„Ak je Krym okupovaný proti vôli svojich obyvateľov, nepochybne tam musia byť prejavy odporu. Prečo nás o tomto odpore mainstreamové médiá neinformujú?“ To boli otázky, ktoré si vlani položil spisovateľ Jozef Banáš a rozhodol sa nájsť na ne odpoveď priamo na mieste. Vybral sa na Krym, aby sa porozprával s najrôznejšímiľuďmi o tom, ako to teda s Krymom je, ako tamojší ľudia vnímajú udalosti, ktoré sa tam stali a terajšiu situáciu a urobil o tom reportáž.
Túto reportáž s názvom „Ako som na Kryme hľadal partizánov, alebo ako vyvolala rusofóbia prvú svetovú vojnu“ uverejnili Hlavné správy a mala obrovský úspech – patrila medzi absolútne najčítanejšie články roka (nájdete ju v plnom znení tu.
Banáš svoju reportáž ponúkol aj mainstreamovým médiám, ale tie o ňu nemali záujem: oslovil ich štyri, ale neodpovedalo ani jedno. Prečo? Vysvetlenie priniesol vosvojom článku Denník N: vraj je jednoducho slabá (písali sme o tom tu.) Teraz túto „slabú“ reportáž vybralo najvýznamnejšie nemecké vydavateľstvo vedeckej literatúry Ibidem Verlag Stuttgart do knihy s výberom európskych analytických textov s názvom „Politická korektnosť vo svete – počiatky totalitného stavu mysle“. Informáciu zverejnil Jozef Banáš na svojom facebooku (viď tu: https://www.facebook.com/banas.jozo )
.Aká úžasná kvalita musí byť sústredená v Denníku N a vôbec v slovenskom mainstreame, keď dokonca aj takýto text, ktorý v zahraničí vyberú ako hviezdny, je pre nich príliš slabý na publikovanie! My Slováci naozaj môžeme na naše mienkotvorné liberálne periodiká byť hrdí.
Čo hovorí Jozef Banáš na umiestnenie svojho textu v publikácii prestížneho vydavateľstva? „Som veľmi potešený, je to zadosťučinenie a zároveň odpoveď tým našim novinárom a politikom, ktorí namiesto hľadania pravdy robia propagandu. Keby som bol na ich mieste, dosť by som sa hanbil. Jednotiacou témou príspevkov v tej knihe je vzťah politickej korektnosti a konformizmu. Táto téma sa pod vplyvom postupnej premeny svetových médií z informačných prostriedkov na propagandistické trúby s prispôsobivými konformnými novinármi stáva stále viac diskutovanou na vedeckých fórach a akademickej pôde od USA až po Európu. Som rád a poctený, že ja, ktorého naši propagandisti označujú za konšpirátora, som sa dostal do spoločnosti takýchto skvelých autorov. Verím, že aj u nás bude stále viac odvážnych a nekonformných ľudí, ktorí budú tému mediálnej manipulácie otvárať.“
Ivan Lehotský
Text článku si môžete vypočuť aj na našom kanáli: