Vláda jednohlasne odsúhlasila uzavretie dohody o “obrannej spolupráci” s USA. Naď napriek značnej kritike stále hlása, že dohoda je pre SR výhodná. Čo spraví prezidentka?

❚❚

Bratislava 12. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Pavel Neubauer)

 

Vláda SR v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Pred rokovaním vlády dohodu schválila aj Bezpečnostná rada SR. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory

vláda
Na snímke v pozadí zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO)

Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

.

Ozbrojené sily USA by mohli využívať dohodnuté zariadenia napríklad na výcvik, cvičenia, manévre, tranzit, ubytovanie personálu a rozmiestňovanie síl. Uzavretie dohody im tiež umožní prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých zariadeniach a priestoroch. Slovensko má dostávať informácie o dodávkach aj dodávateľoch vopred.

Slovensko sa podpísaním dohody vzdá svojho prednostného práva na výkon trestnej právomoci voči príslušníkom Ozbrojených síl Spojených štátov. Pri konkrétnych trestných činoch s osobitným významom pre SR môžu slovenské orgány vzdanie sa právomoci odvolať. Americká strana musí zároveň slovenské orgány informovať o všetkých trestných činoch jej príslušníkov okrem tých, za ktoré možno uložiť pokutu alebo trest odňatia slobody menej ako tri roky.

.

O zatknutí alebo zadržaní amerického vojaka bude musieť SR bezodkladne informovať orgány americkej armády. Tie budú mať v koordinácii so slovenskými orgánmi neodkladný prístup ku každej takejto osobe, kedykoľvek o to požiadajú. Príslušníkov Ozbrojených síl USA vrátane civilnej zložky majú tiež vyňať z konaní o občianskoprávnu náhradu škody alebo o uloženie správnej pokuty, ktoré vyplývajú z konania alebo opomenutia týchto osôb pri výkone ich služobných povinností.

Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať.

Lietadlá, plavidlá a vozidlá prevádzkované Ozbrojenými silami USA alebo výlučne pre ne budú môcť vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa po ňom pohybovať pri dodržiavaní príslušných pravidiel bezpečnosti a premávky. Nesmie sa do nich nastupovať, nepodliehajú ani prehliadke bez súhlasu Spojených štátov.

Strany uznávajú, že pre Ozbrojené sily USA môže byť nevyhnutné používať rádiové spektrum,” dopĺňa dohoda. Spojené štáty môžu tiež prevádzkovať vlastné telekomunikačné systémy.

Dohoda s USA má posilniť vzájomnú spoluprácu SR a USA. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) i šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) deklarovali, že plne rešpektuje suverenitu SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA na území SR. Umožní tiež čerpať finančné prostriedky pre infraštruktúru Ozbrojených síl SR. V prvej vlne by malo ísť o približne 100 miliónov dolárov.

.

Rokovania o DCA s USA začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom (SNS) sa vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať.

Voči dohode je od začiatku kritický Eduard Chmelár, ktorý upozorňuje, že návrh Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA, ktorý predložili Naď a Korčok, je pre Slovenskú republiku maximálne nevýhodný a predstavuje reálne nebezpečenstvo straty suverenity štátu.

“Dovolím si tvrdiť, že obaja aktéri slovenskú verejnosť oklamali a ak tento paškvil prejde vo vláde, v parlamente a u prezidentky, nebudem môcť nazvať strojcov tohto zákerného činu inak ako vlastizradnou partičkou gaunerov.”

Eduard Chmelár zdôraznil, že systém bilaterálnych dohôd o obrannej spolupráci (DCA) vzniká z iniciatívy Spojených štátov. “Všetky rečičky o tom, že táto dohoda „významne zvýši úroveň bezpečnosti Slovenska“ alebo že „umožní výmenu informácií a skúseností v oblasti strategickej obrany a bezpečnosti“ a bez nej sme „výrazne ochudobnení“ – sú táraniny pre slaboduchých. Konzultácie a výmeny informácií sa dejú v rámci NATO aj dnes, na to nepotrebujete rámec bilaterálnej zmluvy, a dovolím si výrazne pochybovať, že takáto dohoda zvýši našu bezpečnosť – skôr naopak.”

 

.
Korčok: Dohoda s USA neohrozuje našu suverenitu, zlepšuje schopnosť brániť SR

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR, naopak, zvyšuje ju tým, že zlepšuje schopnosť ozbrojených síl brániť Slovensko s naším spojencom. Po schválení návrhu dohody vládou to v stredu povedal šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) napriek tomu, že dohoda čelí značnej kritike z mnohých strán.

Spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) sú pripravení komunikovať o jej obsahu. Naď zdôraznil, že ide o bežnú rámcovú zmluvu, ktorá je pre SR výhodná. Dodal, že kabinet ju schválil jednohlasne, preto neočakáva žiadne prekvapenia ani v parlamente.

Za najdôležitejšie považujem to, že táto dohoda nielen neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR, je to presne naopak. Zvyšuje ju tým, že zlepšuje schopnosť Ozbrojených síl SR brániť Slovenskú republiku, robíme to s našim spojencom. Preto chcem povedať, že nemôže byť rozpor, ak na jednej strane nemáme problém s garanciami bezpečnosti a obrany zo strany NATO, ktorej hlavnou súčasťou sú USA a s touto krajinou ideme rozvíjať obrannú spoluprácu,” povedal na brífingu Korčok.

Ivan Korčok
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)

Naď pripomenul, že zmluva sa pripravovala štyri roky, teda aj za predchádzajúcich vlád Petra Pellegriniho a Roberta Fica, ktorí ju vyjednávali. Zdôraznil tiež, že návrh zmluvy bol súčasťou verejnej diskusie. Na Legislatívnej rade vlády SR podľa Naďa nikto nespochybnil právne aspekty zmluvy. Takisto prešiel dokument aj Bezpečnostnou radou SR.

Je to štandardná rámcová zmluva, ktorú ma podpísanú väčšina členských krajín NATO,” dodal s tým, že konkrétne záležitosti budú špecifikované vo vykonávacích dohodách. Do zmluvy podľa neho zapracovali relevantné pripomienky.

Korčok poďakoval všetkým členom vlády a koaličným partnerom za jasný postoj v tak dôležitej téme, ako je bezpečnostná obrana SR. Poukázal na množstvo dezinformácii. “Na základe tejto zmluvy nevstúpi ani jedna noha na územie SR, pretože táto zmluva nijakým spôsobom nezasahuje do kompetencie NR SR a vlády rozhodovať o pobyte a vstupe ozbrojených síl cudzieho štátu,” vysvetlil minister zahraničia.

Prijatie dohody je podľa Korčoka dôkazom, že sa vláda správa v zahraničnej a obrannej politike zodpovedne. “Sme pripravení spolu s ministrom obrany ďalej komunikovať,” skonštatoval Korčok.

Naď si myslí, že je zbytočné, aby sa zvolávalo referendum k bežnej rámcovej zmluve. Povedal to v reakcii na návrhy Smeru-SD.

 

Na ťahu je prezidentka

Rozhodovať o ústavnej súladnosti dojednaných medzinárodných zmlúv, ktoré musí odsúhlasiť parlament, môže Ústavný súd (ÚS) SR. Nemôže však konať sám od seba, ale na základe návrhu buď od vlády, alebo hlavy štátu. Pre TASR to v súvislosti s návrhom dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA (DCA) povedal právnik Vincent Bujňák z Univerzity Komenského v Bratislave. Na možnú protiústavnosť dohody upozornila v hromadnej pripomienke verejnosť i Generálna prokuratúra (GP) SR.

.

Rozhodovanie Ústavného súdu predstavuje podľa Bujňáka tzv. preventívnu kontrolu ústavnosti. Dodal, že od vzniku SR sa ešte nestalo, že by sa medzinárodná zmluva ocitla na Ústavnom súde. Upozornil, že návrh na ÚS sa musí podať ešte predtým, ako sa zmluva predloží na rokovanie parlamentu. “Zákon predpisuje Ústavnému súdu lehotu na rozhodnutie, a to šesť mesiacov od doručenia návrhu oprávneného subjektu. Ak Ústavný súd rozhodne, že medzinárodná zmluva nie je v súlade s ústavou alebo ústavným zákonom, potom ju nemožno ratifikovať,” priblížil.

Ak by medzinárodná zmluva nebola v súlade s Ústavou SR, existujú podľa právnika dve možnosti, a to znovu dojednať zmluvu alebo zmeniť ústavu. “Prvou je znovuotvorenie fázy dojednávania medzinárodnej zmluvy s tým, že problematické časti alebo ustanovenia sa zmenia v súlade so závermi Ústavného súdu. Ak by k zmene nedošlo, malo by to za následok neratifikáciu medzinárodnej zmluvy. Druhou možnosťou je zmena ústavy alebo ústavného zákona tak, aby dohodnutá medzinárodná zmluva ďalej nebola v rozpore s príslušnými ústavnými normami,” povedal Bujňák.

Ústavné súdy môžu súlad medzinárodnej zmluvy vyhodnotiť odlišne. “Napríklad bulharský ústavný súd vyhodnotil tzv. Istanbulský dohovor v roku 2018 ako protiústavný, kým lotyšský ústavný súd pri tejto medzinárodnej zmluve v roku 2021 problém nenašiel. Výsledok konania závisí nielen od znenia danej ústavy, ale aj od interpretačnej metódy, ktorú daný ústavný súd používa,” skonštatoval právnik.

Dohodu kritizovala aj opozícia, Smer-SD hovorí, že návrh dohody je pre Slovensko nevýhodný a porušuje suverenitu Slovenska.

 

.
SNS je sklamaná zo schválenia obrannej dohody s USA

Mimoparlamentná SNS je veľmi sklamaná zo schválenia obrannej dohody s USA. V tejto súvislosti hovorí o “čiernom dni” pre suverenitu SR a o zrade. Opozičné politické strany vyzýva na zjednotenie sa pre odmietnutie, prípadne zrušenie zmluvy do budúcna. TASR o tom informovala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Vyzývame opozičné politické strany na zjednotenie sa a jediná šanca, ako odmietnuť, respektíve do budúcna zrušiť túto zmluvu, je spolupráca opozičných strán v referende a jednotný postup v najbližších parlamentných voľbách,” konštatuje SNS.

Strana poukazuje na to, že zmluva je takmer identická s tou, o ktorej sa už v minulosti rokovalo a ktorú SNS odmietala. Argumentovala tým, že je predprípravou prítomnosti cudzích ozbrojených síl na území Slovenska.

“Je veľká škoda, že vláda nedokázala nabrať odvahu zastaviť túto zmluvu, ktorá hovorí o rôznych daňových, colných a iných výhodách pre cudzie ozbrojené sily. Tieto cudzie ozbrojené sily zo Spojených štátov amerických budú mať dokonca nadradené postavenie vo vzťahu k našim ozbrojeným silám, ako aj k iným ozbrojeným silám susedských štátov,” zdôrazňuje SNS.

 

.
ĽSNS chystá proti dohode sériu politických aj občianskych aktivít

Dohodu odmieta aj ĽSNS. Vo svojom stanovisku uvádza: “ĽS Naše Slovensko odsudzuje dnešné hlasovanie, ktorým vláda SR schválila prijatie tzv. Dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA. Je veľmi smutné, keď samotná vláda, ktorá má zo všetkých síl chrániť a zveľaďovať záujmy SR a jej obyvateľov, namiesto toho presadzuje záujmy cudzích mocností.

ĽS Naše Slovensko nedovolí, aby po Slovensku dupali čižmy americkej armády, plnej zločincov a agresorov v uniformách.

ĽS Naše Slovensko preto chystá sériu politických aj občianskych aktivít s cieľom informovať verejnosť o absolútnej neprijateľnosti tejto okupačnej zmluvy so Spojenými štátmi americkým.”

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:39

Slovensko má ambíciu pokračovať v líderskej úlohe v globálnom riadení umelej inteligencie (AI). V budúcom roku sa tu uskutoční aj zasadnutie Rady iniciatívy Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu (GPAI). Uviedol to štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin na samite v Belehrade.

19:38

Funkciu osobitného prezidentského vyslanca pre záležitosti rukojemníkov bude zastávať Adam Boehler, oznámil v stredu novozvolený americký prezident Donald Trump na platforme Truth Social.

19:35

Rumunský sociálnodemokratický premiér Marcel Ciolacu v stredu oznámil, že v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb podporuje Elenu Lasconiovú zo stredopravicovej Únie záchrany Rumunska (USR).

19:20

Zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli oveľa viac, ako analytici očakávali. Uviedol to v stredu Úrad pre energetické informácie (Energy Information Administration, EIA).

19:17

Ruská centrálna banka zváži zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka, keďže krajina zápasí s vysokou infláciou a oslabovaním meny. Uviedla to v stredu na investičnom fóre v Moskve guvernérka banky Elvira Nabiullinová.

19:06

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha sa počas stredy a štvrtka plánuje zúčastniť na stretnutiach Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte. Účasť avizoval aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

19:04

Vatikán v stredu predstavil nový plne elektrický papamobil s otvorenou strechou od nemeckej značky Mercedes-Benz. Pápež František ho bude používať pri vítaní pútnikov na vatikánskom Námestí svätého Petra.

papamobil
Pápež František pózuje s manažérmi a zamestnanci Mercedesu po prevzatí nového plne elektrického papamobilu vo Vatikáne 4. decembra 2024
19:03

Návrh na obžalobu prezidenta Kórejskej republiky bol oficiálne predložený parlamentu krajiny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

19:03

Rumunský prezidentský kandidát krajnej pravice Calin Georgescu bude proti vývozu ukrajinského obilia cez Rumunsko a ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu, ak sa stane hlavou štát. Politik to vyhlásil v stredu s tým, že Bukurešť nie je povinná dodržiavať záväzky NATO týkajúce sa výdavkov na obranu.

18:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v stredu kategoricky odmietlo tvrdenia Ruska, že Kyjev podporuje islamistických povstalcov v Sýrii. Moskva predtým obvinila Ukrajinu z toho, že im poskytuje drony.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali