Organizácia za sexuálne zdravie Brook, ktorá s kontroverzný materiál vypracovala, oponuje, že nová príručka iba korešponduje s realitou, pretože mladí ľudia vo Veľkej Británii bežne začínajú so sexuálnymi vzťahmi od 13 rokov. „Chceli sme, aby sa dospievajúci ľudia mali zdravé a bezpečné vzťahy. Preto je dôležité, aby im učitelia ponúkli potrebnú informáciu. Je to lepšie, keď sa o tom dozvedia na ulici – tam nezískajú tie správne informácie,“ prízvukuje Joe Heyman, zástupca PSHE Association, ktorá sa zúčastnila na príprave „škandalóznej“ príručky. Dodáva, že v žiadnom prípade neporušuje britskú legislatívu.
Vysvetlil, že táto príručka je určená predovšetkým pre profesionálov – pedagógov, nie pre detí. V tejto príručke sa hovorí o normálnych a nenormálnych sexuálnych vzťahoch mladých ľudí vo veku 13 – 17 rokov, pričom nielen odlišného, ale aj rovnakého pohlavia. Prízvukuje, že nenormálnymi sú informácie, ktoré mládež čerpá z internetu. Preto je táto príručka užitočná a neprotirečí britským normám.
Odborníci poukazujú na to, že príručka okrem sexu v 13 rokoch dáva zelenú aj masturbácii a vzájomnému bozkávaniu v 9 rokoch. Materiál znázorňuje adekvátne správanie detí troma farbami, kde rozlišuje „zelené“, „žlté“ a „červené“ správanie pre rôzne vekové kategórie. K zelenému správaniu detí vo veku 13-17 rokov patrí podľa príručky aj „sexuálna aktivita, vrátane objímania, bozkávania a držania sa za ruky“, a ďalej „dobrovoľný orálny alebo klasický sex s inými osobami rovnakého alebo opačného pohlavia, ktoré sú v podobnom veku a štádiu vývoja.“ Podľa autorov príručky, podobné správanie vraj odráža bezpečný a zdravý sexuálny vývoj, prirodzenú zvedavosť, experimentovanie. Má to však jednu podmienku: podobné „hry“ musia byť dobrovoľné zo strany obidvoch partnerov.
Sarah Carterová oponuje, že podobné informácie sú v úplnom rozpore s tým, čo by chcela väčšina rodičov svojim deťom prezentovať. Prízvukuje, že podľa zákonu mladý človek s prvým sexom má počkať do 16 rokov. Viacerí odborníci odmietajú zavedenie podobných praktík, tvrdia, že to zapríčiní mnohé problémy: tehotenstvá vo veľmi mladom veku, šírenie pohlavných chorôb, psychické a dokonca aj fyzické zdravotné problémy detí a určite sa veľmi negatívne odzrkadlí na ich školských výsledkoch.
Prednedávnom podobný škandál vypukol v USA, kde pre 11-13-ročných žiakov vypracovali špeciálny program sexuálnej výchovy. Deťom dokonca darovali brožúry, v ktorých sa informovalo nielen o sexuálnych vzťahoch medzi ľuďmi odlišného, ale aj rovnakého pohlavia. Práve to najviac pobúrilo väčšinu rodičov – nechcú, aby sa v USA úmyselne „vychovávali“ homosexuálov. Verejnosť pobúrilo to, že organizátori tejto kampane „investovali“ na tieto účely viac ako 52 tisíc dolárov z grantu Rady pre výchovu maloletých detí.
Ako je to v iných krajinách? Podľa slovenských odborníkov, drvivá väčšina našich mladých ľudí, ako aj v okolitých krajinách, získava prvé sexuálne skúsenosti medzi 16. a 18. rokom života. Zatiaľ na Slovensku nemienia meniť žiadne normy. Niekde sú zákony oveľa liberálnejšie. Napríklad, vo Vatikáne, Španielsku a na Malte stanovili hranicu pre sexuálny styk na 12 rokov, v Japonsku je to 13, Albánsku, Bulharsku a Nemecku 14, Slovensku, Česku a Francúzsku 15, Austrálii a Belgicku 16 a v Čile dokonca 20 rokov.
eu