Bratislava 15. novembra 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto:)
Poslanci Európskeho parlamentu sú v súvislosti s výsledkom amerických volieb rozdelení – niektorí sa radujú, iní prepadajú hystérii, ale zhodujú sa v otázke posilnenia európskej bezpečnosti a konkurencieschopnosti. Postoje európskych zákonodarcov zhrnul v článku pre The European Conservative Zoltán Kottász
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa zhodujú, že Európa po (znovu)zvolení Donalda Trumpa v Spojených štátoch potrebuje prebudenie. Zatiaľ čo zákonodarcovia ľavice reagovali hystericky a tvrdili, že do USA sa vracia “fašizmus“, pravicoví poslanci EP oslavovali Trumpov návrat do Bieleho domu ako signál ukončenia “šialenstva“ a promigračnej agendy administratívy vedenej Joeom Bidenom.
Zasadnutie v Štrasburgu
Plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu v stredu 13. novembra dalo priestor diskusii o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a USA po víťazstve republikána Donalda Trumpa.
Lídri členských štátov EÚ už minulý týždeň na stretnutí v Budapešti diskutovali o tom, ako by mohlo vyzerať Trumpovo prezidentské obdobie pre Európu. Zhodli sa na tom, že Trump bude v prvom rade dbať na americké záujmy a pravdepodobne bude presadzovať viac izolacionistickú, neintervenčnú zahraničnú politiku, ako aj protekcionistickú hospodársku politiku s možnosťou zavedenia ciel na európsky tovar.
Zatiaľ čo európski lídri reagovali na výsledky volieb pragmatickejšie a realistickejšie, plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu bolo oveľa živším stretnutím, pričom ľavicoví poslanci EP vo svojich vystúpeniach priam naháňali strach.
Zasadnutie v úvode otvoril Josep Borrell, odchádzajúci šéf zahraničnej politiky EÚ.
„Nasledujúce desaťročia budú nepochybne formované Trumpovými krokmi a ich dôsledkami. Nebudem špekulovať o tom, čo by mohol urobiť, ale poviem, že musíme byť pripravení na to, čo sa môže stať. Pokojne, ostražito, ale bez toho, aby sme vyvolávali dojem, že sme paralyzovaní ako jeleň pred svetlom reflektorov,“ uviedol.
Borell povedal, že Trumpove rokovania s Ukrajinou, Blízkym východom a Čínou ovplyvnia európsku zahraničnú politiku, a zdôraznil, že Trumpovo zvolenie “by malo slúžiť na to, aby sme si plne uvedomili potrebu posilniť našu bezpečnosť a vziať náš osud do vlastných rúk“.
Pravica
Poľský poslanec Európskeho parlamentu Andrzej Halicki zo stredopravej Európskej ľudovej strany(EPP) uviedol, že voľby v USA nič nemenia na skutočnosti, že Európa musí byť zodpovedná za starostlivosť o samú seba vrátane posilnenia vlastnej bezpečnosti a ochrany vonkajších spoločných hraníc. „Európania sa musia cítiť bezpečne a my sme za to zodpovední,“ zdôraznil.
Jordan Bardella, predseda francúzskeho pravicového Národného združenia a líder suverenistickej strany Patrioti pre Európu (PfE) – tretej najväčšej skupiny v EP, privítal Trumpove zvolenie a vyzval Európu, aby nasledovala jeho kroky a bránila záujmy štátov EÚ. Dodal, že zatiaľ čo USA sa budú chrániť pred nekalou konkurenciou a začnú znižovať dane a regulácie, EÚ je v pasci trestných, regulačných a ideologicky motivovaných manévrov európskych inštitúcií.
Nicola Procaccini, spolupredseda skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov(ECR), uviedol, že Trumpovo víťazstvo je dôvodom na oslavu a šancou pre Európu posilniť európsky pilier v NATO a oživiť európsku konkurencieschopnosť “bez toho, aby ju brzdili ideologické excesy posledných rokov“.
Rakúsky pravicový europoslanec Harald Vilimsky (PfE) uviedol, že Američania jasne vyjadrili svoju túžbu zbaviť sa “šialenstva“, aké pre spoločnosť predstavuje woke-ideológia a LGBT, a tiež túžbu zbaviť excesov multikulturalizmu a nelegálnej migrácie. Zdôraznil, že výsledky volieb musí Európa rešpektovať.
V súvislosti s Trumpovou ponukou ukončiť vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom Vilimského maďarská kolegyňa Kinga Gálová uviedla, že “konečne sa otvára nová kapitola v transatlantických vzťahoch“. Zdôraznila, že “teraz je šanca, aby sa ničivá vojna zúriaca v našom susedstve čo najskôr skončila“.
Väčšina ľudí v zámorí, ako aj v Európe ( voľbami do EP v júni) hlasovala za zmenu. Voliči povedali “Nie!“ politike liberálnej elity. Posilnili sa vlastenecké strany, ktoré stoja na strane mieru, sú proti nelegálnej migrácii a podporujú rodiny.
A čo ľavica?
Ľavicoví poslanci Európskeho parlamentu zjavne neboli nadšení triumfalistickým tónom pravice.
Grécky poslanec Giannis Maniatis( zo skupiny socialistov S&D ) povedal, že transatlantické vzťahy “pravdepodobne vôbec nebudú pokojné“, pretože Trump “pohŕda medzinárodným právom a multilaterálnymi organizáciami, ako je OSN“. Zákonodarca predpokladal novú obchodnú vojnu s USA a varoval, že Európa musí byť pripravená prijať opatrenia na ochranu svojho hospodárstva.
Francúzska europoslankyňa Valérie Hayerová, popredná členka liberálnej skupiny Renew, uviedla, že Európa sa musí pripraviť na možnosť, že USA znížia pomoc Ukrajine. Zdôraznila, že to znamená, že EÚ bude musieť posilniť svoju vlastnú bezpečnosť a zintenzívniť podporu Ukrajiny vo vojne, ktorá je “priamo pred našimi dverami“.
Terry Reintkeová, nemecká líderka skupiny Zelených(Greens), bola Trumpovou výhrou znepokojená ešte viac. Vyhlásila, že Trump spôsobí “obrovské škody“ nielen občanom Európy, ale aj zvyšku sveta. „Ale to, že vystupuje agresívne, neznamená, že nás vystraší,“ uviedla a dodala, že EÚ sa musí stať silnejšou v oblasti konkurencieschopnosti, zamestnanosti a zmeny klímy.
Poslanec Martin Schirdewan zo skupiny ľavičiarov zašiel ešte ďalej. Vyhlásil, že USA sa pod Trumpom zmenia na “oligarchiu“, “autoritársky“ a “fašistický“ štát.
Varoval, že EÚ nie je na túto novú éru pripravená a “potrebuje investície do budúcnosti, do dobrých pracovných miest a silných verejných služieb“.
Prečítajte si tiež: