Bratislava 21. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
Skupina politológov, sociológov, právnikov, umelcov či občianskych aktivistov sa postavili za ombudsmanku Máriu Patakyovú. Poslancov Národnej rady SR títo liberálni neomarxisti vyzvali, aby urobili to isté a aby jej zistenia a odporúčania dôsledne reflektovali a analyzovali. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala Ľubica Trubíniová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť
Verejná ochrankyňa práv vystúpila 13. mája v parlamente so svojou výročnou správou za rok 2019, v ktorej informovala o nedostatkoch a potrebe ich nápravy v oblasti ochrany ľudských práv. Správu Patakyovej poslanci nevzali na vedomie.
„Hoci ‘nezobratie na vedomie’ nemá zásadnejšiu právnu relevanciu, odhaľuje podstatnú skutočnosť: porušovanie ústavou garantovaných práv a slobôd pre väčšinu poslancov a poslankýň nič neznamená,“ uvádzajú signatári podpísaní pod výzvu.
Medzi týchto liberálnych neomarxistov, ktorí podporujú zhubné ideológie s potenciálom rozvrátiť spoločnosť, sa zaradili napríklad sociologička Iveta Radičová, politologička Janka Debrecéniová, ochranár Mikuláš Huba, režisér Juraj Nvota a desiatky ďalších. „Stojíme za verejnou ochrankyňou práv a za princípmi a hodnotami, ktoré jej úrad chráni. Vyzývame k tomu aj parlament a všetky ďalšie zložky verejnej moci,“ odkazujú.
Verejní činitelia vyzývajú zodpovedných, aby zistenia a odporúčania ombudsmanky dôsledne reflektovali a analyzovali. Tiež aby prijímali také opatrenia, ktoré budú rešpektovať a napĺňať základné práva a slobody v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi. Kompetentných takisto žiadajú, aby konali na základe dát, odborných diskusií a kvalitných procesov, aby problémy jednotlivcov, komunít aj celej spoločnosti riešili preventívne.
„Vyzývame politikov a političky, aby svoj osobnostný kapitál a verejné zdroje nevyužívali na prezentáciu falošných póz ‚sociálnej vnímavosti’, ale na vytvorenie si realistického obrazu o tom, čo ľudí skutočne trápi, aké problémy potrebujú riešiť. Takmer všetko, čo potrebujeme pre kvalitný život, sa týka ľudských práv – zdravie, bývanie, vzdelanie, práca, osobná sloboda a autonómia, občianska a politická participácia a mnohé iné,” píše sa vo výzve, ktorá je na podpis dostupná aj širokej verejnosti. Podpísať ju možno prostredníctvom portálu Changenet.sk.
„Právny a demokratický štát musí byť postavený na rešpekte k hodnotám obsiahnutým v jeho najhlbšom základe, ktorý je postavený na dodržiavaní základných práv a slobôd. Ďakujem všetkým za aktívnu podporu pri presadzovaní týchto hodnôt,” reagovala Patakyová na sociálnej sieti na výzvu občianskej spoločnosti.
Ombudsmanka v stredu 13. mája poslancom parlamentu vo svojej správe priblížila, že Kancelária verejnej ochrankyne práv (VOP) dostala v roku 2019 vyše 2 800 podaní, z toho bolo 2 100 podnetov. VOP tiež zistila 130 porušení základných práv a slobôd v 104 podnetoch. V rámci vlastnej iniciatívy riešila kancelária desať podnetov. Patakyová zdôraznila, že je dôležité zabezpečiť zo strany orgánov verejnej správy výraznejšiu ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva, detí, seniorov či menšín. Situácia sa v tejto oblasti podľa jej slov zlepšuje len veľmi pomaly.
Poslanci 14. mája nevzali na vedomie výročnú správu ombudsmanky. Zo 132 prítomných bolo za prijatie správy 34 poslancov. Z vládnych strán správu podporili kluby Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Hnutie Sme rodina bolo proti a aj viacerí poslanci klubu OĽaNO. Rozhodnutiu o nevzatí na vedomie výročnej správy ombudsmanky predchádzala v rokovacej sále široká diskusia poslancov.
Poslanci vytýkali ombusmanke najmä, že si neuvedomuje čo je úlohou jej úradu, keď namiesto ochrany individuálnych práv občanov pracuje ideologicky a svojou činnosťou sa snaží napomáhať šíreniu rôznych pomýlených a neprirodzených neomarxistických bludov.
Poslanec Tomáš Taraba za KDŽP vyzval ombusmanku na odstúpenie: “Patakyová, odstúpte, Vaša neoliberálna agenda prehrala. Vaše dúhové zástavy, Vaš lobing za potraty. SaS a Za ľudí prehralo. Kultúra života sa po 30 rokoch nadýchla. Ideme ďalej.”
Na margo jej práce uviedol: “Ombudsmanka svoju prehru dnes uzavrela tak, že neodstúpi a že poslanci “nechápu jej práci.” Tak po prvé neodstúpi preto, lebo tak neschopného človeka by nikto nikde nezamestnal. V roku 2016 jej predchodkyňa vyzvala políciu, aby vyriešila spôsob zatvárania ľudí do ciel predbežného zadržania. Patakyová sa k tejto veci stretla s ministerkou až v roku 2019, teda tri roky po zvolení.
Len neschopný a lenivý jedinec, ktorému sú ľudské práva ukradnuté, potrebuje 3 roky, aby riešil situáciu, aby nepriväzovali ľudí o radiátory. Keď som sa na to pýtal, povedali, že ona má “rozvážny prístup.” Vo svete sa tomu hovorí, že je neschopná a lenivá. Jej úrad stojí pritom 1 milión EUR. K tej druhej výčitke, že jej práci nerozumieme, tak verím, že nikdy nebudem tak dekadentný, aby som tomu, čo ona presadzuje niekedy rozumel.”