Situácia okolo krízy spojenej s koronavírusom je dosť nejasná. Ekonómovia rozlišujú tri rozdielne scénare jej priebehu. Nazývajú ich podľa tvaru prechodovej krivky: V, U a L priebeh.
Takzvaný V scenár je najoptimistickejší, podľa neho dôjde k maximu pribúdania nových prípadov nákazy v Európe už v marci. V Číne nastal tento bod údajne po 28 dňoch od vypuknutia epidémie, ale virológovia predpovedajú, že v Európe sa tento bod zlomu dosiahne rýchlejšie. Európa má totiž výhodu, že sa môže učiť z priebehu v Číne, okrem toho ma lepšie pripravený zdravotný systém a menšiu hustotu obyvateľstva, ako aj lepšiu kvalitu ovzdušia.
Podľa tohto scenára by došlo len k ľahkému a krátkemu prepadu hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom kvartáli 2020. Následne rýchlo dôjde k odozve a rastu, situácia sa vráti k predošlému stavu.
V prípade U scenára bude epidémia trvať dlhšie. Bude kulminovať nejako v apríli alebo máji. Karantény a izolačné opatrenia spôsobia, že sa prerušia výrobno-dodávateľské reťaze. Postihnutý bude najmä turizmus, zábavný priemysel a podobné konzumné oblasti, ktoré majú v lete hlavnú sezónu.
V tomto prípade hovoria ekonómovia o príchode recesie. Ale aj v tomto scénari sa očakáva návrat do predošlých ekonomických hodnôt v treťom kvartáli 2020.
Dramaticky môže prebiehať takzvaný L scenár. Ten vychádza z toho, že Covid-19 zasadí svetovému priemyslu a obchodu trvalejší úder. Obchodné globálne reťaze budú narušené a firmy budú nútené konať na svojom domácom trhu. Hovorí sa o dlhej stagnácii a ťažkých dopadoch na burzy. Ako sa ale vyjadril analytik DZ-bank Christian Kahler – tento scenár sa nepredpokladá.
Základnou otázkou teda je, či Covid-19 bude sezónna záležitosť a s vyššími jarnými teplotami vzduchu sa vytratí ako bežné chrípkové epidémie. Toto nik nevie s plnou zodpovednosťou a istotou predpovedať, ale predpokladá sa to.
Covid-19 sa doteraz nedarí zastaviť, lebo jeho latentná doba je relatívne dlhá (pár dní až dva týždne) a jeho priebeh často veľmi mierny – takže nositeľ ho ďalej rozširuje bez toho, aby vôbec zistil, že je chorý. Je dokonca možné, že niektorí z nás už chorobu vírusu Covid-19 prekonali a nezistili to.
Pre zastavenie lavínovíteho šírenia choroby sú preto vhodné opatrenia, ktoré môžeme považovať za nevyhnutné rozšírenie bežnej hygieny (časté umývanie rúk, nechytanie cudzích vecí a podobne) aj na sociálnu oblasť (vyhýbanie s zhlukom cudzích ľudí). Hromadné stretnutia sú proste rizikové a treba sa im vyhnúť, ak sa dá – to sa týka kultúrnych podujatí, reštaurácií, hotelov. Prirodzene, cestovanie na veľké vzdialenosti, hlavne lietadlami, je tiež spôsobom, ako vírus s veľkou pravdepodobnosťou preniesť do nových oblastí.
Je dosť nepríjemné používať pri týchto vážnych záležitostiach čísla, ale dáta hovoria, že úmrtnosť u ľudí do 60 rokov sa pri tejto infekcii rovná rádovo úmrtnosti pri chrípke. Jedná sa o zlomky percenta až jedno percento, aj to najmä v prípadoch ľudí majúcich aj iné ťažkosti a komplikácie. Z toho vyplýva, že chod spoločnosti nie je ohrozený, že podstatné procesy výroby a zásobovania budú fungovať. Ako bolo uvedené vyššie, globálne elity riešia nie to, či sa situácia vráti do normálu, o tom sa nepochybuje, ale len to, v ktorom mesiaci to bude.
Je nepochybné, že vírus si vyžiada svoju daň aj na Slovensku. Ale ak obyvateľstvo ukáže disciplínu a zodpovednosť, bude ich najmenej.
Peter Vanád