Bratislava 8. júna 2023 (HSP/Foto: Facebook ZČ)
Za rozmach staroegyptskej civilizácie sa pravdepodobne zaslúžila byrokracia. Vďaka vynálezu písma bolo možné zaznamenávať záplavy ale hlavne efektívne a spravodlivo vyberať dane. To umožnilo deľbu práce a veľkorysé plánovanie. Egypťania tu boli niekoľko desiatok storočí, postavili pyramídy, chrámy a potom sa nad nimi zavrela voda dejín. Za zánikom ich civilizácie stojí pravdepodobne prebujnelá byrokracia
Podobne je to s organizáciou modernej spoločnosti. Politické strany, záujmové spolky a stavovské organizácie umožnili demokraciu a boli podhubím priemyselnej revolúcie. Stali sa z nich však posvätné kravy a politika opustila občana. Občan sa stal krmivom, o ktoré sa bije dobytok rôznych plemien. Pred voľbami zvlášť. Napriek plným politickým kravínom Slovensko upadá, lepšie povedané, pri dobiehaní západu krívame na obe nohy. Niekde to však ide aj iným spôsobom.
Zamyslel sa nad tým Zdenko Čambal, primátor mesta Holíč (podpredseda SNS): “Všetci pamätáme, ako nám Matovič neustále ukazoval výkresy s rôznymi tabuľkami. Žiaľ, pravdepodobne mal grafy otočené naopak. Namiesto vyspelých krajín upadáme k Balkánu. Bude to asi tým, že v Bulharsku zasadá v Národnom zhromaždení 240 poslancov. Na rozdiel od prerastenej štátnej správy a extrémneho počtu ministrov a podpredsedov vlády v SR, leží výkonná moc vo Švajčiarsku v rukách sedemčlennej Spolkovej rady. To sa im potom budujú diaľnice. Dánsko, ktoré má zhruba toľko obyvateľov ako Slovensko, má päťkrát vyššiu priemernú mzdu. Adekvátne k svojmu ekonomickému potenciálu sa môže na rozdiel od nás aj miešať do medzinárodnej politiky.”
Zaiste by sme viacerí boli radi, keby sa vplyv Slovenska k vplyvu Dánska aspoň priblížil. Robíme však pre to niečo? Čambal pokračuje: “Na Slovensku sme veľkorysí. Dnes vláda uzná 14. národnostnú menšinu. Pre zmenu, vietnamskú. Evidujeme 18 oficiálnych vierovyznaní, aby náhodou dvaja ľudia na ulici nemali rovnaký názor. Zatiaľ čo v USA vystačia dve politické strany, Register politických strán a politických hnutí na Slovensku ich eviduje 166. Databáza neziskových organizácií má k dnešnému dňu 81 tisíc záznamov. Pomáhame migrantom a odídencom. Podporujeme dodávkami vojenské konflikty na cudzích územiach. Samozrejme, že nezostáva čas na budovanie potravinovej a energetickej sebestačnosti. Z krátkeho prehľadu je vidieť, kam idú peniaze a nech nám liberáli tlačia do hlavy akékoľvek kaleráby, na krytie skutočných potrieb občanov SR zostáva málo peňazí.”
Až príliš rôznorodé (a tým aj neprehľadné) prostredie politických strán, neziskových organizácií, ktoré dnes nahradili spolky, a ďalších štruktúr vyhovuje tým, ktorí svoje záujmy dokážu kryť práve v takomto prostredí. Hlasy volajúce po naplnení bežných a oprávnených potrieb bežného občana v takom huriavku ľahko zaniknú. A čo je najhoršie, rinčanie zbraňami tiež . Asi by sme sa mali naučiť viac pozornosti venovať tomu, čo nás spája a menej tomu, čo nás rozdeľuje.