New York 19. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Josh Reynolds)
Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu vo svojom dome v americkom štáte Missouri svetoznámy americký gitarista a spevák Chuck Berry.
Polícia v okrese St. Charles vo vyhlásení uviedla, že Berryho opatrovateľka privolala záchranárov do hudobníkovho domu západne od mesta St. Louis o 12.40 h miestneho času (18.40 h SEČ). Záchranári sa speváka, ktorý nejavil známky života, pokúšali oživiť.
Krátko pred 13.30 h miestneho času (19.30 h SEČ) bol však Berry vyhlásený za mŕtveho. Hovorkyňa miestnej polície Val Joynerová uviedla, že nemá k dispozícii žiadne ďalšie informácie ohľadom hudobníkovho úmrtia. Na správu o Berryho smrti okamžite reagovalo množstvo popredných tvárí hudobného sveta.
“Správa o úmrtí Chucka Berryho ma veľmi rozosmutnila. Chcel by som sa mu poďakovať za všetku inšpiratívnu hudbu, ktorú nám dal. Rozžiaril roky nášho dospievania a vdýchol život do našich snov stať sa hudobníkmi. Jeho texty žiarili nad ostatnými a na americký sen vrhli osobité svetlo. Chuck, bol si skvelý a tvoja hudba je v nás naveky vyrytá,” napísal na Twitteri Mick Jagger.
“Zhaslo jedno z mojich najväčších svetiel,” pridal sa Jaggerov kolega z Rolling Stones Keith Richards. Bruce Springsteen nazval Berryho “najväčším autorom rýdzo rokenrolovej hudby všetkých čias, aký kedy žil”.
Chuck Berry, občianskym menom Charles Edward Berry, sa narodil 18. októbra 1926 v St. Louis. V detstve bol členom baptistického spevokolu, na gitare sa však naučil hrať v reedukačnom domove pre ťažko vychovávateľnú mládež, kam sa dostal po sérií lúpeží v roku 1944. Hrať začal spolu s trojicou amatérov popri večerných kurzoch kaderníctva a práci v továrni. Úspech dosiahol až v roku 1955 piesňou Maybellene, ktorá ho dostala do prvej desiatky americkej Top Ten.
Všetky svoje najúspešnejšie skladby ako Roll over Beethoven, Rock and Roll Music, Sweet Little Sixteen či Johnny B. Goode napísal do roku 1960. Na rozdiel od ostatných klasikov rokenrolu si svoje piesne aj sám písal. Z jeho piesní vznikli v priebehu rokov stovky cover verzií.
Berry si zahral v 12 filmoch, v ktorých okrem iného predviedol svoju príznačnú “kačaciu chôdzu”. V roku 1985 získal cenu Grammy za celoživotné dielo a o rok neskôr bol prijatý do Siene slávy rokenrolu.
“Ak by sa niekomu chcelo premenovať rokenrol, mal by mu dať meno Chuck Berry,” vyhlásil raz John Lennon. Podľa neho to bol práve Berry, ktorý ako prvý zhudobnil životný pocit a transformoval ostré bluesové tóny na to, čomu sa neskôr začalo hovoriť rokenrol. K jeho obdivovateľom dodnes patria aj Paul McCartney či Eric Clapton.
Pri príležitosti svojich 90. narodenín v októbri minulého roka Berry oznámil, že sa po takmer 40 rokoch chystá v roku 2017 vydať nový album. Berryho nový počin by mal pozostávať najmä z nových autorských piesní, ktoré boli nahrané vo viacerých štúdiách v okolí St. Louis. “Pracoval som na tomto albume veľmi dlho. Teraz už môžem svoje topánky zavesiť na klinec!” vyhlásil Berry v októbri.