Bratislava 26. októbra 2024 (HSP/ Euronews / Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Maďarský premiér Viktor Orbán v nedávnom rozhovore naznačil, že poľskú vládu a jej premiéra Donalda Tuska
Poľská vláda a aj premiér Donald Tusk, boli zvolení v roku 2023 vo voľbách, v ktorých dosiahla volebná účasť takmer 74 % – čo je rekordná účasť. Orbán, ktorého začiatkom roka 2026 čakajú celoštátne voľby, v tejto súvislosti poznamenal, že súčasnú poľskú vládu si tam dosadila Európska únia a vyjadril podozrenie, že sa o podobný krok pokúsi aj v Maďarsku.
Tusk je v európskych vrcholových kruhoch všeobecne považovaný sa obľúbenca. Orbán jeho výhru vo voľbách komentoval tým, že zasahovanie Bruselu do domácej politiky mu pripomína praktiky bývalého Sovietskeho zväzu.
„Budú na tom pracovať,“ povedal o Bruseli v piatkovom rozhlasovom rozhovore. „Potrebujú bábkovú vládu. Povedzme si na rovinu, každé impérium je také. Aj Sovieti boli takí, či nie?,“ poznamenal maďarský premiér.
Chystajú prevrat aj v Maďarsku?
Orbán svoje obvinenie vyslovil len pár dni po tom, ako predniesol Európskemu parlamentu svoj ostrý prejav. Vo svojej reči pred zhromaždením uviedol, že Brusel sa chystá zvrhnúť jeho neliberálnu nacionalistickú vládu, a nastoliť v Budapešti “bábkový režim“.
V rozhovore sa Orbán obzvlášť pustil do predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej aj do lídra najväčšej politickej skupiny bloku, do predsedu Európskej ľudovej strany EPP Manfreda Webera.
Orbán sa vyjadril, že von der Leyenová sa spolu s Weberom v najbližších voľbách v Maďarsku( 2026) pokúsia urobiť to, čo sa im (podľa Orbána)podarilo v Poľsku v roku 2023. Pripomenieme, že pred rokom Tuskova koalícia porazila vo voľbách vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) – pravicovú nacionalistickú stranu, ktorá zdieľa mnohé Orbánove názory.
„Dokonca nejde ani o tajné sprisahanie proti Maďarsku, je to otvorene prezentovaný, ohlásený plán,“ povedal Orbán. „To isté sa stalo v Poľsku. Poliaci tiež išli svojou vlastnou cestou… Dokonca prijali aj nezávislú poľskú politiku v oblasti migrácie, rodovej rovnosti a hospodárstva,“ pripomenul maďarský líder.
Tvrdil, že von der Leyenová a Weber vtedy urobili všetko, čo bolo v ich silách, a otvorene prezentovali názor, že poľská konzervatívna vláda by mala odísť a mala by ju nahradiť nová (Tuskova) vláda “.
„…A takto sa náš priateľ Tusk stal poľským premiérom. Rovnaký scenár sa teraz odohráva v prípade Maďarska,“ uviedol.
Časté strety s Bruselom
Orbán sa často dostáva do konfliktu s EÚ – Maďarsku zadržiava miliardovú finančnú podporu ako trest za údajné porušovanie noriem právneho štátu a demokracie. Aj predchádzajúca poľská nacionalisticko-konzervatívna vláda sa roky hádala s EÚ pre demokratické nedostatky.
Orbán však zaujal čoraz tvrdší postoj k bloku a zhromaždil euroskeptické strany v celej EÚ, aby vytvorili krajne pravicovú politickú silu v zákonodarnom zbore – frakciu Patriotov ( Patrioti pre Európu). Maďarský premiér v súčasnosti( do decembra) vykonáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, čo mnohých v Bruseli veľmi znepokojuje – vydal sa totiž na mierovú misiu od Ameriky, Ukrajiny aj do Ruska, odmieta migračný pakt aj pôžičku pre Ukrajinu.
Maďarsko sa tiež priblížilo k autokraciám, ako sú Rusko a Čína, a usiluje sa o zahraničné investície a pôžičky z Moskvy a Pekingu – keďže EÚ stopla svoje fondy pre Maďarsko.
Tuskova vláda sa medzitým snaží obnoviť demokratické inštitúcie v Poľsku, ktoré boli podľa neho zlikvidované za predchádzajúcej vlády PIS, ale zachováva aj niektoré konzervatívne politiky – ako napríklad tvrdý postoj k nelegálnej imigrácii.
Prečítajte si tiež: