Skalica 28. augusta 2017 (HSP)
V piatok 25. augusta 2017 sa konala v priestoroch Záhorského múzea v Skalici vernisáž výstavy Skalica 1217 – 2017
Výstavu pripravili pracovníci múzea, s podporou Neinvestičného fondu Mesta Skalica pri príležitosti osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o meste Skalica. Výstavu otvorila riaditeľka múzea Viera Drahošová, ktorá privítala hostí i všetkých prítomných a potom jednotliví kurátori predstavili časti výstavy.
Historik Richard Držka fundovane priblížil najstaršie listiny v histórií Skalice a fungovanie mestskej samosprávy a vystavené exponáty z oblasti mestskej správy a činnosti cechov. Viera Drahošová priblížila archeologické nálezy na území Skalice, ktoré predchádzali prvý písomný dokument a sú dokladom osídlenia jej územia v dávnej minulosti a tiež to, že názov Skalica sa môže odvíjať od ložísk skaly, ktorý sa tu nachádzal a ťažil sa a využíval sa vo Veľkomoravskom období a boli z neho stavané stavby v Mikulčiciach i celá stredoveká Skalica.
Martin Hoferka predstavil duchovný život v Skalici, ktorý vytvárali katolíci, evanjelici a Židia a vystavené vzácne predmety z tejto oblasti života minulosti Skalice, okrem iných i dva bohoslužobné kalichy, i vystavené exponáty vytlačené v Škarnitzlovskej tlačiarni. Etnologička Dita Csutortokyová priblížila históriu školstva i skalickú tradičnú stravu, zvyky i odev. Muzikológ Peter Michalovič cez viaceré osobnosti hudobného života predstavil hudbu v Skalici, z ktorej počas vernisáže odzneli aj ukážky.
Výstava je rozdelená podľa tematických oblastí i chronologických častí: Najstaršie osídlenie, Stredovek, Mestská správa, Obdobie 1526 – 1711, Cechy, Duchovný život, Školstvo, Obdobie 1711 – 1900, Začiatok 20. storočia, Obdobie 1918 -1922, Vinohradníctvo, Tradičná strava, Tradičný odev, Tlačiarenstvo, Hudba, Pamiatky, I. ČSR a Slovenský štát, Po druhej svetovej vojne. Vystavené predmety vhodne sprevádzajú informačné panely, z ktorých sa verejnosť má možnosť dozvedieť mnohé poznatky z histórie mesta.
Výstava, ktorá je hodnotným príspevkom k tohtoročným oslavám 800 ročného jubilea od prvej písomnej zmienky je možné prezrieť si v priestoroch Záhorského múzea do 20. októbra.
Ľudovít Košík