Bratislava 13. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
Najväčším nebezpečenstvom pre vodomer sú zima a mráz, ktoré môžu ovplyvniť jeho funkčnosť. Ak zostane vo vodomere voda bez pohybu, môže zamrznúť. Vedúci odboru marketingu a komunikácie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Matúš Stračiak odporúča poklop alebo aj samotné potrubie a vodomer dôkladne zaizolovať tepelnou izoláciou
“Najčastejšie problémy so zamŕzaním vodomerov vznikajú u odberateľov, ktorí neobývajú domy celoročne. Sú to hlavne záhrady a chatové oblasti, v ktorých sa majitelia cez zimné obdobie nezdržiavajú a pred zimou nevypustia vodu zo systému,” informoval Stračiak a dodal, že ak je vodomerná šachta priestranná, poklop presne dosadá a voda sa denne používa, o zamrznutie vodomeru nie je nutné sa obávať.
Stračiak upozornil, že pri silných mrazoch však môže zamrznúť aj vodomer s malým odberom vody. Odporučil umiestniť nad vodomer kryciu vrstvu izolačného materiálu a dbať o to, aby vonkajšia vodomerná šachta bola starostlivo uzavretá a jej vstup bol upravený tak, aby nemohla byť zaplavená povrchovou vodou. Spresnil, že je nutné uzavrieť prívod vody pred vodomerom, aby v ňom nezostala ani zvyšková voda. “Tiež je vhodné zabezpečiť potrubie a vodomer izolačným materiálom,” uviedol Stračiak.
Ako podotkol, pri zazimovaní záhrady netreba zabúdať ani na vonkajšie vodovodné kohútiky, rozvody vody, zavlažovací systém či jazierkové a bazénové čerpadlá a filtrácie. “Aj tie je potrebné pred mrazmi ochrániť,” dodal.