Belgický súd zamietol žalobu proti šéfke EÚ Ursule von der Leyenovej v súvislosti s transparentnosťou nákupu vakcíny COVID-19 v hodnote 35 miliárd eur, uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Súd uviedol, že “zamietol žalobu, ktorú podal Frederic Baldan.”
“Rozhodnutie sa vzťahuje aj na ďalšie strany, ktoré sa k žalobe pripojili,” uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše. Uviedla to polícia na svojej stránke police.hu.
Kurz ruského rubľa oproti doláru sa v utorok posilnil a dostal sa pod hranicu 100 rubľov za dolár. Čiastočne ho podporil predaj devíz zo strany centrálnej banky a čiastočne optimizmus na trhu, že súčasné napätie medzi Ruskom a USA by sa mohlo zmierniť.
19:52
Izraelský parlament – Kneset – v utorok v treťom, záverečnom čítaní schválil návrh zákona zakazujúceho popieranie masakry zo 7. októbra 2023.
19:52
Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017. O život vtedy prišiel civilista, ktorý mal aj francúzsku štátnu príslušnosť. Ako podľa agentúry AFP uviedol nemenovaný justičný zdroj, ide už o druhý takýto krok francúzskych justičných orgánov.
Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.
19:28
Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.
Lindsay Millsová, manželka bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, podala žiadosť o ruské občianstvo. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru TASS, ktorej to v utorok povedal Snowdenov právnik Anatolij Kučerena.
Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose – dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) – aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.
Oddelenie zbraní na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Malackách bude v stredu (22. 1.) z personálnych dôvodov zatvorené. Bratislavská krajská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. “Nasledujúce pracovné dni bude oddelenie zbraní opäť v prevádzke,” spresnila polícia.
Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream). Podľa agentúry MTI to vyhlásil v utorok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po telefonickom rokovaní s novým bulharským ministrom zahraničných vecí Georgom Georgijevom.
18:15
Vo veku 102 rokov zomrela prvá Francúzka povýšená do hodnosti generála francúzskej armády, vojenská lekárka, parašutistka a pilotka vrtuľníka Valérie Andréová.
Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen v utorok povedal, že žiadna krajina by nemala mať možnosť len tak prevziať inú. Reagoval tým na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.
Neznámy páchateľ podpálil stojisko kontajnerov pred bytovým domom na Staničnej ulici vo Vranove nad Topľou. Požiar, ktorý vypukol v sobotu (18. 1.) večer, zničil sedem 1100-litrových kontajnerov na odpad, ako aj plastovú strechu stojiska.
Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil
Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov tajomný plán „C“? Pozvanie do relácie Hlavných Správ prijal predseda zdravotníckeho výboru a poslanec NR SR za stranu Smer-SD, MUDr. Vladimír Baláž
21. 12. 2024 |Rozhovory|
14 min. čítania |0 komentárov
|
Na snímke MUDr. Vladimír Baláž, poslanec NR SR (SMER-SD) / Foto: HS
▶❚❚↻
.
Na dohodu treba dvoch
Kým minister Kamil Šaško zdôrazňuje, že urobí všetko preto, aby dohodu s LOZ našiel, lekárske odbory si idú svoje. Vladimír Baláž v inom rozhovore nedávno vyslovil „Už dvakrát sa odborárom podarilo povaliť vládu a začínam mať pocit, že to chcú spraviť aj tretíkrát,“. Aj v našom rozhovore vyjadril podozrenie, že mu to začína pripomínať scenár, ktorý má viesť k pádu súčasnej vlády. Na druhej strane dúfa, že sa nakoniec aj pre dobro pacienta, dohodnú.
„Myslím že to bol pád vlády pani Radičovej a potom to bol vlastne pád vlády pána Hegera“ špecifikoval prvé dva prípady, keď odbory dostali do úzkych nejakú vládu doktor Baláž. Na vysvetlenie svoju úvahu rozviedol:
„Obyčajne sa to vždy stáva vtedy, keď sa nahromadia rôzne problémy. Tak, ako sa to stalo za vlády pani Radičovej keď vlastne sa dostala do konfliktu s pánom Sulíkom a do toho vstúpia ďalšie a ďalšie veci, ktoré môžu ovplyvňovať vektor, trajektóriu krízy, ktorá vtedy bola a podobne.“ Obdobne LOZ pritlačil na pílu, keď to začalo škrípať vo vnútri koalície za Matoviča, či Hegera a vníma to aj teraz, keď má koalícia krehkú väčšinu, pritlačili najskôr lekárske odbory a už sa nechávajú počuť aj školské odbory.
Vladimír Baláž vníma hraničný konflikt nielen v parlamente, ale že to nakoniec vrie v celej spoločnosti. Frustrácia zo situácie, do ktorej sa spoločnosť dostala tlačí obsah hrnca s nespokojnosťou a hnevom až na okraj a nie sme ďaleko od výbuchu alebo pretečenia. A deje sa to podľa neho nielen na Slovensku.
„Všetci sme výnimočne frustrovaní, nechce sa nám nič poriadne robiť, nie sme zapálení pre to všetko, čo by sme mali urobiť. Myslíme si, že dôležitejšie pre nás je to, čo sa teraz v tej angličtine nazýva taký work-life balance. To znamená, že aby sme mali aj dostatočne veľa príjmov na to, aby sme si mohli robiť, čo chceme a robili len to nevyhnutné, čo máme povinnosť. Nič nad povinnosť nás už nejak veľmi nebaví.“ vyjadril svoje pocity zo súčasnej straty zmyslu života v spoločnosti poslanec.
.
Avšak vo vnútri je optimista a preto verí, že to nakoniec dobre dopadne.
Rozhovor si môžete aj vypočuť:
O peniaze ide vždy
„Budem veľmi pragmatický. O peniaze ide vždy v prvom rade. To si povedzme úplne normálne. Jasné, samozrejme, že ide o platy“ vyjadril presvedčenie, že aj napriek tomu, že v celom sektore zdravotníctva panuje frustrácia, o platy ide určite. Frustrácia dostáva ľudí pod tlak, lebo podľa doktora Baláža sme všetci pod tlakom a nielen mediálnym a tlakom sociálnych sietí, ktoré dojem, že nič nefunguje, že sa tu len kradne ešte zosilňujú.
.
Memorandum medzi vládou a LOZ
Pôvodne podpísané Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva medzi vládou a lekárskymi odbormi v roku 2022, ktoré sa zmestilo na jednu A4, sa ešte počas panovania Hegera rozrástlo na úctyhodných 33 strán. Jeho pôvodným cieľom bolo dostať slovenské zdravotníctvo zo žalostného stavu, do ktorého sa za 30 rokov dostalo. Za pôvodný dokument hlasoval aj Smer. Vladimír Baláž čítal v parlamente uznesenie, ktorým sa k nemu Smer aj Hlas prihlásili.
Dnes má každý z desiatich bodov množstvo podbodov a tie majú svoje podbody. Vladimír Baláž tento výsledok pripisuje slabosti Hegerovej vlády rokovať s odborármi. Odborárom sa podarilo do dokumentu dostať veci nad rámec ich pôsobnosti a niektoré body prestali dávať zmysel.
„Niektoré body som kritizoval už vtedy, že sú mimo rámec Lekárskeho odborového združenia. Pre mňa a vravím to celkom otvorene, to, že kde bude stáť Univerzitná nemocnica v Bratislave, o tom nemôže predsa rozhodovať Lekárske odborové združenie.“ uviedol príklad, kde zašli požiadavky odborov nad rámec ich kompetencie poslanec Baláž. A pridal, že ani o tom ako a kedy sa budú robiť atestácie v špecializovaných odboroch, tiež lekári rozhodovať nemôžu. Ani v škole žiaci nerozhodujú o tom, kedy a ako budú skúšaní.
Kritický pohľad má Vladimír Baláž aj na to, že odborári požadovali samostatné rokovanie s ministrom, že ide o zlepšenie zdravotníctva a oni chceli z rokovaní k požiadavkám o memorande vynechať iné organizácie, ktoré tiež majú čo povedať k tomu, ako má slovenské zdravotníctvo vyzerať. Napr. Slovenskú lekársku komoru, Slovenskú lekársku spoločnosť, atď…
.
Platový automat, ktorý sa dostal do zákona a neberie ohľad napr. na to, že zvyšok spoločnosti má utiahnuť konsolidáciu, nepovažuje za správne nastavený. Ale považuje za chybu vlády, akým spôsobom komunikovala na verejnosti, že nehodlá platy lekárov valorizovať v súlade so zákonom. „ Bola to tá zápalka, ktorá ten dynamit rozpálila. Do toho ešte prišlo podľa mňa absolútne nerozumné vypúšťanie
balónikov typu akciové spoločnosti z univerzitných a fakultných nemocníc.“ Podľa Baláža do bolo bez rozmyslu vypustené do éteru, napriek tomu, že sa vie, že s tým majú zdravotníci problém.
Optimalizácia siete zdravotníckych zariadení
Proti optimalizácii siete, ktorá mala sústrediť zložité výkony, náročné na vybavenie aj odbornosť personálu len do niektorých typov nemocníc, kým tie jednoduchšie výkony by robili aj nemocnice nižšej kategórie, sa vzbúrili nielen samosprávy, ale aj rôzni lokálni hráči, ako aj lekári, či zdravotníci. Pomenoval problém, prečo sa tento pre naše zdravotníctvo kritický krok doposiaľ nepodarilo urobiť, doktor Baláž. Nemáme na to ani dosť peňazí, ani materiálno technické vybavenie, ani toľko špičkových špecialistov, aby sme mali všetky nemocnice na rovnakej úrovni.
Poslanec Baláž apeluje, aby sa pri stratifikácii postupovalo vyslovene podľa zákona a nie, aby do toho, čo v ktorej nemocnici bude a čo nie, zasahoval každý.
„Ja som bol tiež členom odborných pracovných skupín pre urológiu a transplantológiu. Tam sa nám to podarilo. Tam sme to urobili tak, ako to má moderne vyzerať.“ ocenil schopnosť nadradiť záujem celku nad záujmy jednotlivcov doktor Baláž a doplnil, že chirurgom sa na rozdiel od nich nepodarilo sústrediť tie najlepšie výkony do väčších nemocníc.
Doktor Baláž nie je za rušenie nemocníc, ale v niektorých by mala byť poskytovaná len základná starostlivosť, ktorá ale musí byť dostupná všetkým pacientom. A tá, ktorá vyžaduje náročnejší výkon aj vybavenie len sústredene vo väčších nemocniciach tým, ktorý to potrebujú.
„Nemáme dostatok veľkých odborníkov a vidíte, že medicína zdravotníctvo to je prekotný vývoj. Každý rok prichádza niečo nové a nové. Je to extrémne finančne náročné.“ pridal Vladimír Baláž a dodal, že robotické systémy nemôžeme mať všade.
Robotické systémy, ktorých je doktor Baláž fanúšikom, zakúpené v rámci Plánu obnovy musia byť tam, kde sa na nich bude robiť toľko výkonov, aby sa tá nákladná investícia vrátila. „My robíme u nás v nemocnici cez 400 výkonov na každom robotickom systéme.“ uviedol doktor Baláž príklad, kedy má investícia do robotických systémov zmysel. Minimum, vypočítaný anglickou spoločnosťou NICE je 250 výkonov na jednom robotickom systéme.
.
Transformácia nemocníc podľa profesora Fischera
V rozhovore pre Hlavné Správy vyjadril svetoznámy kardiochirurg Viliam Fischer koncept transformácie nemocníc, s ktorým prišiel už pred 20 rokmi. Profesor Fischer už v rámci svojej ročníkovej práce navrhoval zníženie počtu lôžok, limit na počet lôžkových zdravotníckych zariadení a zvýšenie počtu ambulancií. Pričom upozornil na dôležitosť transformácie zrušených nemocníc na sociálne lôžka, ktorých nám na Slovensku chýba 3-4 tisíc. Na prízemiach týchto zariadení odporúčal zriadiť 3-4 lôžka na 24-hodinové sledovania. Lebo v priebehu 24 hodín sa vyjasní situácia medicínsky a je šanca, že buď pôjde pacient domov, alebo sa „posunie“ do nemocnice.“
Prof. Viliam Fischer by sa proti covidu neočkoval. Povedal nám za akých podmienok by svoj postoj zmenil
„Pán profesor dal teraz aj spolu možno s nejakými inými odborníkmi nejaký rozhovor do nejakého časopisu, do nejakého týždenníka a dosť veľká vlna hejtu sa zjavila na sociálnych sieťach, ktoré ja vidím. A chcel som tam niečo napísať a tak to neurobím, využijem to, že to urobím cez vás, ak dovolíte.
Chcem povedať, že pán profesor Fischer bol prvý človek, ktorý urobil prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Klobúk dole. Ešte raz. Klobúk dole. A my tu máme týchto hejterov a ľudí, ktorí si v rámci anonymity sociálnych sietí voči nemu dovoľujú mať rôzne narážky. Keby každý urobil aspoň stotinu toho, čo urobil prof. Fischer, tak by sme my mohli byť niekde inde. Takže toto je len k pánovi prof. Fischerovi, ktorého si pozdravujem.“ využil možnosť pozdraviť a podporiť profesora Fischera doktor Vladimír Baláž.
.
Jeho návrh považuje v zásade za správny. Určite sa dá z neho vyjsť, len by ho modifikoval tak, že okrem sociálnej starostlivosti, potrebujeme vyriešiť problém s chýbajúcou následnou zdravotnou starostlivosťou. Môžeme mať špičkovo zvládnuté akútne ošetrenie takých diagnóz ako sú napr. infarkty, myokardu alebo náhle cievne mozgové príhody. „Vieme mu (pacientovi) rozpustiť trombus v hlave, vieme mu zastentovať srdce fantasticky, ale po 4-5 dňoch už s tým človekom v tej akútnej fáze už nemáme čo robiť.“ Zlyhávame v poskytovaní následnej starostlivosti, ktorú si pacienti po takýchto zákrokoch vyžadujú. Nemáme kam ošetreného pacienta posunúť, kde by mohol absolvovať rehabilitácie, následnú zdravotnú starostlivosť prípadne sociálnu starostlivosť, doplnil doktor Baláž.
„My sme mali takú myšlienku, keď sa robil plán obnovy, že v tých nemocniciach, jednotkách (v súlade s kategorizáciou nemocníc) povedzme, čo mali byť asi takto nejako konštruované, aby sa tam mohli urobiť tie urgentné príjmy, kde sú 2-3 expektačné lôžka, je tam nejaký dobrý personál, je tam CT, sonografia, kde sa urobí tá prvá diagnóza a vylúči sa, resp. urobí sa to prvé triedenie pacientov. Áno, takže plus mínus súhlasím s tým, čo povedal pán profesor.“
Vzdelávanie lekárov a zdravotných sestier
Ak chceme mať dostatok domáceho zdravotníckeho personálu, musíme mať vzdelávací systém nastavený tak, aby produkoval požadovaný počet absolventov a aby títo po skončení náročného štúdia boli motivovaní tak, aby nám zostávali doma a neutekali v rámci únie za lepším do zahraničia.
Čo sa týka lekárskych fakúlt je Dr. Baláž optimista, nakoľko vníma, že počet študentov, ktorí chcú na lekárskej fakulte absolvovať z roka na rok rastie. A nevidí dôvod, aby sme nad rámec našich potrieb vzdelávali odborníkov pre okolité krajiny. Utilizácia, t. j. absolvovanie študentov na domácich lekárskych fakultách je 80 %, čo je podľa poslanca dobré číslo.
.
Za správne považuje aj to, že už sa nepožaduje, aby praktická výučba lekárov bežala len v univerzitných nemocniciach.
„Existuje lekárska fakulta v Péči v Maďarsku, kde v Péči nie je univerzitná nemocnica. Do tretieho ročníka alebo do štvrtého ročníka, koncom tretieho ročníka vy si urobíte odborné disciplíny teoretickej medicíny, fyzika, biochémia a tak ďalej, mikrobiológia, patologická fyzika, akékoľvek si urobíte. A potom môžete ísť do akreditovaných nemocníc alebo certifikovaných, akokoľvek to nazveme, kde vy môžete robiť ďalšie ročníky štúdia: chirurgia, interná medicína, čokoľvek si myslím detské a tak ďalej“ uviedol inšpiratívny príklad doktor Baláž a doplnil, že v Banskej Bystrici už majú prvých študentov 5. a 6., ktorí takto chodia na blokové stáže k ním.
Vidí v tom aj spôsob ako študentov dostať viac do slovenských nemocníc, aby sa so slovenským prostredím viac zoznámili, priľnuli k domovine a nadobudli chuť zostať pracovať doma. K tomu treba definovať, čo musia spĺňať nemocnice, aby dokázali záťaž z univerzitných nemocníc prevziať.
„Neviem, či viete, my sme boli cez študentov medicíny vyhlásení ako najlepšia nemocnica z hľadiska spolupráce so študentami a jej vzťahu k ním a tak ďalej. To je ale naša práca. Tak to máme robiť. My musíme chcieť aby tí ľudia k nám prišli.“ uviedol príklad, ako by sa to malo robiť všade na Slovensku.
„Je tam troška aj legiend okolo toho a troška možno aj zlého úmyslu, troška asi neporozumenia toho celého“, potvrdil skutočnosť ohľadom vzdelávania zdravotných sestier, že naozaj došlo k špatnému prekladu slovného spojenia „high school“ do slovenčiny ako „univerzita“. Zároveň uviedol, že to nie je ten hlavný problém. „Hlavný problém je v tom, že koľko rokov majú sestry so vzdelaním „setra“ absolvovať a koľko z toho má byť praktická a koľko teoretická výuka.“ A doplnil, že Poliakom stačilo pridať k 4 rokom stredoškolského štúdia 1 rok navyše a podmienku splnili.
„Nie, my sme zase boli pápežskejší ako pápež a tam vidím aj ten zlý úmysel, ale nechcem už ďalej o tom rozprávať. My sme si narobili univerzity pre sestry, ktorých absolventky k nám vôbec nechodia pracovať.“ A doplnil, že sme si zrušili excelentné zdravotnícke školy, z ktorých vychádzali excelentné zdravotné sestry, ktoré berú v EÚ všetkými desiatimi. A to, čo sme si rozbili, už nie je možne vrátiť úplne späť.
V ďalšom Vladimír Baláž rozviedol, ako sme sa množstvom zlých rozhodnutí dostali tam, kde sme a ktoré sa dnes naprávajú veľmi ťažko, lebo sa okrem iného prejavujú lobistické záujmy.
.
„Nechcem tu spomínať kolegyne alebo žiadne nejaké komory, Ako keby nevideli ten súčasný stav čo sa deje. Ale my musíme dostať do toho systému podstatne viac aj praktických sestier aj sestier.“ Doplnil doktor Baláž a dodal „My sme tak obmedzili kompetencie tých praktických sestier, teda tých sestier, ktoré vychádzajú len zo stredných zdravotných škôl, že to nedáva absolútne žiadny zmysel.“
Zároveň pri téme sestier pozdravil MUDr. Štefana Zelníka, ktorý vo svojom čase v parlamente bojoval za to, aby k zlepšeniu došlo.
Motivovať absolventov lekárskych fakúlt zostať pracovať doma a nie napr. odchádzať do Čiech, by mohla pomôcť aj výstavba nájomných bytov, ktorú rozbieha vláda na jar v budúcom roku.
Dnes špičkové nemocnice v Prahe ponúkajú absolventom slovenských lekárskych fakúlt, ktorí tieto skončia s vynikajúcimi výsledkami, služobné byty bezprostredne po nástupe do zdravotníckeho zariadenia. Čo je pre mladého lekára, ktorý by si rád založil rodinu významným benefitom, ktorý vplýva na jeho rozhodovanie, kam ísť po skončení školy pracovať.
Aj doktor Baláž dostal svoj prvý byt od štátu „nemocničný byt“. Ale to bolo ešte za socializmu, keď dokázal náš štát takto mladých lekárov zabezpečiť.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie
V čase, keď sme rozhovor natáčali (piatok, ráno) opierajúc sa o informácie a poznajúc situáciu, Vladimír Baláž povedal, že mimoriadna situácia vyhlásená bude, lebo pacient je na prvom mieste a ústavnú starostlivosť doručiť treba, ak ministerstvo s odbormi k dohode nedospeje. Navyše sa tým získa ďalších 60 + 60 dní na nájdenie dohody.
.
„Ja osobne som presvedčený, aj z vlastnej skúsenosti, že väčšina lekárov, aspoň v mojom okolí, okrem povedzme niektorých aktivistov, nechce nikde odísť. Chcú zostať tu, chcú pracovať. Pridali sa hlavne kvôli nejakej lojalite s odborárskym združením a tak ďalej. A samozrejme tiež sú na tej vlne to aj frustrácie, emočnej labilite a toho všetkého, čo sa deje.
Ale tak my, aj politici, aj ako vedúci pracovníci, musíme ich presvedčiť, že to má zmysel tu zostať pri pacientovi, že im ponúkame tie príležitosti, ktoré majú. Aby prevzali tú káru potom po nás, aby ju mohli ďalej ťahať, aby to zdravotníctvo na Slovensku išlo dobre. Som v tomto v zásade optimista, takže dúfam že to bude.“
O ministrovom tajomnom pláne „C“, ktorý by mal zabezpečiť, že sa vyhneme vyhláseniu mimoriadnej situácie a súčasne že lekári stiahnu výpovede, doktor Baláž vedomosť nemá.
Vláda a odbory našli kompromis
V čase spracovania rozhovoru a písania článku zverejnili aj Hlavné Správy informáciu, že ministerstvo a odbory k dohode nakoniec dospeli a podpísali zmluvu, na základe ktorej vláda stiahne zákon o zabezpečení ústavnej zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu a lekári stiahnu výpovede.
Či je to dobrá správa pre naše zdravotníctvo a či tým nevznikol precedens pre ďalšie odborové zväzy, napríklad školské, ktoré sú po tých lekárskych ďalšie v poradí na nohách, ukáže čas.
Belgický súd zamietol žalobu proti šéfke EÚ Ursule von der Leyenovej v súvislosti s transparentnosťou nákupu vakcíny COVID-19 v hodnote 35 miliárd eur, uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Súd uviedol, že “zamietol žalobu, ktorú podal Frederic Baldan.”
“Rozhodnutie sa vzťahuje aj na ďalšie strany, ktoré sa k žalobe pripojili,” uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše. Uviedla to polícia na svojej stránke police.hu.
Kurz ruského rubľa oproti doláru sa v utorok posilnil a dostal sa pod hranicu 100 rubľov za dolár. Čiastočne ho podporil predaj devíz zo strany centrálnej banky a čiastočne optimizmus na trhu, že súčasné napätie medzi Ruskom a USA by sa mohlo zmierniť.
19:52
Izraelský parlament – Kneset – v utorok v treťom, záverečnom čítaní schválil návrh zákona zakazujúceho popieranie masakry zo 7. októbra 2023.
19:52
Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017. O život vtedy prišiel civilista, ktorý mal aj francúzsku štátnu príslušnosť. Ako podľa agentúry AFP uviedol nemenovaný justičný zdroj, ide už o druhý takýto krok francúzskych justičných orgánov.
Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.
19:28
Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.
Slovenská informačná služba získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR. Poskytla ich príjemcom zo…
Vedúci predstavitelia EÚ, ktorí smerujú do Davosu na tohtoročné Svetové ekonomické fórum, sú znepokojení „zjavne stratovou voľbou“ medzi Spojenými štátmi…
20. 01. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
20. 01. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Baerbocková utiekla Scholzovi z fotenia kvôli hádke o Ukrajine. Tesne predým sa pohádali kvôli o vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Scholz…
21. 01. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
21. 01. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Belgický súd zamietol žalobu proti šéfke EÚ Ursule von der Leyenovej v súvislosti s transparentnosťou nákupu vakcíny COVID-19 v hodnote 35 miliárd eur, uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Súd uviedol, že “zamietol žalobu, ktorú podal Frederic Baldan.”
“Rozhodnutie sa vzťahuje aj na ďalšie strany, ktoré sa k žalobe pripojili,” uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše. Uviedla to polícia na svojej stránke police.hu.
Kurz ruského rubľa oproti doláru sa v utorok posilnil a dostal sa pod hranicu 100 rubľov za dolár. Čiastočne ho podporil predaj devíz zo strany centrálnej banky a čiastočne optimizmus na trhu, že súčasné napätie medzi Ruskom a USA by sa mohlo zmierniť.
19:52
Izraelský parlament – Kneset – v utorok v treťom, záverečnom čítaní schválil návrh zákona zakazujúceho popieranie masakry zo 7. októbra 2023.
19:52
Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017. O život vtedy prišiel civilista, ktorý mal aj francúzsku štátnu príslušnosť. Ako podľa agentúry AFP uviedol nemenovaný justičný zdroj, ide už o druhý takýto krok francúzskych justičných orgánov.
Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.
19:28
Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.
Lindsay Millsová, manželka bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, podala žiadosť o ruské občianstvo. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru TASS, ktorej to v utorok povedal Snowdenov právnik Anatolij Kučerena.
Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose – dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) – aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.
Oddelenie zbraní na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Malackách bude v stredu (22. 1.) z personálnych dôvodov zatvorené. Bratislavská krajská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. “Nasledujúce pracovné dni bude oddelenie zbraní opäť v prevádzke,” spresnila polícia.
Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream). Podľa agentúry MTI to vyhlásil v utorok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po telefonickom rokovaní s novým bulharským ministrom zahraničných vecí Georgom Georgijevom.
18:15
Vo veku 102 rokov zomrela prvá Francúzka povýšená do hodnosti generála francúzskej armády, vojenská lekárka, parašutistka a pilotka vrtuľníka Valérie Andréová.
Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen v utorok povedal, že žiadna krajina by nemala mať možnosť len tak prevziať inú. Reagoval tým na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.
Neznámy páchateľ podpálil stojisko kontajnerov pred bytovým domom na Staničnej ulici vo Vranove nad Topľou. Požiar, ktorý vypukol v sobotu (18. 1.) večer, zničil sedem 1100-litrových kontajnerov na odpad, ako aj plastovú strechu stojiska.
Samuel Migaľ sa z parlamentného náhradníka „vypracoval“ do pozície rebela, ktorého hryzkanie môže nielen oslabiť, ale aj zruinovať celú vládnu koalíciu…
21. 01. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
21. 01. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
Belgický súd zamietol žalobu proti šéfke EÚ Ursule von der Leyenovej v súvislosti s transparentnosťou nákupu vakcíny COVID-19 v hodnote 35 miliárd eur, uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Súd uviedol, že “zamietol žalobu, ktorú podal Frederic Baldan.”
“Rozhodnutie sa vzťahuje aj na ďalšie strany, ktoré sa k žalobe pripojili,” uvádza sa vo vyhlásení súdu.
Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše. Uviedla to polícia na svojej stránke police.hu.
Kurz ruského rubľa oproti doláru sa v utorok posilnil a dostal sa pod hranicu 100 rubľov za dolár. Čiastočne ho podporil predaj devíz zo strany centrálnej banky a čiastočne optimizmus na trhu, že súčasné napätie medzi Ruskom a USA by sa mohlo zmierniť.