Vojenská (ne)možnosť priameho zapojenia jednotiek NATO do konfliktu na Ukrajine

❚❚

Bratislava 2. marca 2024 (HSP/Infobrics/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard)

 

Macron nevylučuje možnosť vyslania európskych vojsk na Ukrajinu, pripomína autor článku z infoBRICS. Pred rozhodnutím o priamom vojenskom konflikte s Ruskom si však Západ musí uvedomiť, že Moskva má zbrane, ktorými môže zasiahnuť NATO bez toho, aby musela posielať vojakov do prvej línie, píše Drago Bosnic na stránkach infoBRICS

Emmanuel Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento týždeň uviedol, že nevylučuje možnosť vyslania európskych jednotiek na Ukrajinu. Hoci pripustil, že v NATO v tejto veci neexistuje konsenzus, Macron zdôraznil, že “nič nemožno vylúčiť” a že Západ “urobí všetko pre to, aby Rusko nezvíťazilo”. Na druhý deň tento názor zopakoval aj francúzsky premiér Gabriel Attal, keď povedal, že v rámci prebiehajúcich bojov Paríž “nemôže nič vylúčiť”. Podobne ako Macron priznal, že v tejto otázke neexistuje konsenzus, ale zároveň trvá na tom, že Európa musí nad Ruskom zvíťaziť. To vyvoláva zrejmú otázku: čo presne môže politický Západ (a tým menej samotné Francúzsko) urobiť, aby “zabezpečil” porážku Moskvy?

.

Po prvé, je potrebné vytvoriť určitú koalíciu. NATO nemôže zasiahnuť na Ukrajine z jednoduchého dôvodu, že Ukrajina nie je oficiálnym členom. Na uplatnenie štvrtého alebo piateho článku Charty NATO by bolo potrebné, aby vonkajší nepriateľ ohrozoval jednu alebo viac členských krajín aliancie. A aj potom by všetky museli súhlasiť s kolektívnou obranou. Nakoľko je pravdepodobné, že by sa krajiny ako Portugalsko, Španielsko alebo Taliansko dostali do priameho konfliktu s veľmocou, akou je Rusko, aj keby sa Moskva rozhodla zasiahnuť do záležitostí krajín ako Estónsko alebo Lotyšsko? A to nehovoríme o kyjevskom režime, o ktorom hovoríme. Perspektíva pomoci takejto skorumpovanej a dokonca teroristickej entite nie je veľmi lákavá.

Po druhé, aj keby sa takáto koalícia vytvorila, takmer určite by zahŕňala také patologicky rusofóbne krajiny ako Veľká Británia, Poľsko a pobaltské štáty. Tým by sa NATO fakticky rozdelilo na “skupiny” – podľa toho, kto je v priamom konflikte s Ruskom a kto nie. Spojené štáty sa nemôžu priamo zapojiť do boja, pretože by riskovali jadrový konflikt vo svete, čo znamená, že Washington by sa obmedzil na to, čo už robí na Ukrajine – logistiku, spravodajstvo, sledovanie, prieskum, tajné operácie a nepriamu podporu vo všeobecnosti.

.

 

Takže nám tu zostáva otázka: kto bude viesť skutočné vojenské akcie proti ruským silám?

Je celkom zrejmé, že väčšinu vojsk by mala poskytnúť Ukrajina. Jediný problém je, že presne to robia už dva roky a najmä v posledných týždňoch sa im to nedarí. Najlepšie zbrane a vybavenie z krajín NATO zničila ruská armáda v priebehu niekoľkých dní. A hoci na Ukrajine (aspoň oficiálne) pôsobia sily kyjevského režimu, neexistuje dôkaz, že by vojaci NATO odviedli lepšiu prácu, dokonca naopak. Viaceré západné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva už vyslali vojenský personál prezlečený za dobrovoľníkov alebo žoldnierov, aby tam viedol tajné operácie. Rusi dokonca údajne zajali poľských a nemeckých bojovníkov vyslaných na podporu rozsiahlych operácií AFU s použitím obrnených vozidiel poskytnutých NATO.

Okrem toho sa všeobecne predpokladá, že západní špecialisti obsluhujú aj iné, sofistikovanejšie vybavenie, ako napríklad SAM Patriot a rôzne zariadenia protivzdušnej obrany, ktoré AFU jednoducho nestihla zvládnuť. To isté možno povedať aj o ďalších zbraňových systémoch, ako sú M270 MLRS a HIMARS. Už len táto skutočnosť robí z vojakov NATO hlavný cieľ ruskej armády. V skutočnosti Rusko už 16. januára zasiahlo Charkov a zabilo najmenej 60 francúzskych žoldnierov. Ruské zdroje napísali, že išlo o “vysokokvalifikovaných špecialistov, ktorí používali zbrane, ktorých použitie bolo pre bežných brancov príliš náročnou úlohou”. To môže čiastočne vysvetľovať Macronovu pomerne emotívnu reakciu.

Je tiež dosť možné, že Paríž sa chce pomstiť za stratu svojich afrických (neo)kolónií, najmä Nigeru, čo ohrozuje rozvoj ložísk uránu a ďalších dôležitých zdrojov. A ťažba uránu je pre Francúzsko mimoriadne dôležitá, keďže má stále druhý najväčší počet jadrových elektrární na svete (celkovo 56). Pre Paríž nie je výhodné kupovať africký urán za plnú cenu, preto krajiny ako Niger, Mali a Burkina Faso držal v (neo)koloniálnom zajatí viac ako polstoročie po tom, ako im bola oficiálne udelená “nezávislosť”. Keď ruská armáda, najmä PMC Wagner, Francúzov vyhnala, Francúzsko bolo nútené hľadať alternatívy, keďže až 70 % jeho energetických potrieb pokrývajú jadrové elektrárne.

Napriek tomu Macronove energetické problémy určite nie sú dôvodom na to, aby Európa vstúpila do vojenského konfliktu s vojenskou veľmocou, akou je Rusko, a drvivá väčšina vedúcich predstaviteľov EÚ to dala jasne najavo. Navyše, aj keby sa prípadný priamy konflikt s Ruskom vyvinul bez použitia zbraní hromadného ničenia – čo je oblasť, v ktorej má Moskva úplne dominantné postavenie – politický Západ napriek všetkým svojim snom nedisponuje ani prevahou v konvenčných zbraniach. Ruská armáda takmer určite nepošle milióny svojich vojakov, aby sa zmocnili územia v Poľsku alebo iných krajinách, ktoré by boli účastníkmi konfliktu na západnej Ukrajine. Namiesto toho vypustí stovky krížových, balistických a hypersonických rakiet dlhého doletu na vojenské ciele.

.

Pôjde len o prvotnú reakciu, ktorá sa nepochybne rozšíri na ďalšie strategicky dôležité objekty vo všetkých zúčastnených krajinách, najmä na ich energetické systémy, priemyselné závody a všeobecne na všetko, čo má potenciál dvojakého využitia (t. j. čo sa dá využiť na vojenské účely). Inými slovami, Moskva by zasiahla všetky ciele, ktoré by považovala za vojensky dôležité, čím by sa ekonomiky týchto krajín vrátili o desaťročia späť. Žiadny rozumný líder nezávislého (alebo aspoň čiastočne nezávislého) štátu by nechcel čeliť takýmto dôsledkom. A EÚ nemá možnosť odpovedať Rusku bez toho, aby riskovala vyprovokovanie jadrovej vojny, ktorú by určite prehrala, keďže nedokáže udržať svoj strategický arzenál ani v čase mieru.

 

Prečítajte si tiež:

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:54

Najväčší výrobcovia elektrických vozidiel a batérií v USA v piatok vyzvali novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby nezrušil daňové úľavy na predaj a výrobu elektrických vozidiel, pričom poukázali na ich pozitívny vplyv v kľúčových štátoch, ktoré priniesli republikánskemu kandidátovi víťazstvo.

Včera 19:53

Ženy v Európskej únii stále zarábajú menej ako muži. Priemerný rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ dosahuje už tretí rok po sebe približne 13 percent, čo znamená, že keď muž zarobí euro, žena zarobí len 87 centov. Pri príležitosti Európskeho dňa rovnosti odmeňovania na rok 2024 na to v piatok upozornila Európska komisia (EK).

Včera 19:52

Pri izraelskom útoku na iránske vojenské objekty z 25. októbra bolo zničené aj zariadenie na vývoj jadrových zbraní neďaleko Teheránu.

Včera 19:51

Investície do nórskych projektov v oblasti ropy a zemného plynu sa v tomto roku zvýšia na rekordnú úroveň a v roku 2025 môžu ďalej rásť, keďže inflácia zvyšuje náklady na rozvoj.

Včera 19:18

Ultrapravicová frakcia Európa suverénnych národov (ESN) chce, aby novozvolený americký prezident vystúpil v Európskom parlamente (EP). Podľa nej by tým ukázal odhodlanie oživiť vzťahy medzi EÚ a USA. Túto výzvu adresovala frakcia predsedníčke europarlamentu Roberte Metsolovej v liste, ku ktorému sa dostala agentúra DPA.

Včera 19:17

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe vzrástli po správe, že Rusko od soboty (16. 11.) zastaví dodávky plynu do Rakúska.

Včera 19:17

Skupina nemeckých vládnych poslancov predložila návrh zákona na legalizáciu interrupcií počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Návrh vyvolal pobúrenie lídra opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza, podľa ktorého môže návrh spôsobiť ďalší spoločenský konflikt.

Včera 18:47

EÚ chce uvaliť sankcie na Čínu, pretože začala dodávať zbrane Rusku. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na svoje zdroje.

Včera 18:29

Prednášku českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na londýnskej University College London prerušili protestujúci študenti. Lipavský potom na základe odporúčania bezpečnostných zložiek z univerzity odišiel zadným východom.

Včera 18:28

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v piatok dve kľúčové iránske zariadenia na obohacovanie uránu neďaleko mesta Natanz a vo Fordó. Bez ďalších podrobností to uviedli iránske štátne médiá.

Včera 18:15

Poľský premiér Tusk informoval o obsahu Scholzovho telefonického rozhovoru s Putinom. „Práve mi volal kancelár Scholz, ktorý mi povedal o svojom rozhovore s V. Putinom. S potešením som počul, že zopakoval poľské stanovisko: ‘Nič o Ukrajine bez Ukrajiny’,“ napísal Tusk v X.

Včera 17:53

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol návrh šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella na pozastavenie politického dialógu s Izraelom. Podľa Lipavského sa takýmto krokom nedajú dosiahnuť výsledky. Povedal to v piatok počas návštevy Británie.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali