Ciolkovskij sa svojho času nechal inšpirovať tvarom podobným Eiffelovej veži. V súčasnosti sa fakulta inžinierstva na japonskej univerzite v Šizuoke pripravuje na vykonanie prvého testu “výťahu” do vesmíru zhotovenom stavebníkmi z Obayashi Corporation, ktorý by mohol do vesmíru vynášať prvé kabíny napojené na špeciálne oceľový kábel.
Podľa webu The Mainichi, výskumníci predstavia na ISS 11. septembra dva satelity (10 cm²) z japonského vesmírneho centra Tanegašima spolu s 10-metrovým oceľovým káblom na ich spojenie. Tie potom ISS vypustí a motorizovaná kabína v podobe “výťahu” bude cestovať sem a tam pozdĺž kábla. Prvotnú vesmírnu plavbu budú zaznamenávať aj kamery pripojené k satelitom.
Môže sa stať, že pritom dôjde ku kolízii s vesmírnym odpadom a meteoritmi, alebo budú problémy s prenosom elektrickej energie zo Zeme do vesmíru, či špeciálny kábel preukáže isté chyby a nebude napríklad odolný voči vesmírnemu žiareniu.
Obayashi už skôr podľa ABC News vyhlasoval, že do roku 2050 budú pomocou uhlíkovej nanotechnológie posielať ľudí do vesmíru robotickými vozidlami poháňanými magnetickými lineárnymi motormi. Malo by ich byť šesť v oválnom tvare s rozmermi 18 x 7,2 metrov a do každého z nich by sa vošlo asi 30 osôb. Cesta k novopostavenej kozmickej stanici by trvala sedem dní.
Uhlíkový kábel by bol oveľa efektívnejší ako oceľový. “Pevnosť v ťahu je takmer stokrát silnejšia ako oceľový kábel, takže je to možné,” povedal Yoji Išikawa, manažér výskumu a vývoja v Obayashi. “Momentálne nemôžeme urobiť dostatočne dlhý kábel, môžeme vyrobiť len 3-centimetrové nanotrubičky, ale potrebujeme oveľa viac … myslíme si, že do roku 2030 to urobíme,” dodal.
Kábel upevnený na istej plošine na mori by mal siahať do vesmíru k satelitu až do výšky 36-tisíc km nad zemou, čo je samozrejme ešte oveľa ďalej ako sa nachádza ISS vo výške približne 400 km. Očakávajú, že projekt bude stáť okolo 90 miliárd dolárov.
Odborníci uviedli, že vesmírny “výťah” by mohol signalizovať koniec rakiet vysielaných zo Zeme, ktoré sú obrovsky drahé a nebezpečné. Koľko bude stáť celková takáto preprava ľudí do vesmíru, je ešte odvážne predpovedať. V súčasnosti odosielanie nákladnej raketovej dopravy do vesmíru stojí asi 22-tisíc dolárov za kilogram, s “výťahom” by to údajne malo byť lacnejšie, približne 200 dolárov.
Konštrukcia vesmírneho “výťahu” by umožnila umiestnenie malých rakiet a ich vypustenie zo staníc v priestore bez potreby masívneho množstva paliva potrebného na prerušenie gravitačnej sily Zeme.