Viedeň 9. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)
Fuchsa v počiatkoch tvorby výrazne ovplyvnili rakúski maliari Gustav Klimt, Egon Schiele a ich ďalší súčasníci, a to najmä štruktúrou a farbami
Rakúsky maliar Ernst Fuchs, v dielach ktorého sa snúbi láska k jasným farbám s náboženskými motívmi, zomrel dnes vo veku 85 rokov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na jeho syna Tillmanna Fuchsa.
Ernst Fuchs, známy najmä vďaka svojim farbistým obrazom, bol všestranným umelcom. Okrem toho, že sa preslávil ako maliar, bol i medzinárodne uznávaným sochárom, scénografom, grafikom, skladateľom a básnikom. Fuchs bol takzvaným zázračným dieťaťom; ako 15-ročný začal navštevovať viedenskú Akadémiu výtvarných umení, dopĺňa agentúra DPA.
Po druhej svetovej vojne spolu s ďalšími maliarmi založil viedenskú školu fantastického realizmu, ktorá kládla dôraz na jasnosť, detaily a náboženskú symboliku. Niektorí odborníci ju prirovnávali k raným flámskym maliarom.
Fuchsa v počiatkoch tvorby výrazne ovplyvnili rakúski maliari Gustav Klimt, Egon Schiele a ich ďalší súčasníci, a to najmä štruktúrou a farbami. Neskôr, v 60. rokoch, sa inšpiroval symbolikou alchymistov a manieristami, najmä Jacquesom Callotom.
Fuchs bol katolík a vo svojich maliarskych dielach čoraz viac využíval náboženskú symboliku. K jeho najznámejším dielam patrí kolosálna Posledná večera, ktorú vytvoril koncom 50. rokov v Izraeli.
V polovici 70. rokov Fuchs patril vo Viedni k vyhľadávaným operným scénografom a spolupracoval na operách ako Mozartova Čarovná flauta či Wagnerov Lohengrin.
Umelec bol známy aj pre svoj luxusný životný štýl. Býval na okraji Viedne v secesnej vile, ktorú v 19. storočí postavil rakúsky architekt Otto Wagner a neskôr slúžila aj ako múzeum vystavujúce Fuchsove práce. Bol otcom 16 detí, ktoré splodil so siedmimi ženami.