Bratislava 11. júna 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: Screenshot X video @PM_ViktorOrban)
Vo voľbách do EP zaznamenala maďarská vládnuca strana Fidesz ďalšie suverénne víťazstvo. Zoltán Kottász pre The European Conservative zdôrazňuje, že strana Fidesz pokračuje v neprerušenej sérii víťazstiev v národných, miestnych a európskych voľbách už od roku 2009. „Nezáleží na tom, aké má súčasná opozícia meno. Porazíme ju znova a znova,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarská vládnuca strana Fidesz zaznamenala ďalšie suverénne víťazstvo v nedeľňajších voľbách do Európskeho parlamentu. Konzervatívna strana pod vedením premiéra Viktora Orbána získala 44,7 % hlasov a 11 z 21 kresiel pridelených Maďarsku v Európskom parlamente (EP).
Hoci percento získaných hlasov nebolo také vysoké ako pred piatimi rokmi, keď Fidesz skončil s 52,6 %. Vysoká volebná účasť znamenala, že strana získala takmer o 200 000 hlasov viac ako v roku 2019.
Kampaň
Viktor Orbán v súvislosti s výsledkami povedal, že voliči podporili pro-mierovú politiku jeho vlády.
Fidesz viedol kampaň na protivojnovej platforme a vyzýval EÚ, aby prestala posielať zbrane na Ukrajinu a namiesto toho sa začala sústrediť na mierové rokovania. Orbán zdôrazňoval, že vojna poškodzuje hospodárstvo EÚ. Prisľúbil tiež, že jeho vláda bude na úrovni EÚ reprezentovať protiimigračnú, protigenderovú ideológiu a antifederalistický postoj.
„Ak chceme zhrnúť výsledky európskych volieb, môžeme ich poslať do Bruselu ako telegram: Migrácia, stop. Gender-ideológia, stop. Vojna, stop. Soros, stop. Brusel, stop,“ povedal maďarský premiér.
Premena opozície
Medzitým maďarská opozícia prešla s príchodom nového politického aktéra na scénu úplnou premenou. Strana Rešpekt a sloboda (Tisza) pod krídlami lídra Pétera Magyara vznikla len pred niekoľkými mesiacmi, napriek tomu sa jej podarilo získať 29,7 % hlasov a 7 kresiel v EP.
Magyar je bývalým manželom bývalej maďarskej ministerky spravodlivosti Judity Vargovej(za stranu Fidesz). Zastával rôzne pozície v štátnych podnikoch a na ministerstvách ešte z čias Fideszu. Preslávil sa začiatkom tohto roka, keď začal kritizovať a obviňovať maďarskú vládu z korupcie. Vo februári sa s Orbánom názorovo úplne rozišili.
Do centra pozornosti sa dostal po rozhodnutí vtedajšej prezidentky Katalin Novákovej omilostiť muža odsúdeného za krytie sexuálneho zneužívania detí. Nováková následne po výzvach na odstúpenie zo strany vlády aj prívržencov opozície odišla z funkcie.
Péter Magyar sa prezentoval ako centrista, ktorý sa snaží odlíšiť od Fideszu aj z ľavice. Jeho politika je stále zahalená rúškom tajomstva. Vyjadril názory ktoré sú podobné tým, ktoré zastáva vláda aj ľavicová opozícia.
„Strana Tisza dokáže maďarským voličom, že politika môže byť krásna, spravodlivá a čestná,“ povedal v nedeľu večer.
Na margo spravodajstva západných médií o údajne nepriaznivých výsledkoch pre Viktora Orbána, maďarský konzervatívny týždenník Mandiner napísal: „Fidesz nedosiahol svoj “najslabší výsledok v histórii“, ale svoje najcennejšie víťazstvo v EP – v čase vojny, v zložitom medzinárodnom prostredí, po dvoch bolestivých rokoch pre maďarskú ekonomiku a v tieni škandálu, ktorý zasiahol priamo do sŕdc pravicových voličov.“
Ostatné opozičné strany Péter Magyar prevalcoval: ľavicovej politickej aliancii vytvorenej okolo predchádzajúceho premiéra Ferenca Gyurcsánya sa podarilo získať v Európskom parlamente len 2 kreslá (zo 4) a jedno kreslo pripadlo pre pravicové euroskeptické Hnutie naša vlasť.
„Dnes sme porazili tak starú ako aj novú opozíciu. Nezáleží na tom, aké má súčasná opozícia meno. Porazíme ju znova a znova,“ povedal Viktor Orbán.
Ľavicový komentátor András Hont v príspevku na Facebooku napísal: „Maďarská ľavica bola zlikvidovaná a vznikol nový opozičný elektorát: taký, ktorý hlasuje proti Orbánovi tým, že najprv hlasuje proti oficiálnej opozícii.“
Ku komu sa Fidesz pripojí v EP?
Pokiaľ ide o budúce budovanie spojencov v Európskom parlamente, premiérova strana je v súčasnosti v EP bez skupiny. V roku 2021 opustila stredopravú Európsku ľudovú stranu (EPP) v dôsledku jej posunu k ľavici. Fidesz sa pravdepodobne pripojí k skupine Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), do ktorej patria aj Bratia Talianska pod vedením premiérky Giorgie Meloniovej a poľské Právo a spravodlivosť (PiS).
Orbán nedávno povedal, že by privítal spojenie ECR a skupiny Identita a demokracia(ID), ktorú vedie Národné zhromaždenie Marine Le Penovej.
Opozičná strana Rešpekt a sloboda (Tisza) by zároveň mohla byť na pokraji vstupu do EPP.
Komunálne voľby
V nedeľu sa v Maďarsku konali aj komunálne voľby do obecných a župných zastupiteľstiev. Aké sú výsledky ? Fidesz zvíťazil vo vidieckych oblastiach a mnohých menších mestách, ale opozícia mala väčšinu v hlavnom meste, Budapešti.
Samotné voľby primátora Budapešti sú však veľmi tesné. Súčasný ľavicový primátor Gergely Karácsony má nad svojím súperom Dávidom Vitézym, ktorý je bývalý štátny tajomník Fideszu, ale kandidoval ako nezávislý, náskok len o 300 hlasov. Hlasovacie lístky v Budapešti sa možno budú musieť prepočítať.
Prečítajte si tiež :