Bratislava 4. októbra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Aktualizované 4. októbra 2023 16:11
Na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa dočasne obnovia kontroly. Platiť budú od štvrtka (5. 10.) do 14. októbra. V stredu o tom rozhodla vláda
“Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,” uviedlo ministerstvo vnútra v materiáli.
Obnova kontroly na hranici s Maďarskom podľa vlády predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie. “Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území,” poukázal rezort. Dodal, že Slovensko vnímajú ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru.
V tomto roku dominuje nelegálnej migrácii v Slovenskej republike tzv. sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy. Vláda eviduje jej nárast od druhej polovice augusta minulého roka. Od začiatku roka 2023 do 1. októbra eviduje Slovensko 39.688 nelegálnych migrantov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o jedenásťnásobný nárast. “Napríklad len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok,” skonštatovali v materiáli.
Poľsko, Česko i Rakúsko zaviedli od polnoci náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie má trvať desať dní, môže sa však predĺžiť.
Premiér: Kontroly na hranici budú náhodné, zamerajú sa na podozrivé vozidlá
Kontroly na hranici s Maďarskom, ktoré sa zavádzajú od štvrtka (5. 10.) do 14. októbra, budú náhodné. Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnútra. Dodal, že kontroly na hraniciach naďalej nepovažuje za riešenie migračnej situácie v Európskej únii.
“Urobíme to, ale veľký efekt to pre Európu ako takú mať nebude,” skonštatoval Ódor. Na margo kontrol podotkol, že ide len o to, u koho zostane “horúci zemiak”. Zopakoval, že hermeticky uzavrieť hranicu Slovensko nevie. Ak sa nemá nadobro skončiť Schengen, uvítal by zo strany Európskej únie reformu viacročného finančného rámca, z ktorého by sa mohlo potom vyčleniť viac peňazí aj na sily na schengenských hraniciach.
Migrácia by mala byť aj témou neformálneho samitu Európskej únie v španielskej Granade, na ktorom sa premiér zúčastní v piatok (6. 10.). “Nie všetky cesty, ktorými sme sa vydali v minulosti boli efektívne. Uvidíme, ako sa k tomu postavia naši kolegovia,” uviedol. Zásadné rozhodnutie však neočakáva.
Štátny tajomník MV SR Martin Královič označil zavedenie dočasných kontrol zo strany Česka, Poľska a Rakúska za opatrenie, ktoré popiera princíp schengenského priestoru a voľného pohybu. Doplnil, že na hranici budú pôsobiť policajti spolu s vojakmi. Odhadované výdavky na kontroly sa podľa neho odhadujú na 4 milióny eur mesačne. Maximálny počet vojakov, 500, vyčlenených na potreby polície sa zatiaľ meniť nebude. Na zelenej hranici zmeny neočakáva.
OĽANO a priatelia: Zavreté hranice nevyriešia problém,znepríjemnia život občanom
Dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom nie je efektívne opatrenie a nie je v súlade so Schengenským kódexom. Tvrdí to bývalý minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO a priatelia), podľa ktorého kontroly znepríjemnia život najmä občanom SR. Ako poznamenal, migranti nepôjdu cez strážené hraničné priechody, ale cez zelenú hranicu. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
“Migranti sa z Afriky, Blízkeho východu a Turecka chcú dostať do Nemecka. Na Slovensku nechcú zostať, len prejsť. Zavádzanie neefektívnych opatrení a uzavretia hraníc môžu vyzerať politicky pekne, ale sú len povrchné a krátkozraké,” myslí si Mikulec. Dodal, že vedenie polície v Nemecku, v Českej republike, v Poľsku i na Slovensku nepovažuje zavádzanie kontrol na hraniciach za vhodné opatrenie.
Riešenie nelegálnej migrácie vidí exminister v spoločnom postupe krajín Európskej únie na ochranu vonkajších hraníc. Európska komisia by podľa neho mala tiež zvýšiť tlak na Turecko, aby si plnilo záväzky v oblasti migrácie a nepúšťalo migrantov z Blízkeho východu ďalej do Európy.
Navrhuje aj striktné uplatňovanie a dodržiavanie readmisných dohôd medzi členskými krajinami Európskej únie, dopracovanie spoločnej migračnej a azylovej politiky EÚ, zefektívnenie návratovej politiky a zvýšenie tlaku Európskej komisie na tretie krajiny ako Sýria a Afganistan, aby ich občania, ktorí nelegálne prichádzajú do Európy, sa mohli vrátiť do ich domovských krajín. Potrebné je podľa Mikulca tiež uplatňovanie mandátu agentúry Frontex na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ. Zrušil by tiež tlačivo, ktoré slovenská polícia musí vydávať migrantom.