Peking 6. júla 2023 (HSP/Foto:Twitter/Reuters, TASR/AP-Liu Zheng)
Čína zavádza kontrolu vývozu gália a germánia v rámci odvetného kroku proti americkým a japonským výrobcom čipov, píše Jeff Pao pre Asia Times
Tieto kovy sa používajú pri výrobe čipov, komunikačných zariadení a rôznych obranných prostriedkov. Gálium sa používa v zložených polovodičoch, ktoré sa v kombinácii s rôznymi inými prvkami často používajú na zvýšenie prenosovej rýchlosti a účinnosti v obrazovkách mobilných telefónov, solárnych paneloch a radaroch.
Germánium sa používa v optických komunikačných kábloch, okuliaroch na nočné videnie a solárnych článkoch, ktoré sa používajú na napájanie mnohých satelitov. Podľa obchodných údajov USA mal dovoz kovového gália a plátkov arzenidu gália do USA v roku 2022 hodnotu len približne 225 miliónov USD.
Podľa štúdie Európskej únie zverejnenej v tomto roku je Čína zďaleka najväčším svetovým zdrojom oboch kovov, pričom na ňu pripadá 94 % dodávok gália a 83 % germánia.
Niektorí analytici už odhadli, že vplyv čínskych zákazov bude obmedzený, keďže USA a Japonsko môžu dovážať tieto materiály z iných krajín alebo ich vyrábať na domácom trhu, hoci za podstatne vyššie náklady.
Čínski komentátori uviedli, že cieľom čínskych vývozných kontrol je spomaliť tempo vývoja amerických a japonských výrobcov čipov a vytvoriť tak čas a priestor pre čínskych hráčov, aby ich mohli dobehnúť v rozhodujúcich pretekoch o čoraz menšie rozmery čipov.
“Čína je vždy odhodlaná udržiavať globálne priemyselné a dodávateľské reťazce bezpečné a stabilné a vždy zavádzala spravodlivé, primerané a nediskriminačné opatrenia na kontrolu vývozu,” uviedla v utorok na brífingu pre médiá hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.
“Kontrola vývozu príslušných položiek čínskou vládou v súlade so zákonom je bežnou medzinárodnou praxou a nie je zameraná na žiadnu konkrétnu krajinu,” povedal.
Keďže sa očakáva nárast cien germánia, akcie spoločnosti Yunnan Lincang Xinyuan, čínskeho dodávateľa tejto chemikálie, vzrástli o 10 % a vyvolali pozastavenie obchodovania 4. júla. Akcie spoločnosti Chihong Zinc and Germanium vzrástli o 6,1 %.
Tech vojna tit-for-tat (oko za oko)
Zákaz používania kovov v Číne prišiel po tom, ako holandská vláda 30. júna oznámila, že bude od spoločnosti ASML, najväčšieho svetového výrobcu zariadení na výrobu čipov, požadovať, aby požiadala o vývozné licencie na dodávky svojich DUV litografických systémov vrátane systému Twinscan NXT:2000i a následných ponorných systémov.
Táto požiadavka sa začne uplatňovať 1. septembra. Twinscan NXT:2000i dokáže vyrobiť 38-nanometrové čipy pri jednej expozícii. Pred holandským zákazom japonská vláda v máji uviedla, že od 23. júla obmedzí vývoz 23 typov zariadení na výrobu čipov.
Americké médiá minulý týždeň informovali, že Washington zakáže spoločnosti Nvidia vývoz jej čipov umelej inteligencie (AI), konkrétne A800 a H800, do Číny. Koncom júla Biden podpíše nariadenie, ktorým zakáže americkým fondom investovať do čínskych odvetví špičkových technológií, uviedli médiá.
Čínski komentátori tento krok “tit-for-tat” vítajú. “Je potrebné, aby Čína prijala účinné opatrenia na vytvorenie účinného protiopatrenia proti čipovej hegemónii USA,” napísal 4. júla v článku publicista z Tchien-ťinu.
Podľa neho nový systém vývozných licencií umožní Číne identifikovať konečných používateľov a použitie jej kovových výrobkov s cieľom chrániť svoju národnú bezpečnosť a záujmy.
Publicista sa tiež domnieva, že manipuláciou s dodávkami a cenami týchto kľúčových kovov môže Čína ovplyvňovať náklady a zisky amerických a japonských výrobcov čipov, a tým znižovať ich konkurencieschopnosť.
Tvrdí, že nové kontroly vývozu zabezpečia aj stabilné dodávky gália a germánia pre čínskych výrobcov čipov.
Globálne rezervy
GaN patrí medzi obmedzené chemické látky a je surovinou používanou pri výrobe polovodičov tretej generácie, ktoré sa používajú najmä v elektrických sieťach, elektrických vozidlách a telekomunikačných základňových staniciach.
Mikrovlnné rádiofrekvenčné čipy GaN sa používajú v raketách, radaroch a elektronických protiopatreniach určených na oklamanie radarov vďaka ich schopnosti pracovať v prostredí s vysokou teplotou a frekvenciou.
V roku 2021 pripadalo na Čínu 84 % svetovej výrobnej kapacity primárneho gália s nízkou čistotou, ktoré je vedľajším produktom spracovania bauxitu a zinkových rúd, uviedol v minuloročnej výskumnej správe Úrad pre geologický prieskum USA (USGS).
Dominantné postavenie Číny na trhu sa vytvorilo po tom, ako Japonsko, Južná Kórea a Rusko znížili svoju produkciu po tom, ako v roku 2012 trhy zaplavil veľký prebytok primárneho gália. Nemecko a Kazachstan ukončili primárnu výrobu v roku 2016, resp. 2013 z dôvodu vysokej ponuky.
Podľa správy USGS v rokoch 2017 až 2021 dovážali USA 53 % gália z Číny, 11 % zo Spojeného kráľovstva, 9 % z Nemecka a 7 % z Ukrajiny. Keďže USA v roku 2019 zvýšili clá na čínsky tovar vrátane výrobkov z gália, začali diverzifikovať zdroje dovozu do Kanady, Japonska a Singapuru.
USGS tiež uviedla, že v baniach v amerických štátoch Aljaška, Tennessee a Washington sa nachádzajú veľké zásoby zinkových koncentrátov obsahujúcich germánium. V rokoch 2015 až 2018 USA doviezli 59 % germánia z Číny, 22 % z Belgicka a 9 % z Nemecka. Gálium aj germánium možno recyklovať aj z kovového šrotu.
Wang Xinxi, autor technologických článkov z Kuang-tungu, v nedávnom článku uviedol, že čínske kontroly vývozu nemôžu úplne zabrániť cieľovým krajinám v získavaní týchto dvoch chemických zlúčenín, hoci určite zvýšia ich ceny.
Tvrdí, že Čína môže vyrábať gálium za nízke náklady, keďže má najväčšiu výrobnú kapacitu oxidov hliníka na svete a know-how v oblasti extrakcie gália. Tvrdí, že pre Japonsko a USA bude veľmi nákladné nasledovať ich príklad.
“V krátkodobom horizonte sa ceny gália a germánia zvýšia, pričom čínski dodávatelia budú z tohto trendu profitovať,” hovorí Wang. “To však nie je naším cieľom. To, čo chceme, je zvýšiť náklady a spomaliť tempo rozvoja japonského a amerického sektora čipov.”
Podľa neho by Čína mohla nabudúce rozšíriť kontrolu vývozu aj na zlúčeniny india, ktoré sa tiež používajú pri výrobe polovodičov.
Poradenská spoločnosť Eurasia Group so sídlom v New Yorku vo svojej výskumnej správe uviedla, že čínske kontroly vývozu budú mať vzhľadom na cielený rozsah zákazov len obmedzený vplyv na globálne dodávky.
V správe sa uvádza, že Čína chce len pripomenúť USA, Japonsku a Holandsku, že má možnosti odvetných opatrení, ak pristúpia k zavedeniu ďalších obmedzení.