eduard Chmelár s 2,77 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,31 %, Róbert Švec 0,31 , Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.
23:27 Vyhlásenie Zuzany Čaputovej: Veľmi milo ma to prekvapilo, lebo po tých 2 týždňoch nebolo isté, aké percentá prinesú. Zatiaľ k tomu pristupujem s pokorou. Zrátaných je len 20%, ale tie čísla ma napĺňajú nádejou. To, čo to pre mňa signalizuje, je volanie po zmene. Zdá sa mi, že slovenskí voliči si vedia predstaviť človeka, ktorý nie je v politike dlho, ale prináša nový pohľad na realitu a nové riešenia.
Za najprijateľnejšieho súpera do druhého kola považuje Maroša Šefčoviča.
23:22 Víťazkou prvého kola sa teda stáva Zuzana Čaputová: Priebežná účasť bola približne 46%. Favorizovaní kandidáti podľa prvých exitpollov dopadli nasledovne: Čaputová 38,9%, Maroš Šefčovič 18,8%, Štefan Harabin 14,6 % Marian Kotleba 11%.
23:10 Vo volebnom štúdiu TA3 liberálna sociologička Porubanová tvrdí, že konzervatívne témy týkajúce sa LGBTI, interrupcií sú len “zástupné témy” a kladie si otázku, kto tieto témy “umelo vyvoláva”. Hovorí dokonca, že sú úplnou absurditou, pretože podľa nej v súvislosti s nimi nie je spoločenská požiadavka. “Byť homosexuálom neznamená, že nemáte rodičovské túžby ale biologické”, preto podľa nej nie je z ich strany tlak po požiadavkach adoptovať si deti z detských domovov.
Moderátor a sociologička sa zhodli na tom, že cirkevný postoj je veľmi “nebezpečný” pre politiku. O arcibiskupovi Oroschovi sa vyslovujú dehonestujúco, hovoria až o klerikálnom tlaku, ktorý nemá opodstatnenie, lebo má minimálnu podporu v spoločnosti.
23:06 Štefan Harabin prisľúbil rozhovory novinárom tesne po polnoci
23:03 Šefčovič si dal s novinármi čapované pivo. V jeho centrále čaká vyše 50 novinárov. Podľa komentátorov pôsobí neformálne, rozpráva o zaujímavostiach, ktoré zažil. Vyjadril sa, že je plný očakávania. Na otázky denníka N o tom, či neľutuje, že je v spojení so SMERom obzvlášť po odsúdení Bašternáka, uviedol, že viac ako milión voličov SMERu si nezaslúži označovanie za zlých či neslušných.
23:00 Do centrály Bélu Bugára prišli aj ministri, celkovo má mať 40 hostí.
22:50 Pre ČTK komentuje priebeh volieb Milan Kňažko: Verím, že ľudia zvolili triezvo. „Ľudia potrebujú niekoho, kto má myšlienky a niekto, kto sa zastal spravodlivosti.”
22:40 V štábe Zuzany Čaputovej fandí Robert Mistrík. Kandidát, ktorý sa zriekol svojej kandidatúry v prospech Čaputovej, bol pozvaný fandiť tejto kandidátke priamo v jej centrále. Pred novinármi uviedol, že verí vo víťazstvo, ktoré Slovensko “posunie dopredu”. „Je to náš spoločný večer. Bude to veľký deň pre Slovensko,“ povedal.
Zuzana Čaputová by sa mala vyjadriť pre médiá najskôr o 23:30, teda krátko po skončení moratória a zverejnení prvých výsledkov a prieskumov. Avizovala, že dnešný večer strávi s najbližšími – či už rodinou, alebo jej tímom. Atmosféra je pravdepodobne pokojná, novinári sú však od Čaputovej tímu oddelení. Niektorí členovia Progresívneho Slovenska, ktorého je Čaputová podpredsedníčkou, medzi novinárov na chvíľku prichádzajú.
22:30 Martin Slosiarik z agentúry Focus očakáva veľmi vysokú účasť: Slosiarik pre TV Markíza uviedol, že očakáva účasť až okolo 57-60%, čo je podľa neho až “neuveriteľné”.
22:25 Sociologička Silvia Porubanová pre televíziu TA3 hovorí o niektorých kandidátoch ako o reprezentantoch zla. Tvrdí, že slobodu voliť netreba podceňovať. Ľudia, ktorí volia extrémistov, či antisystémových kandidátov, vraj volia na základe jednoduchých svojich myšlienok, láka ich “zdanlivý poriadok”, majú svoj vlastný život frustrujúci.
Antisystémové strany sa podľa nej vyvíjajú, ich komunikácia sa zlepšuje a vraj sa objavujú aj nové tváre, ktoré budú ťahom na bránku v nasledujúcich parlamentných voľbách. Má sa to týkať práve niektorých z dnešných kandidátov na prezidenta.
22:10 Ako vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, v Medzanoch volič odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, pričom došlo k jej poškodeniu. Volebná miestnosť sa musela zatvoriť na hodinu aj 16 minút, aby sa overilo, či nedošlo k odcudzeniu alebo zmanipulovaniu obsahu urny.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa vo volebný deň zaoberala podnetmi týkajúcimi sa napríklad podozrenia z protizákonného vedenia volebnej kampane. Išlo tiež o podnety, v ktorých sa voliči sťažovali na nesprávne umiestnenie volebných komisií. Za veľmi závažný podnet označil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány ten, ktorý sa týkal celoštátneho denníka SME, ktorý na svojom vzorom hlasovacom lístku uviedol nesprávne poradie prezidentských kandidátov. Okrem dvoch incidentov v Malackách a Medzanoch bol podľa Báránya priebeh volieb pokojný, pripomenul, že voľby prezidenta SR patria k tým najpokojnejším z organizačno-technického hľadiska.
Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na bezpečnosť a pokojný priebeh volieb dohliadali posilnené policajné hliadky.
Neoficiálne predbežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na webstránke www.volbysr.sk až po 23.16 h, aktualizovať ich bude približne v desaťminútových intervaloch.
Počas volebného dňa bolo otvorených takmer 6000 volebných miestností. Voľba prezidenta je dvojkolová, ak nebude prezident zvolený v prvom kole, bude druhé. Naplánované je na 30. marca.
Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu napoludnie, keď sa plánuje tlačová konferencia.