V rámci Kongresu sa uskutočnil rad zaujímavých sprievodných podujatí: VI. Medzinárodná vedecko-praktická konferencia „Vzdelanie, jazyk, umenie, a medzikultúrna komunikácia (Moskva – Peking), Medzinárodný mládežnícky okrúhly stôl „Rusko a slovanské národy vo vývoji epoch“, na ktorých sa zúčastnili študenti moskovských a zahraničných vzdelávacích inštitúcií a centier, a tiež sa uskutočnil medzinárodný okrúhly stôl „Ruský jazyk – jazyk mieru a spolupráce“.
Kongres bol venovaný hlavne tvorivému a duchovnému dedičstvu Leva Nikolajeviča Tolstého, tvorbe ruských a slovanských spisovateľov, ktorých diela, ako sa uvádza v záverečnej tlačovej správe, práve zverejnenej organizátormi Kongresu, patria do zlatého fondu svetovej literatúry a tvorba ktorých významne ovplyvnila nielen vývoj kultúrneho priestoru Ruska, ale aj všetky procesy v slovanskej kultúre, spoločenskom živote a vzdelaní.
Účastníkom Kongresu pozdravné listy poslali: predseda ruského Výboru pre veci národností Iľdar Giľmutdinov, poslanec a člen Výboru pre vzdelávanie a vedu, profesor Gadžimet Safaralijev a iní. Na Kongrese pracovalo 130 účastníkov, vrátane expertov komisií Štátnej dumy Ruska, zástupcov kultúrnych, vedeckých a vzdelávacích inštitúcií, ako, napríklad, akademik Ruskej akadémie vied M. Lukackij, vedúca vedecká pracovníčka Inštitútu svetovej literatúry Ruskej akadémie vied M. Demkinová, známi veci, ktorí sa zaoberajú životom a tvorbou Leva Tolstého – profesor V. Linkov (Moskovská štátna univerzita Michaila Lomonosova), docent Je. Poltavec (Moskovská mestská pedagogická univerzita), profesor M. Bloch (Moskovská pedagogická štátna univerzita), vedúci pracovníci Inštitútu jazykov a kultúr Leva Tolstého, Ruskej štátnej špecializovanej akadémie umení, Moskovskej polytechnickej univerzity, Moskovskej štátnej medicínsko-stomatologickej univerzity A. Jevdokimova a iní.
Na odborných diskusiách sa zúčastnili zástupcovia občianskych, spoločenských organizácií, národnostných spolkov a kultúrnych stredísk. Študenti Moskovskej štátnej medicínsko-stomatologickej univerzity A. Jevdokimova a Štátneho rozpočtového vzdelávacieho strediska „Škola № 1212“ Moskva predstavili zaujímavé správy o živote, tvorbe a pedagogickom dedičstve Leva Tolstého, a tiež o kultúre slovanských národov.
„Na Kongrese sa tiež zúčastnili hostia zo Slovenska – pedagógovia a študenti Slovanského gymnázia z Bratislavy, profesor Emil Heršak zo Záhrebskej univerzity (Chorvátsko), profesor Wan Jihnuei z čínskej Univerzity tradičnej čínskej medicíny (Guizhou, Čína) a iní. Diskusie prebiehali v ruštine, angličtine, slovenčine a chorvátčine,“ povedala pre náš portál predsedníčka Organizačného výboru Kongresu, rektorka Inštitútu jazykov a kultúry Leva Tolstého Mária Tichonyčevová.
„Chcem zdôrazniť, že veľký záujem účastníkov Kongresu vyvolalo video-vystúpenie prostredníctvom skype slovenského odborníka z mesta Nitra, predsedu slovanskej občianskej organizácie Slavica Miloša Zverinu „Tisícročná niť. Duchovné a mravné tradície slovanských národov: história, kultúra, jazyk“ a tiež Galiny Ľubojevićovej, predsedníčky Spolku krajanov „Jednota“ (mesto Užice, Srbsko), ktorá vystúpila s prednáškou „Rola ruštiny v upevnení jednoty slovanského sveta: tendencie a perspektívy,“ podčiarkla Mária Tichonyčevová.
Dodala, že prácu Kongresu zavŕšilo vystúpenie Študentského divadla „Vitorad“ (Moskovská štátna medicínsko-stomatologická univerzita A. Jevdokimova), ktoré prezentovalo koncertný program venovaný kultúre slovanských národov. „Kongres sa uskutočnil v rámci jubilejného roka, venovaného 25. výročiu činnosti nášho Inštitútu jazykov a kultúry Leva Tolstého,“ uviedla rektorka Mária Tichonyčevová.
Eugen Rusnák