Bratislava 11. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Screenshot)
Ministerstvo financií Slovenskej republiky v spolupráci s Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity plánuje vydanie dlhopisov pre občanov. Prvé cenné papiere by mali byť vydané v marci 2025. Splatnosť dlhopisu s minimálnou sumou 1 000 EUR s ohláseným ročným úrokom 3 % bude 2 až 4 roky
Emisia štátnych dlhopisov určených prednostne obyvateľstvu je rozumná. Štát zmenšuje svoju závislosť od finančného trhu. Na finančnom trhu nakupujú štátne dlhopisy pre svojich klientov banky, poisťovne, správcovia dôchodkových fondov či iné finančné inštitúcie.
Štát dokáže lacnejšie financovať svoje rozvojové projekty. „Stačí, ak čistý výnos z dlhopisu bude pre obyvateľov vyšší, než čistý výnos z termínovaného vkladu v banke. To sa dá dosiahnuť napríklad voľbou typu dlhopisu (bezkupónový) ale aj úpravou miery zdanenia výnosu či oslobodením od zdravotných odvodov,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
Aby bol produkt zaujímavý aj pre štát, nemôže byť výnos z dlhopisu pre ľudí vyšší ako je výnos zo súčasného štátneho dlhopisu. Inak by štátne dlhopisy určené na finančné trhy nikto nekúpil.
O tom, že štát by chcel mobilizovať finančné zdroje občanov, ktoré dnes „zahnívajú“ na bežných, či sporiacich účtoch bánk sme písali už na jar tohto roku (tu). Aj koľko opozičného kriku si za túto myšlienku Róbert Fico vyslúžil. Rovnako sme predtým písali (tu), že nápad aktivizovať na plnenie investičných zámerov zrodil sa zrodil v hlavách architektov jednotného trhu únie, akým je aj Enrico Letta. A nakoniec už v programovom vyhlásení vlády stojí, že vláda „zváži financovanie investičných priorít aj prostredníctvom emitovania dlhopisov pre občanov.“
Podľa vyjadrenia ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) plánované štátne dlhopisy pre občanov by sa mali stať alternatívnou možnosťou zhodnotenia súkromných peňazí k termínovaným vkladom.
Termínované vklady s výškou vkladu 1 000 EUR a navrhovanou splatnosťou 2 roky sú jednotlivými bankami na Slovensku ponúkané s úrokovými sadzbami od 0,3 % v Poštovej banke až po 3,20 % v Prima banke:
Obdobné úrokové sadzby sú pri splatnosti 4 roky. Len ich ponuka je chudobnejšia.
„Výhody investovania do štátnych dlhopisov zahŕňajú stabilné výnosy, uchovanie hodnoty investovaných peňazí a nízke riziko. Na druhej strane, štát ako emitent dlhopisov takýmto predajom rozkladá svoje riziká na finančnom trhu, a tým dosahuje vyššiu finančnú stabilitu najmä v čase globálnych kríz,“ citovala ministra financií agentúra TASR.
Štátne dlhopisy pre ľudí predstavujú z hľadiska ročného úroku porovnateľný produkt. Avšak dlhopisy pre ľudí budú oslobodené od daní a odvodov. Čo ich určite zaujímavým robí a môže ľudí motivovať sporiť týmto spôsobom. Navyše zaujímavá z pohľadu občana môže byť bezpečnosť dlhopisu. Štát garantuje vyplatenie istiny na konci splatnosti dlhopisu, teda všetko, za čo dlhopis nakúpil. Zároveň raz ročne bude občanovi vyplatený formou kupónu výnos dlhopisu.
Skutočnosť, že dlhopisy pre ľudí budú emitované len vybranými bankami, môže motivovať tých ľudí, ktorí majú dnes svoje účty v bankách, ktoré ponúkajú termínované vklady s nízkym úrokom.
Ako sa k dlhopisu občan dostane
Dlhopisy budú predávané v sieti najväčších komerčných bánk. Budú sa dať kúpiť na 500 obchodných miestach, minimálne v každom okresnom meste, ako oznámil Daniel Byčánek, Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) počas TK k dlhopisom. Bánk bude viac ako tri, ale ktoré to budú sa zatiaľ verejnosť nedozvedela.
Predaj bude limitovaný na obdobie 1 mesiaca. „Jeden mesiac budeme získavať objednávky od občanov a následne budú vydané dlhopisy na 2 a 4 roky“, uviedol . Dlhopisy budú obchodovateľné na Bratislavskej burze cenných papierov, čo dáva občanovi možnosť dlhopis predať, ak by potreboval prostriedky pred splatnosťou dlhopisu. Predať dlhopis na burze môže na jeho pokyn banka. Pri predčasnom predaji získa občan alikvótny úrokový výnos. Výnos dlhopisu bude známy pred jeho vydaním (2-3 týždne dopredu) a bude nemenný počas celej doby jeho životnosti. Ten, kto si bude chcieť dlhopis kúpiť, si otvorí v banke, ktorá ho bude predávať, majetkový účet.
Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo už na Slovensku vydávané boli. V roku 1998 mal dlhopis splatnosť 1 rok a bol vydaný v niekoľkých menovitých hodnotách začínajúc od 1 000 slovenských korún až po 100 000 korún. Kupónový výnos bol vo výške až 17 percent p. a. a bol oslobodený od dane. Dlhopis bol vydaný na doručiteľa a nebol verejne obchodovateľný.
Prečítajte si tiež
- Enrico Letta: „Oveľa viac než len trh“ (Jednotný trh budúcnosti) – viac únie, menej suverenity
- Robert Fico: „Ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách? Ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení?“