Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák/Pavel Neubauer)
Povinnosť PCR testov pre deti nad desať rokov, ktoré pôjdu v lete do táborov, je definitívna. Potvrdil to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Poznamenal, že deti do desať rokov sa pred nástupom do tábora nebudú musieť testovať
Šéf rezortu zdravotníctva pripomenul, že PCR testy budú pre deti, ktoré letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom. Poznamenal, že v tejto súvislosti bude vydaná aj vyhláška.
“Nechceli sme už situáciu komplikovať pre obyvateľov,” povedal minister v súvislosti s tým, že medzi denným a pobytovým táborom je rozdiel.
Dôležitosť pretestovania účastníkov táborov pred ich začatím odôvodňuje tým, že sa na nich zúčastní veľké množstvo detí. Potvrdil, že minulý rok pred druhou vlnou pandémie bolo vyhodnotené a dokázané, že tábory sú jeden z najväčších problémov, kde dochádzalo k šíreniu ochorenia.
Zaočkovanosť je na Slovensku podľa jeho slov veľmi nerovnomerná. V niektorých okresoch je na úrovni 21 percent, v Bratislave dosahuje až 53 percent. V čakárni čaká na termín vyše 70-tisíc ľudí. Lengvarský preto pripustil, že zaočkovaní dostanú finančnú odmenu:
Vláda podľa jeho slov už v stredu diskutovala o hmotnom odmeňovaní zaočkovaných. „Je možné, že bude istá forma finančného príspevku alebo lotérie pre zaočkovaných,“ dodal. V prípade finančného príspevku by podľa neho šlo o plošné odmeňovanie pre všetkých, ktorí sa nechali zaočkovať.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) uplynulý týždeň poukázal na to, že dôjde k úprave v systéme na korona.gov.sk, kde pribudne kolónka pre tábory. Záujemcovia o tábor si tu budú môcť vyžiadať testovanie zadarmo.
Ako ďalej informoval Lengvarský, registrácia na ruskú vakcínu Sputnik V sa skončí 30. júna
Váda už neformálne súhlasila s tým, že zvyšné dávky bude môcť štát darovať či predať. Predbežný záujem prejavili podľa ministra krajiny západného Balkánu. Kabinet by mal tento návrh schváliť budúci týždeň.
Ďalej minister zdravotníctva nevylúčil zriadenie splnomocnenca na riešenie pandémie. Uvidí, ako sa bude situácia vyvíjať. Reagoval tak na mimoparlamentnú Dobrú voľbu, ktorá vyzvala na vytvorenie takejto pozície.
Lengvarský si myslí, že na Slovensku je dostatok kompetentných orgánov, ktoré by pandémiu mali riešiť. Splnomocnenec pre pandémiu by podľa ministra musel dostať špeciálne právomoci, a to je legislatívny proces. “Zamýšľali sme sa nad tým skôr, ako myšlienku to úplne nevylučujem,” poznamenal.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) v stredu po rokovaní vlády reagoval, že kompetencie pri riešení pandémie patria ministrovi Lengvarskému a zriadenie splnomocnenca je v jeho manažmente. Potvrdil tiež, že o zriadení splnomocnenca sa viackrát rozprávali.
Heger zároveň poukázal, že vláda nepodceňuje prípravu na tretiu vlnu pandémie, má ciele na jej zvládanie. “Sme na pulze dňa, nič nepodceňujeme. Práve naopak, veľmi intenzívne pracujeme na príprave a predchádzaní tretej vlne,” podotkol.
Mimoparlamentná Dobrá voľba vyzýva vládu SR, aby nepodceňovala prípravu na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu a aby predstavila jasný plán. Zároveň jej navrhuje, aby vytvorila pozíciu splnomocnenca na riešenie pandémie a koordináciu úloh.