Bratislava 28. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)
Vláda bude môcť vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať, najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť Národná rada (NR) SR
Vyplýva to z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorú v pondelok schválili poslanci NR SR. Parlament o nej rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Za odsúhlasenie novely bolo 91 z 94 prítomných poslancov. Proti bol jeden poslanec, jeden sa zdržal a jeden nehlasoval.
Vládny kabinet zdôvodnil novelizáciu poznatkami z praxe. Hovorí, že nemožno objektívne vyriešiť situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu počas núdzového stavu, ktorý podľa doteraz platného zákona mohol trvať najviac 90 dní.
Opakované predĺženie núdzového stavu bude po novom musieť odobriť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť “ústavná poistka” v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike. Takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu.
Ustanoviť sa majú tiež obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav vyhlásený z iného dôvodu ako z dôvodu ohrozenia života a zdravia v súvislosti so vznikom pandémie.
Okrem iného sa upravia obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Vo väčšej miere majú zodpovedať potrebám prijímať efektívne opatrenia znižujúce pohyb obyvateľstva, a tým spomaliť šírenie infekčnej choroby v štádiu pred vznikom pandémie alebo v priebehu jej šírenia.
Plénum v pondelok schválilo aj pozmeňujúci návrh Miloša Svrčeka (Sme rodina). Po novom tak bude možné uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie poskytovania sociálnych služieb a vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v čase núdzového stavu. Argumentuje tým, že v čase pandémie sa ukázala potreba zabezpečiť adekvátnu pomoc klientom v zariadeniach sociálnych služieb či klientom krízovej intervencie, domácej opatrovateľskej služby a podobne. V Zbierke zákonov sa bude po novom zverejňovať i uznesenie NR SR o retihabícii predĺženia núdzového stavu alebo jeho opätovného vyhlásenia.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Milana Vetráka (OĽANO). Po novom bude v zákone explicitne zakotvené, že núdzový stav možno vyhlásiť aj na celom území SR. Vetrák hovorí, že doteraz to nebolo jasné a nezhodovali sa na tom ani všetci odborníci.
Poslanci v súvislosti s novelou ústavného zákona o bezpečnosti štátu v pondelok schválili aj novelu zákona o Ústavnom súde SR. Rovnako o nej rokovali zrýchlene. Cieľom novely je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.
Novelu poslanci odsúhlasil po tom, ako hlasovanie dvakrát preložili. Dôvodom bol nedostatok poslancov vládnej koalície pre karanténu. Na odsúhlasenie ústavnej novely totiž treba 90 hlasov poslancov. Dostatok poslancov koalícia nazbierala po tom, ako hlavný hygienik SR udelil výnimku poslancom NR SR, ministrom či prezidentke SR pracovať aj v prípade, ak sú pozitívni na ochorenie COVID-19. Splnené museli byť viaceré podmienky. V pléne NR SR boli pozitívni poslanci aj poslanci z karantén oddelení fóliou, zabezpečené mali respirátory a samostatný vchod.
Šeliga: SR potrebuje núdzový stav, NRSR by mala mať možnosť hlasovať online
Slovensko potrebuje núdzový stav, preto sa zišli v pondelok poslanci Národnej rady (NR) SR na mimoriadnej schôdzi, nie pre papalášizmus
Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Na najbližšiu schôdzu chce strana Za ľudí predložiť novelu rokovacieho poriadku, aby mohli poslanci hlasovať aj on-line.
“Dnes je 106 úmrtí na COVID-19. Preto sa zišlo plénum NR SR. Lebo ľudia umierajú na COVID-19 a Slovensko potrebuje ústavne nespochybniteľný núdzový stav. Nikto z nás nie je z tohto nadšený. Nikto z vedenia NR SR nie je nadšený z toho, že sa parlament musí stretávať počas Vianoc,” skonštatoval Šeliga s tým, že treba riešiť aktuálne problémy.
.
Dodal, že strana Za ľudí neprišla s nápadom riešiť situáciu s karanténou poslancov vydaním vyhlášky hlavného hygienika, ktorá aj pozitívnym poslancom umožnila prísť na hlasovanie.
Na najbližšiu schôdzu NR SR chce klub Za ľudí pripraviť novelu rokovacieho poriadku, ktorá umožní online hlasovanie poslancov. Po jej prijatí by sa mala podľa neho zrušiť výnimka hygienika.
“Áno, je to drahé, stojí to milión eur. Na druhej strane, keď to zvládol európsky parlament, iné parlamenty, musí to zvládnuť aj slovenský parlament. Táto situácia nám ukazuje, že to potrebujeme,” podotkol Šeliga.
Priblížil, že sumu im komunikovalo vedenie NR SR. Poukázal na potrebu prijať bezpečné a efektívne riešenie. Poukázal aj na časté zlyhanie hlasovacích zariadení v NR SR, tie by bolo podľa neho tiež treba obmeniť.
Predseda európskeho výboru NR SR Tomáš Valášek (Za ľudí) pripomenul, že vedeniu parlamentu ponúkli vypracované viaceré možnosti, ako by mohla národná rada postupovať.
“Je správne, zodpovedné, že sme tu dnes boli. Ale mohlo to byť inak. Mrzí ma, že naše návrhy neboli vyslyšané,” uviedol.
Ozrejmil, že hlasovanie sa dá zabezpečiť napríklad z kancelárií poslancov, aby sa nemuseli zhromažďovať v rokovacej sále. Rovnako vidí ako možnosť aj hlasovanie cez aplikáciu. Podčiarkol potrebu bezpečnosti, ale zdôraznil, že sme v 21. storočí.
“Je to otázka vôle a správnych investícií, nemusí to byť ani drahé,” dodal.
Šeliga v súvislosti so schválenou novelou ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá umožní predlžovanie núdzového stavu, hovorí o posilnení pozície parlamentu. Zdôraznil, že núdzový stav bude možné po novom predlžovať len v prípade pandémie, nie inej situácie. Rovnako poukázal na to, že opozícii ostane právo obracať sa s predĺžením núdzového stavu na Ústavný súd (ÚS) SR.
“Tu je štandardný demokratický proces, ktorý je zachovaný,” povedal s tým, že ho mrzí postup opozície, konanie jej predstaviteľov označil za zbabelé.
.
V rokovacej sále boli poslanci pozitívni na COVID-19 oddelení fóliou
V rokovacej sále Národnej rady (NR) SR bol počas pondelkovej mimoriadnej schôdze fóliou oddelený priestor pre poslancov s potvrdeným ochorením COVID-19, ale aj pre poslancov z karantény
Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosť Kancelárie NR SR Michaela Jurcová. Dodala, že v parlamente budú aj germicídne žiariče. Vstup do rokovacej sály bude umožnený výlučne poslancom a zamestnancom kancelárie parlamentu.
“Poslanci, na ktorých sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR vzťahuje osobitný režim, budú oddelení od ostatných poslancov a zamestnancov Kancelárie NR SR. Je pre nich zabezpečený samostatný vchod, fóliou oddelené hlasovacie miesta v pléne, v parlamente budú taktiež nainštalované germicídne žiariče,” priblížila Jurcová.
Dodala, že v rámci tejto skupiny budú ešte samostatne oddelení aj poslanci, ktorí sú v karanténe iba z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou. Pre týchto poslancov podľa jej slov NR SR zabezpečila aj respirátory s certifikáciou FFP3, ktoré budú mať prekryté rúškom. Pre zvyšných poslancov sú zabezpečené respirátory FFP2.
Oľano: Poslanci NR SR s pozitívnym testom na COVID-19 sa zúčastnili len na hlasovaní, boli za fóliou
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) s pozitívnym testom na koronavírus sa dnes v parlamente zúčastnili len na hlasovaní, pričom na otvorení schôdze neboli prítomní. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Doplnili, že riadny chod ústavných orgánov je rovnako dôležitý ako fungovanie kritickej infraštruktúry.
Poslanci pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 boli pritom počas hlasovania o predĺžení núdzového stavu od ostatných v sále oddelení fóliou.
„Myslím, že to bolo prekonzultované aj s ľuďmi, ktorí riešia epidemiologické situácie, že je to dostatočné riešenie na to, aby sa nenakazili ďalší poslanci v sále,” povedal Milan Vetrák (OĽaNO).
Poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO) doplnil, že pozitívni poslanci prišli do kontaktu len s jedným zamestnancom NR SR, ktorý bol oblečený v ochrannom obleku. Samotní poslanci mali tiež podľa neho všetky ochranné prostriedky.
„Ak niekto dodržiava tieto opatrenia, nie sme v ohrození,” zdôraznil a dodal, že pozitívnych poslancov bolo dnes v parlamente približne šesť.
Účasť týchto poslancov na zasadnutí parlamentu povoli vyhláškou Úrad verejného zdravotníctva SR. Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) preto hlavného hygienika Jána Mikasa vyzvala, aby zvážil zotrvanie vo funkcii.
Núdzový stav bude možné predlžovať, prezidentka podpísala novelu zákona
Vláda bude môcť vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať, najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť Národná rada (NR) SR. Vyplýva to z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová
Opakované predĺženie núdzového stavu bude po novom musieť odobriť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť “ústavná poistka” v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike. Takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu.
Ustanoviť sa majú tiež obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav vyhlásený z iného dôvodu ako z dôvodu ohrozenia života a zdravia v súvislosti so vznikom pandémie.
Okrem iného sa upravia obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Vo väčšej miere majú zodpovedať potrebám prijímať efektívne opatrenia znižujúce pohyb obyvateľstva, a tým spomaliť šírenie infekčnej choroby v štádiu pred vznikom pandémie alebo v priebehu jej šírenia.
Bude tiež možné uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie poskytovania sociálnych služieb a vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v čase núdzového stavu. V Zbierke zákonov sa bude po novom zverejňovať i uznesenie NR SR o ratihabícii predĺženia núdzového stavu alebo jeho opätovného vyhlásenia. V zákone je tiež explicitne zakotvené, že núdzový stav možno vyhlásiť aj na celom území SR.
Prezidentka v súvislosti s novelou ústavného zákona o bezpečnosti štátu v pondelok podpísala aj novelu zákona o Ústavnom súde SR. Cieľom novely je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.