Bratislava 27. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)
Názov detektívneho románu Agathy Christie Desať malých černoškov sa zmenil, vo Francúzsku sa bude odteraz predávať pod titulkom Bolo ich desať, oznámila v stredu rozhlasová stanica RTL s odvolaním sa na potomka spisovateľky Jamesa Pricharda
Dej románu sa odohráva na černošskom ostrove, kde sa začiatkom augusta nachádza desať ľudí. Jeden za druhým umierajú násilnou smrťou, a po každej smrti zmizne tiež jedna z porcelánových sošiek malých černoškov.
“Keď sa kniha písala, bol jazyk iný, a používali sa slová, ktoré sú dnes už zabudnuté. Príbeh sa zakladá na populárnom detskom rozpočítadle, ktoré si nevymyslela Agatha Christie. Som skoro presvedčený, že sa originálne titulok nikdy nepoužíval v USA. Vo Veľkej Británii ho zmenili v 80. rokoch, a teraz ho meníme po celom svete,” povedal Prichard.
Domnieva sa, že Agatha Christie “by nechcela, aby sa niekto urazil za výrazy, ktoré používala”.
“Nesmieme používať termíny, ktoré by mohli niekoho uraziť – takto sa musíme správať v roku 2020,” dodal potomok Agathy Christie.
Knihu s novým názvom vo Francúzsku už dali do predaja. V kníhkupectvách veľkých obchodných sietí FNAC sa predáva za 5,6 eur.
Predtým sa po mnohých mestách v rôznych krajinách prehnala vlna protestných akcií a nepokojov po smrti Afroameričana Georga Floyda v Minneapolise, ktorého pri zatýkaní zabili policajti. Ľudia protestujú proti rasizmu a diskriminácii ľudí s tmavou pleťou. Na pozadí protestov vykonali niektorí výrobcovia rebranding výrobkov, ktorých názvy sa pokladali za “rasistické”. Okrem toho americká streamingová platforma HBO Max stiahla film Juh proti Severu kvôli rasovým témam. Po štrnástich dňoch platforma film vrátila a dodala k nemu kontext a disclaimer. Mestské úrady, premenované ulice, stanice metra, a dokonca aj hory s “rasistickými” názvami. V mnohých mestách sa búrajú pomníky, ktoré si protestujúci svojvoľne spájajú s rasizmom.