Tbilisi 26. októbra 2024 (HSP/Teraz/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)
Gruzínska vládnuca strana už oslavuje víťazstvo v parlamentných voľbách. V Tbilisi sa začal ohňostroj
Pripomeňme, že vládny exit poll dáva „Gruzínskemu snu“ 56 % hlasov.
Prieskumy opozičných televíznych kanálov ukazujú, že opozičné strany nazbierali viac ako polovicu, zatiaľ čo Sen nemá viac ako 42 %.
Exit polly vládnucej strany a opozície sú úplne rozdielne. Preto zatiaľ vôbec nie je jasné, ako voľby nakoniec dopadnú. Situácia sa vyjasní až po spočítaní všetkých hlasov.
Ako môžu byť exit polly nepresné sme videli počas posledných volieb do NR SR, keď podľa exit pollu agentúry Focus vyhrala dnes opozičná strana Progresívne Slovensko.
Každopádne tým, že obe strany v Gruzínsku – vládnuci Gruzínsky sen aj strany opozície deklarujú cez exit polly víťazstvo, vytvára sa výbušný kokteil pre nepokoje po vyhlásení riadnych volebných výsledkov.
Vládnuca strana Gruzínsky sen vedie v parlamentných voľbách, oznámila gruzínska ústredná volebná komisia.
Boli zverejnené prvé výsledky sčítania hlasov. Podľa predbežných údajov získal „Sen“ zatiaľ 52,98 percenta. Sčítavanie hlasov pokračuje.
Predtým vládny exit poll ukázal 56-percentnú podporu tejto strany. Opozícia tvrdí, že Gruzínsky sen získal iba približne 40 %.
Medzitým v Tbilisi priaznivci vládnucej strany naďalej oslavujú svoje víťazstvo.
Voľby v Gruzínsku sú dôležité aj z pohľadu Európskej únie. Rozhodnú totiž o smerovaní krajiny. Vládnuca strana Gruzínsky sen úplne odmieta európsku integráciu zatiaľ čo opozičné strany budú smerovať krajinu do EÚ a budú sa snažiť Gruzínsko zase postaviť proti Rusku.
Pritom Gruzinsko už má za sebou jednu vojnu s Ruskom, keď v roku 2008 vtedajší prezident Micheil Saakašvili uveril sľubom Západu a napadol Južné Osetsko a Abcházko. V noci na 8. augusta (deň začatia letných olympijských hier v čínskom Pekingu) gruzínske delostrelectvo zahájilo bombardovanie osetských dedín a gruzínska armáda začala vojenskú operáciu s cieľom dobyť hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali. Vojna trvala 4 dni (9.8. – 12.8. 2008) počas ktorých bola gruzínska armáda zdrvujúco porazená Ruskom. Rusko následne nepostupovalo na Tbilisi aj keď cesta už bola otvorená a 15.8. stáli jeho vojská iba 55 km od mesta.