Košice 15. decembra 2016 (HSP/Foto: Vydavateľstvo BioBa)
Vydavateľstvo BioBa z Košíc vydalo v roku svojho vzniku (2011) poviedkovú knihu spisovateľa, fotografa, režiséra a hudobného tvorcu Vlada Bálinta CIRCUMSPECTATE, ktorá si aj po tých niekoľkých rokoch zachovala status netradičnosti, vysoký záujem čitateľov a špecifické miesto v súčasnej slovenskej literatúre.
Kniha CIRCUMSPECTATE (lat. Obzerajte sa vôkol seba!) je dielom, ktoré v samotnej podstate vybočilo z radu. Obzerajte sa vôkol seba! je sondou do života každého z nás. Pochopiteľne, že každé dielo má ambíciu podnikať cesty do vnútorného sveta človeka. Vlado Bálint sa však na túto úlohu podujal spôsobom, ktorý si bezpochyby zaslúži povšimnutie. Povšimnutie tých, ktorých omrzelo konzumovať „umeleckú“ konfekciu. Povšimnutie ľudí hľadajúcich zmysel života a tých, ktorí neobľubujú prázdne frázy a sentiment.
Na priestore desiatich poviedok a 160 stranách sa pred čitateľom vynára sugestívny obraz. Dejové línie sú vytvorené z bežných postrehov. Čitateľ vníma jednotlivé príbehy neosobne. Avšak, konštrukcia jednotlivých poviedok núti percipienta k vytvoreniu osobnej zainteresovanosti, ktorá nadobúda podobu vysokej intimity.
Už samotný predslov predznačuje výnimočný čitateľský zážitok a pre skutočných literárnych gurmánov skvelé hody. Filozofická erudovanosť autora nepochybne vytvorila nadštandard, ktorý v poviedke Cyklus, na základe podobenstva malej myšky žijúcej svoj bezstarostný život na poli, poukázal na náš vlastný život v rovine jeho elementárneho zmyslu. V poviedke Domov sme svedkami mimoriadnej udalosti vystúpenia z tela v duchu známych diel R. Moodyho alebo autobiografie Stefana von Jankovicha. Neprvoplánová zvieracia tematika je prítomná i v poviedkach Istota a Zasvätenie. Mravec v Istote prepožičiava čitateľovi makropohľad na život v ideálnej komunite mraveniska. Osí jed v Zasvätení zase spôsobí otvorenie iných zmyslov hrdinu, ktorý sa ocitne vo svete absurdnej vedeckej komunity. Určite najväčšie emocionálne pohnutie zanechá v čitateľovi poviedka Láska, kde na príbehu študenta a učnice z cukrárne Vlado Bálint bravúrne a dych vyrážajúco túto tému spracoval v dvoch paralelných rovinách (metafyzickej a reálnej). Deskriptívnosť psychologického vnemu v Nahote, príbuznú Kafkovským poviedkam, autor účelne využil pri zobrazení obyčajnej chôdze po ulici. V Prelude hlavný hrdina Demeter konfrontuje svoje túžby s realitou sveta. Otázka je farebnou ukážkou rozhovoru predstaviteľov dvoch generácií, vnuka a deda. V Spomienke sa autor Vlado Bálint doslova Felliniovsky vrátil do čias svojho detstva. Drvivý dopad vplyvu médií na mladú generáciu Vlado Bálint nenápadne, ale efektne zakomponoval do originálneho príbehu obyvateľa činžiaku v poviedke Televízor. Miestami kruté slová televíznej hlásateľky (akoby z Orwellovho románu) nenechajú čitateľa ľahostajným a nútia ho k hlbokým úvahám o súčasnom stave spoločnosti. Celkový oblúk tejto, na prvý pohľad nenápadnej, no magicky príťažlivej knihy uzatvára Vlado Bálint v doslove slovami: „Koniec nie je; alebo, keď sa končí kniha, príbehy pokračujú ďalej… Pravdu o vlastnom živote niekedy skôr vytušíme z knižky… A to určite nie je náhoda!“
Bez preháňania môžeme štýl Vlada Bálinta prirovnať k tým najlepším dielam lyrizovanej prózy od autorov, akým bol napr. Švantner. CIRCUMSPECTATE je poézia v próze. Prekrásny jazyk, tak vzácny v súčasnej slovenskej literárnej tvorbe, dopĺňajú autorské ilustrácie umocňujúce pocit z každej poviedky. Je to majstrovsky napísaná kniha a podľa slov Jitky Badoučkovej v závere je „kaleidoskopická knížka autora Vlada Bálinta CIRCUMSPECTATE jiskřivou kapkou v moři lidského úsilí učinit z tohoto světa místo o něco lepší k žití.“