Tbilisi 25. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)
Zajtra sa v Gruzínsku uskutočnia parlamentné voľby, ktorým sa venuje veľká pozornosť. Ivanišviliho vládnuca strana Gruzínsky sen sa bude snažiť získať väčšinu v parlamente a udržať si kontrolu nad vládou
Proti nej stojí niekoľko opozičných strán. Šancu dostať sa do parlamentu majú štyri z nich – Saakašviliho strana Jednotné národné hnutie, Saakašviliho odštiepenecká Koalícia za zmenu, strana Za Gruzínsko bývalého premiéra Gachariu a strana Silné Gruzínsko.
Jednou z hlavných tém volieb je vojna na Ukrajine a vzťahy s Ruskom a Západom. Tento rok Gruzínsky sen prijal niekoľko zákonov (najmä o zahraničných agentoch), ktoré kritizovala EÚ. USA sa tiež vyjadrili ostro negatívne.
Opozícia obviňuje Gruzínsky sen, že sa chystá opustiť európsku voľbu a obrátiť svoj kurz smerom k Rusku.
Opozíciu v tomto podporuje aj gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Iniciovala podpísanie „Gruzínskej charty“ všetkými štyrmi hlavnými opozičnými stranami. Signatári sa zaviazali, že hneď po voľbách zrušia zákony, ktoré bránia európskej integrácii. Podľa dokumentu vládu po voľbách predstaví prezident.
„Gruzínsky sen“ zasa obviňuje opozíciu a Západ, že chcú Gruzínsko zatiahnuť do novej vojny s Ruskom.
Téma „nedopusťme vojnu, nedovoľme, aby sa Gruzínsko zmenilo na novú Ukrajinu“ sa stala jednou z hlavných tém volebnej kampane vládnucej strany.
„Gruzínsky sen“ tiež obviňuje opozíciu, že v prípade jej porážky vo voľbách pripravuje ‚štátny prevrat‘.
Zurabišviliová prípravu štátneho prevratu popiera.
Predvolebná situácia v Gruzínsku je však pomerne napätá a sociologické údaje sú rozporuplné. Médiá blízke Gruzínskemu snu zverejňujú prieskumy, podľa ktorých získa viac ako 50 % hlasov, čo znamená, že si bude môcť udržať kontrolu nad vládou.
Zdroje blízke opozícii tvrdia, že „Sen“ má okolo 35 % a štyri opozičné strany spolu získajú väčšinu.
Nálada ľudí je tiež rozporuplná. Na jednej strane Gruzínci nechcú vojnu (a na to hrá Gruzínsky sen), na druhej strane väčšina Gruzíncov je za integráciu do EÚ a prinajmenšom nechce prísť o bezvízový styk so schengenským priestorom (na čo hrá opozícia).
Preto je ťažké predpovedať výsledok volieb, ako aj to, čo sa stane po nich.
Ak ÚVK preukáže absolútne víťazstvo Gruzínskeho sna, určite dôjde k protestom. Nie je však jasné, do akej miery sa im podarí zvrátiť situáciu.
Ak Sen získa menej ako 50 %, má šancu rozdeliť opozíciu a vtiahnuť niektoré opozičné strany do koalície. Aj keď to nebude také jednoduché. Celkovo tu bude určite veľké napätie, pretože geopolitické stávky sú vysoké.
Ak sa Gruzínsky sen udrží pri moci, nemožno vylúčiť veľmi veľké zmeny na Kaukaze. Kremeľ môže dať zelenú návratu Južného Osetska a Abcházska do Gruzínska s osobitným štatútom a širokými právami.
Ivanišvili tak vyhlási „obnovenie územnej celistvosti Gruzínska“. Moskva získa aj mnohé bonusy. Do svojej sféry vplyvu totiž presunie kľúčovú krajinu v Zakaukazsku, cez ktorú prechádzajú najdôležitejšie logistické toky (napríklad trasa prepravy ropy z Kaspického mora do Turecka a Európy). Je to tiež príležitosť na obnovenie železničnej komunikácie z Ruska do Arménska. A odtiaľ do Iránu. To znamená, že medzi Ruskom a Iránom bude priamy pozemný koridor.
Zvrat Tbilisi nevyhnutne ovplyvní aj geopolitický kurz Arménska, ktoré sa ocitne v úplnom obkľúčení buď nepriateľských krajín (Azerbajdžan a Turecko), alebo krajín spriaznených s Ruskom (Irán a Gruzínsko). A čo je najdôležitejšie, Rusko tým preukáže, že len ono môže byť garantom bezpečnosti a územnej celistvosti štátov v postsovietskom priestore. Dokonca aj tých, s ktorými bolo predtým vo vojnovom stave.
Prirodzene, na Západe je len málo ľudí ochotných dať Putinovi takéto bonusy, a preto boj vo voľbách v Gruzínsku a po nich môže byť veľmi tvrdý.
Prečítajte si tiež: