Kyjev 13. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP- Roman Chop via AP)
Vojenskí stratégovia a politici na Západe už začínajú uvažovať o budúcoročnej jarnej ofenzíve, píše Wall Street Journal. Dôvod – súčasná protiofenzíva ukázala, že boj Ukrajiny za vytlačenie ruských síl bude pravdepodobne trvať dlho
Hoci prielom ukrajinskej armády počas súčasnej kampane ešte nie je vylúčený, vojenskí plánovači už uvažujú o prístupoch k dlhodobejšej vojne a “pokuse č. 2” na jar budúceho roka.
Hlavné obmedzenia sú dve.
Prvým je verejná mienka na Západe, ktorá v prípade dlhotrvajúcej vojny môže začať vykazovať znaky nespokojnosti s podporou Ukrajiny.
Preto “cieľom Kyjeva je teraz zabezpečiť, aby sa jeho súčasná ofenzíva skončila dostatočne úspešne” – okrem iného ukázať západným spojencom, že ich podpora by mala pokračovať.
Druhé obmedzenie spočíva v tom, že “aj keď západní podporovatelia Kyjeva zostanú odhodlaní, čas beží, pretože ukrajinské sily spaľujú na bojisku muníciu, výdrž a ľudské sily”.
Zároveň je jednou z hlavných nádejí jarnej kampane, že sa dovtedy podarí vycvičiť viac ukrajinských vojakov v krajinách NATO. Taktiež do jari budúceho roka bude mať Kyjev viac západnej techniky a kvalifikovanejších operátorov. Inými slovami, očakáva sa, že budúci rok začne AFU bojovať oveľa lepšie ako Rusi.
Zároveň sa očakáva, že lietadlá F-16 sa na bojisku na Ukrajine objavia až v polovici roka 2024, píše sa v publikácii (to znamená, že sa budú môcť zúčastniť na vojne už v lete).
“Západ môže časom poskytnúť aj modernejšie vybavenie, napríklad sofistikované bezpilotné lietadlá schopné leteckých útokov,” píše sa v článku. Ako príklad sa uvádza dron MQ-9 Reaper, ktorý môže útočiť raketami.