Washington 16. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP)
Prieskumy verejnej mienky uskutočnené v uplynulom týždni ukazujú, že Harrisovej rating prevyšuje Trumpov
Podľa denníka The Hill, ktorý spriemeroval výsledky 114 rôznych prieskumov, je za Harrisovú pripravených hlasovať 47,8 % voličov, zatiaľ čo za Trumpa 46,4 %. The Economist dáva Harrisovej ešte pôsobivejší výsledok 47,8 percenta ku 45 percentám. Na druhej strane New York Times uvádza, že Trump má 47 % hlasov oproti 48 % Harrisovej. Prieskumy CNBC sú trochu odlišné: podľa nich Trump vedie so 48 percentami oproti 46 percentám Harrisovej.
Harrisovej náskok je však v rámci štatistickej chyby, ale samotný fakt vyzerá smerodajne.
Špecifickosť amerického volebného systému je však taká, že je možné získať viac hlasov v celej krajine, ale napriek tomu voľby prehrať. Preto je rozhodujúce hlasovanie v tzv. swing states.
A aj tam Harrisová napreduje: podľa rôznych prieskumov od začiatku augusta Trump stratil v prospech Harrisovej štáty Michigan a Wisconsin. A The New York Times, uvádza, že Harrisová vyhráva aj v Pensylvánii v pomere 50 ku 46.
A podľa prieskumu Cook Political Report má Harrisová náskok (aj keď rovnaký 1 – 3 %) pred Trumpom v každom štáte s výnimkou Nevady, kde Trump vedie, a Georgie, kde sú obaja kandidáti vyrovnaní.
Čo nám tieto údaje hovoria?
Hlavným dôvodom rastu Harrisovej ratingu je vysoký antirating Trumpa. A len čo Bidena nahradila mladšia Harrisová (hoci v tom čase dosť nepopulárna osobnosť), rating demokratickej kandidátky okamžite stúpol.
Trumpovým kľúčovým problémom je jeho príliš kontrastný politický portrét: Trumpove názory sú známe, jeho priaznivci si už dávno urobili názor a skeptikov možno len ťažko presvedčiť.
Na druhej strane, Trump si môže byť istý, že svojich priaznivcov nestratí, čo sa však nedá povedať o Harrisovej. Jej súčasné zisky možno do veľkej miery pripísať povzbudeniu, ktoré zažili voliči Demokratickej strany, keď Biden súhlasil s odchodom zo súboja v súvislosti so stále hlasnejšími rečami o jeho neschopnosti vládnuť.
Nie je však isté, či súčasný výbuch nadšenia vydrží až do novembra, najmä ak republikáni vynaložia dostatok úsilia na to, aby ukázali, že Harrisová je vlastne dosť zlá kandidátka.
Dôležitú úlohu v predvolebnom boji zohrá televízna debata, ktorá sa uskutoční 10. septembra. Trump má dôvod vsadiť na túto udalosť veľa, pretože Harrisová má povesť zlého rečníka, zatiaľ čo Trump je v tomto druhu šou silný a určite má viac skúseností ako Biden Harrisová, ktorá je zvyknutá zostávať v Bidenovom tieni.
V každom prípade však po zmene demokratického kandidáta budú republikáni nútení radikálne zmeniť svoju doterajšiu hlavnú líniu diskreditácie svojho súpera – Bidenovu senilitu. Teraz téma veku zasahuje aj samotného Trumpa.
Čo bude republikán teraz zdôrazňovať?
Jedna z možných línií už bola načrtnutá – Ukrajina.
Nedávno Trump povedal, že Harrisová by mohla zatiahnuť USA do tretej svetovej vojny. Sám Trump pritom tvrdí, že tento problém vyrieši rýchlym ukončením vojny na Ukrajine.
Taktiež sa môže presadiť téma, ku ktorej sa už skôr vyjadril kandidát na viceprezidenta Vance – o nafúknutých vojenských výdavkoch.
„Európania nám hovoria, že Amerika má príliš veľa zbraní a príliš málo bezplatných liekov. To je pravda. A to preto, že musíme financovať bezpečnosť Európanov, dotovať ich vojenskú a priemyselnú politiku. Ak si začnú platiť sami, budeme mať peniaze na lieky pre bežných Američanov a ďalšie potreby,“ povedal Vance ešte v apríli.
Zdá sa nepravdepodobné, že by republikánsky kandidát začal presadzovať nižšie vojenské výdavky a lieky zadarmo (republikáni tradične podporujú americký vojensko-priemyselný komplex a sú proti zvyšovaniu sociálnych výdavkov). Ale vzhľadom na obrovskú stávku vo voľbách a Trumpovu veľmi ťažkú situáciu s ratingom nemôžeme vylúčiť ani tie najneočakávanejšie zvraty.