Bratislava 11. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
Aktualizované 11. sptembra 2024 14:35
Vláda chce zvýšiť bezpečnosť základných a stredných škôl. Na stredajšom rokovaní schválila návrh, ktorý zahŕňa aktívny monitoring objektov i automatizovaný výstražný systém. Projekt s celkovými nákladmi viac ako 62 miliónov eur by sa mal najskôr zaviesť pilotne v troch školách a následne do ostatných škôl, ktoré sa prihlásia
Systémové riešenie bezpečnosti osôb v objektoch škôl má zabezpečiť aktívny monitoring s analýzou záznamu v reálnom čase na identifikáciu potenciálnych hrozieb alebo neobvyklých aktivít. Taktiež automatizovaný výstražný systém, ktorý má umožniť okamžitú reakciu so schopnosťou integrácie s núdzovými protokolmi pre rýchlejšie riešenie.
Zabezpečené majú byť inteligentné výstrahy, ktoré by rozlišovali medzi rutinnými aktivitami a potenciálnymi bezpečnostnými hrozbami. Súčasťou má byť aj generovanie použiteľných prehľadov na základe analýzy údajov, identifikovanie trendov a potenciálnych slabín pre proaktívne plánovanie bezpečnosti či flexibilita prístupu z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k internetu.
Ministerstvo vnútra (MV) SR návrhom reaguje na rapídne zhoršenie bezpečnostnej situácie na základných a stredných školách. “V roku 2020 bolo zaznamenaných až 58 prípadov šírenia poplašnej správy, v roku 2021 síce počet prípadov klesol na 48, ale v roku 2022 a v roku 2023 bolo zaznamenaných ďalších 125 prípadov šírenia poplašnej správy. Za roky 2020 až 2024 bolo nahlásených až 714 prípadov, ktoré obsahovali slovo bomba v rôznych súvislostiach a konotáciách,” zdôvodnilo.
Šutaj Eštok: Školy budú pokryté kamerovým systémom s umelou inteligenciou
Do konca roka 2026 by malo byť pokrytých kamerovým systémom s umelou inteligenciou zhruba 3000 škôl. Cieľom je zabrániť šíreniu rôznych bezpečnostných hrozieb. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti so schváleným materiálom na zavedenie kamerového systému v základných a stredných školách. Tento rok podľa neho kamery nasadia na troch pilotných školách. O ktoré pôjde, zatiaľ neurčil.
“Budú to kamery modernej generácie, ktoré budú mať aj takzvané rozpoznávanie tváre (face recognition). Pôjde o riešenie, ktoré nebude zaťažovať policajtov na jednotlivých obvodných oddeleniach,” poznamenal Šutaj Eštok. Ako priblížil, kamery budú pomocou umelej inteligencie schopné identifikovať, kedy dôjde k neočakávanému správaniu a určitému riziku. Až vtedy by podľa neho mali na operačné strediská hlásiť možnosť, že sa niečo v areáli školy deje.
Projekt je podľa Ministerstva vnútra SR realizovaný v úzkej spolupráci s bezpečnostnými expertmi a školskými inštitúciami. “Odborníci navrhli umiestnenie kamier tak, aby zabezpečili optimálny dohľad nad rizikovými zónami bez narušenia súkromia študentov a zamestnancov. Počet kamier sa môže líšiť v závislosti od veľkosti či dispozície školy,” objasnil hovorca rezortu Matej Neumann.
Systém podľa Šutaja Eštoka bude v súlade s GDPR. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) podotkol, že súlad so zákonom je potrebný. Zavedenie projektu však podľa neho bude trvať a musí byť zriadený pracovný tím, ktorý sa bude venovať detailom konceptu. Ako doplnil, je pre nich dôležitejšie, aby aktívne riešili preventívne krízové opatrenia.
Prečítajte si tiež:
- Vrtuľník zakúpený bývalým vedením MV uvedú do prevádzky do konca októbra
- Pozostalí po hasičovi, ktorý zahynul v Nízkych Tatrách, dostanú príspevok
- Bratislavská polícia obvinila muža, ktorý v júni nahlásil bombu na súde