Jemen 12. januára 2024 (HSP/Foto:screenshot telegram)
Aktualizované 12. januára 2024
Dnes v noci USA a Spojené kráľovstvo podnikli kombinovaný letecký a raketový útok na Jemen. Podľa Washingtonu bolo zasiahnutých približne 60 cieľov v Jemene. V reakcii na to sa Jemenci snažia obťažovať lode NATO svojimi bezpilotnými lietadlami
Toto všetko je pokračovaním vojny v Gaze. Jemenskí Hútiovia sú v podstate iránske zástupné jednotky. A sú jediní (ak nepočítame ďalšiu iránsku proxy armádu – libanonský Hizballáh), ktorí skutočne, nie slovami, podporili Palestínčanov v Gaze a svojím konaním spôsobili obrovské obchodné škody Západu a predovšetkým Izraelu.
Tento nový front je teraz oficiálne otvorený.
Táto eskalácia je veľmi výhodná pre Rusko. Úsilie USA a ich partnerov na Ukrajine sa ešte viac zníži a ceny ropy, od ktorých do veľkej miery závisí dopĺňanie ruského rozpočtu, pravdepodobne tiež zmenia trend a pôjdu nahor.
Vývoj situácie v noci na dnes
Podľa novín Times britský premiér večer rokoval o útoku na Hútiov s egyptským prezidentom al-Sísím, keďže akýkoľvek útok z britskej základne Akrotiri na Cypre by musel prekročiť egyptský vzdušný priestor.
Podľa správy denníka The Times Sunak predtým vo štvrtok informoval svoj kabinet, že vojenský úder proti Húsíom sa blíži.
V reakcii na to húsíjský vodca Abdul-Malik al-Houthi vyhlásil mobilizáciu vo väčšine provincií krajiny, ktoré sú pod kontrolou húsíov.
“Náš národ prešiel k vojenskej mobilizácii vo väčšine provincií a počet brancov sa pohybuje v tisícoch,” povedal al-Húsí.
Všetky popredné britské médiá oznamujú americké a britské údery proti Húsíom v “najbližších hodinách”, ako aj Bidenov prejav pri tejto príležitosti.
Arabské médiá informujú o vysokej aktivite amerického a britského letectva v okolí Jemenu.
Hútiovia vydávajú bojovné vyhlásenia: “postavíme sa Amerike, zrazíme ju na kolená, vypálime jej bojové lode, všetky jej základne a všetkých, ktorí s ňou spolupracujú, nech to stojí, čo to stojí”.
Irán, Sýria a proiránske skupiny v Iraku vyhlásili bezpodmienečnú podporu Jemenu.
Saudská Arábia (ktorá proti húsíom bojovala niekoľko rokov až do roku 2022 bez väčšieho úspechu) zatiaľ neoznámila svoj postoj, ale uviedla svoje ozbrojené sily do pohotovosti. Húsíovia už vyhlásili, že ak Saudská Arábia, SAE a Katar poskytnú svoj vzdušný priestor na americký útok, tieto krajiny budú považované za krajiny vo vojnovom stave s Jemenom.
Okolo polnoci Anglosasi zaútočili
USA a Británia začali okolo polnoci vojenskú akciu proti Húsíom v Jemene, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov USA.
Vykonávajú raketové útoky. Arabské médiá písali o úderoch na 10 miest v rôznych mestách.
Húsíovia uviedli, že zaútočili na britské a americké vojnové lode.
“Jemenské ozbrojené sily reagujú silou a útočia na americké a britské vojnové lode v Červenom mori,” povedal Ali al-Hum, člen politickej kancelárie Húsíov.
Televízny kanál Al Mayadeen uviedol, že Hútíovia uskutočňujú masívny odvetný úder raketami zem-zem.
“Vojna prekoná predstavy a očakávania Američanov a Britov. Vojna je nekonečná a Američania a Briti budú ľutovať svoju agresiu a zaplatia vysokú cenu,” povedal Alí al-Húm.
USA tvrdia, že zo vzduchu zaútočili na približne 60 cieľov v Jemene a zhodili viac ako sto kusov presnej munície.
CNN píše, že dnes ráno bolo počuť nové výbuchy v prístavnom meste Hodeidah na západe Jemenu.
Húsíovia zasa tvrdia, že podnikli odvetné útoky na americké a britské vojnové lode v Červenom mori.
Boli zverejnené zábery údajného odpálenia jemenských balistických rakiet.
Hútiovia tiež tvrdia, že Červené more a Arabské more zostanú uzavreté pre lode spojené s Izraelom, kým sa “vojna v Gaze neskončí”.
Rusko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o situácii v Jemene.
Joe Biden potvrdil údery proti Húsíom
“Dnes na môj pokyn vojenské sily USA – spolu s Britániou a s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Holandska – úspešne zasiahli niekoľko cieľov v Jemene, ktoré húsíjskí povstalci využívali na ohrozovanie slobody plavby,” povedal Biden.
Medzitým Bidenov protikandidát, demokratický kongresman Ro Khanna, povedal, že Biden úderom na Jemen bez povolenia Kongresu porušil ústavu USA.
Podľa predbežných informácii bolo zasiahnutých 60 cieľov
Štyri nálety zasiahli vojenskú leteckú základňu neďaleko medzinárodného letiska Sanaa, hlavného mesta Jemenu.
Päť náletov sa zameralo na ciele Húsíov východne od Hodeidahu.
Útoky sa uskutočnili aj proti cieľom v samotnom meste, ktoré sa nachádza na pobreží Červeného mora na západe krajiny, a v blízkosti prístavu.
Letisko Hodeidah zasiahlo osem náletov.
Mesto Taiz v strednom Jemene bolo bombardované a ďalšie dva nálety zasiahli vojenský tábor východne od mesta Saada na severe.
Podľa západných médií útoky vykonali bojové lietadlá a riadené strely Tomahawk.
Celkove bolo zasiahnutých 60 cieľov na 16 rôznych miestach.
Húsíovia už uviedli, že ich infraštruktúra nebola nijako zvlášť poškodená, keďže údery údajne padli na tie isté súradnice, ktoré boli bombardované už v roku 2015. Spojené štáty budú pravdepodobne čakať na reakciu Arabov a medzinárodného spoločenstva na celú túto situáciu. Medzitým bude musieť americká armáda odraziť odvetné hromadné odpálenie jemenských rakiet.
USA môžu podniknúť nové údery na pozície húsíov, informujú médiá.
“USA očakávajú, že Húsíovia budú reagovať, a hoci sa nesnažia o eskaláciu, americké sily v regióne sú pripravené brániť sa a v prípade potreby podniknúť nové údery,” citovala publikácia dvoch amerických predstaviteľov.
Axios s odvolaním sa na zdroje tiež tvrdí, že Izrael bol vopred informovaný o úderoch USA na Jemen a pripravuje sa na odpoveď zo strany Húsíov. Nemenovaný izraelský predstaviteľ uviedol, že židovský štát je v “stave vysokej pohotovosti v prípade akejkoľvek akcie” zo strany povstalcov a “iných proiránskych skupín”.
Aký ďalší možný vývoj sa dá predpokladať
Jemenské vedenie v reakcii na americko-britské údery už vyhlásilo, že je pripravené viesť vojnu až do víťazného konca. A to vzhľadom na to, že Jemenčania boli doteraz vždy zodpovední za svoje slová, a vzhľadom na to, že Irán už dávno vyvinul mnoho zaujímavých bezpilotných vecí, vzdušných aj námorných, hrozí regiónu (a nielen jemu), a najmä obchodu, veľmi vážnymi problémami.
Hútiovia sú schopní úplne uzavrieť lodnú dopravu v Červenom mori (pre všetky lode spojené s USA a Spojeným kráľovstvom) ešte prísnejšie, až po úplné zablokovanie dopravy cez neho (zatiaľ). A to by bol pre svetový obchod skutočný šok.
Vody Arabského mora, vrátane dokonca Perzského zálivu, by sa tiež mohli stať nebezpečnými pre plavbu:
Ďalším cieľom útokov by sa mohli stať aj americké základne nielen v Iraku, ale aj v Sýrii a v Perzskom zálive. A to by okamžite zvýšilo cenu ropy, čo by opäť zasiahlo mnohé krajiny sveta (predovšetkým Európu).
A napokon nemožno vylúčiť ani útoky na územie USA a Veľkej Británie. Ako ukázali nedávne udalosti v Čiernom mori, samotní Briti majú takúto vojnu veľmi radi a teraz sa sami môžu stať jej obeťami (vypustenie ponorného bezpilotného člna naplneného výbušninami a vyhodenie do vzduchu niekoľkých lodí alebo objektov v pobrežných oblastiach Veľkej Británie, ako sa to stalo vlani s Krymským mostom, to tiež celkom nie je vylúčená možnosť ďalšieho vývoja udalostí tejto novej starej vojny.
Vraj sa neplánujú ďalšie údery
Minister ozbrojených síl Spojeného kráľovstva James Stephen Heappey uviedol pre BBC, že sa neplánujú žiadne nové útoky proti Húsíom v Jemene.
Operácia bola podľa neho “obmedzená, primeraná a nevyhnutná” na ochranu vojnových a dopravných lodí v Červenom mori.
Podľa jeho slov britské lietadlá v noci zasiahli dva ciele húsíov v Jemene a americké lietadlá zasiahli 12 ďalších. Hoci USA predtým uviedli, že podnikli nálety na približne 60 cieľov v Jemene.
“Bolo s tým spojené veľké riziko a všetci by sme mali byť veľmi hrdí na to, čo sme v noci urobili,” povedal Heappey.