Experti pripomínajú, že to nebolo prvé podobné vyhlásenie Viktora Orbána, ktoré sa nepáčilo zahraničným partnerom Maďarska. Jeho programové vystúpenie vyvolalo prekvapenie dokonca aj medzi jeho maďarskými prívržencami. Premiér navrhol vtedy poskytnúť dvojaké občianstvo Maďarom žijúcim v iných krajinách vrátane Ukrajiny. V Kyjeve sa pravdaže pobúrili a preto sa na ministerstve zahraničných vecí Maďarska ihneď poponáhľali uistiť Kyjev, že predseda vlády v žiadnom prípade nechcel poškodiť susednú krajinu.
Pozícia Orbána, pochopiteľne, nenecháva Spojené štáty ľahostajnými. Senátor John McCaine maďarského premiéra označil za „neofašistického diktátora“. Za veľmi vyvážený vzťah k Rusku zaplatili niektorí podriadení maďarského premiéra – na úradníkov uvalili pod zámienkou boja s korupciou sankcie a zakázali im vstup na územie USA.
Názory premiéra však rozdeľujú aj viacerí vedúci maďarskí politici. Napríklad predseda ultrapravicového opozičného Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Gábor Vona na nedávnom zasadnutí maďarského parlamentu hovoril o rizikách geopolitického konfliktu medzi USA a Ruskom. Tvrdil, že Maďarsko musí zostať neutrálne. Na margo vyhlásení niektorých západných a zaoceánskych politikov povedal, že v Maďarsku neexistuje nacistická hrozba, ale sociálna kríza.
Gábor Vona vyjadril znepokojenie aktivitami Spojených štátov, ktoré rozširujú svoju prítomnosť na území EÚ a tlačia Európu k vážnemu konfliktu s Ruskom. Povedal, že by sa Maďarsko nemalo zúčastňovať na podobných aktivitách USA a NATO. Prízvukoval, že neexistujú také záväzky, ktoré nútia členské krajiny NATO, aby sa podieľali na ozbrojených konfliktoch, ktoré protirečia záujmom daných štátov.
eu