Košice 14. augusta 2021 (HSP/Foto:TK KBS)
Gréckokatolícky biskup vladyka Milan Chautur na svojej stránke na sociálnej sieti skonštatoval, že v posledných dvoch rokoch, keď vo svete vypukla pandémia ochorenia covid-19 sa na rozdiel on iných veľkých kríz ľudia nezomkli, ale stali sa viac rozhádanými.
Chautur vo svojom texte uviedol, že nech už pozeráme na situáciu okolo covidu-19 akokoľvek, treba zdôrazniť, že okrem iných dopadov, tento vírus zabíja život a rozbíja vzťahy medzi ľuďmi.
“To, že nám pandémia ničí životy nie je nič nové, lebo to spôsobuje každý mor, ale to, že sú rozhádané celé rodiny a rozdelené je celé ľudstvo, to je čímsi nezvyčajným.”
Vladyka Milan pripomína, že v minulosti sa ľudia práve v ťažkých situáciách vedeli zomknúť a jeden druhému pomáhať. “No dnes vidíme, ako si ľudia takpovediac skáču do vlasov. Nik totiž nie je natoľko odborníkom, aby do toho vedel hovoriť, ale všetci sa mediálne prekrikujú, akoby to všetci najlepšie vedeli.”
“Teraz nechám bokom štatistiky, aj ťažké príbehy chorých, s ktorými som sa stretol, ale skôr chcem položiť otázku – komu pomáha táto “neodborná rozhádanosť”? A tiež – čo to môže znamenať pre našu budúcnosť? K tomu si tiež treba dať známu otázku – kto sa vždy riadi taktikou: divide et impera (rozdeľuj a panuj)? Či dnes až príliš nevstúpila do popredia smrť a nenávisť…? Boh je priateľom života a lásky, teda korene tejto dnešnej situácie nesiahajú k nemu, ale skôr k zlému.”
Vladyka sa ďalej pýta, či chcú mať aj kresťania podiel na zlobe tejto doby? “V probléme rozhádanosti nejde o to, či nosíme rúška, alebo nie; alebo či sa dáme zaočkovať, alebo nie, ale veľmi ide o to, aký postoj zaujmeme voči blížnemu a voči životu ako takému. Nik z nás neodhalí vierohodnosť množstva konšpirácií, ktoré sa omieľajú na sociálnych sieťach každý deň, ale každý z nás má povinnosť milovať blížneho, ako seba samého.”
Podľa jeho názoru, ak pri všetkej tej biede, ktorá dnes vstúpila do ľudstva, dokážeme aspoň trocha s modlitbou načúvať Božiemu hlasu v tichu svojho srdca, istotne nájdeme pre seba lepšie potrebné odpovede, ako tie, ktoré sa pokúšajú dať nám mnohí neodborníci. “V tejto dnešnej situácií, v ktorej “nič” neznamená slovo odborníka, ani slovo pápeža, nenechajme sa vtiahnuť do rozličných polemík, zvlášť teraz, keď aj návšteva pápeža sa stáva predmetom mnohých polemík.”
“Nám je potrebné siahnuť do hĺbky svojho srdca a nie k mudrlantstvu tých, ktorí názorovo túžia rozdeliť ľudí, aby presadzovali svoje záujmy. Veď len sa pozrime do celého sveta, ako “vírus” nezmyselne chytil do svojich sietí všetkých ľudí na “jedinej téme” kovidu a spoznáme, že ktosi nás “ťahá za nos”. Žiaľ aj samotní kresťania opustili tematiku viery a života s Bohom, aby sa nechali vohnať do nezmyselnej nenávisti, ktorá rozbíja rodiny a ničí lásku v nás.”
Zdôraznil, že sám nie je odborníkom v medicíne, aby ponúkal riešenia v súvislosti s chorobou. “Som len biskup, ktorý musí upozorňovať na riziká viery a života s Bohom, do ktorých nás dostávajú rozličné ideológie, ktoré sa môžu nebadane skrývať aj za smrteľný vírus. Pre človeka nie je dôležité, aby sa vyznal vo všetkom, ale je dôležité, aby zostal človekom stvoreným na obraz Boží, ktorý má svoj cieľ v nebi. A to, čo sa popri všetkej tejto chorobnej rozorvanosti presadzuje nebadane, je až do očí bijúce. Nám je potrebné vrátiť sa k Bohu a nenačúvať rozličným demagógom, ak si chceme zachovať vnútornú slobodu i rozumný prístup k situácii, v ktorej sa celé ľudstvo ocitlo.”
“Lebo zdá sa, že tento dnešný problém sa stane dominantným až tým, čo nastúpi po ňom, keď už človek stratí vieru, ale už nebude vedieť ani to, komu môže ešte veriť, lebo zmätok sa vlúdi do mnohých sŕdc. Nenechajme sa preto vohnať do rozličných hádok, ktoré s vierou nemajú nič spoločné, ale chráňme si vzájomný vzťah s blízkymi a nenechajme sa odradiť od vzťahu s Bohom, ktorého hľadajme vo svojom srdci i v spoločenstve Cirkvi, lebo sami to nezvládneme. Využime k spoločnej modlitbe aj tento víkend mariánskych odpustových slávnosti z príležitosti sviatku jej Nanebovzatia a prosme ju za zvládnutie tejto situácie pandémie nenávisti a choroby. Prosme ju ako Matku, ktorá má súcit s ľudskou biedou a vždy sa prihovára za nás u svojho Syna,” vyzýva vladyka Milan Chautur.