Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Halle Berryová a Jeremy Strong budú tento rok členmi poroty na filmovom festivale v Cannes, ktorej bude predsedať Juliette Binocheová, oznámili organizátori podujatia.

15:58

Džihádistickí bojovníci napojení na skupinu Islamský štát pri paľbe z motocyklov na smútočné zhromaždenie počas pohrebu v nigérijskom štáte Borno zabili najmenej 15 ľudí.

15:57

Poľská ministerka zdravotníctva Izabela Leszczynová oznámila, že nespokojný pacient v krakovskej Univerzitnej nemocnici nožom pobodal lekára, ktorý napriek okamžitému zásahu kolegov zraneniam podľahol.

15:56

Z Kourou vo Francúzskej Guyane úspešne odštartovala raketa Vega-C. Do vesmíru vyniesla družicu Biomass.

15:55

Ukrajina a USA budú dnes rokovať o dohode o nerastných surovinách na úrovni vlád a technických tímov, citoval Suspilne zdroj OP.

Podľa neho môže byť dohoda podpísaná „čoskoro“, hoci presný dátum nie je známy.

15:37

Španielsky premiér Pedro Sánchez uviedol, že španielska vláda zriadila komisiu na vyšetrenie príčin masívneho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok zastihol Pyrenejský polostrov.

15:31

Vietnam pri príležitosti osláv 50. výročia dobytia Saigonu omilostil viac ako 8000 väzňov vrátane 25 cudzincov. V utorok to uviedla vláda.

15:30

Andrzej Duda pred začiatkom neverejnej časti plenárneho zasadnutia Trojmoria uviedol, že preňho má toto podujatie špeciálny charakter, keďže ide o jeho poslednú účasť na summite iniciatívy v pozícii hlavy štátu.

15:29

Francúzsky minister spravodlivosti Gérald Darmanin oznámil zámer upraviť legislatívu tak, aby väzni opäť prispievali na náklady svojho väznenia.

14:58

Maďarskí poslanci schválili balík návrhov, ktoré sprísňujú zákaz výroby, užívania, distribúcie a propagácie drog.

14:57

Rapová skupina Outkast, popová hviezda Cyndi Lauperová a Chubby Checker získali miesta v Rockandrollovej sieni slávy pre rok 2025.

14:56

Energetická spoločnosť Red Eléctrica de Espaa aj portugalská vláda uviedli, že príčinou pondelkového rozsiahleho výpadku dodávok elektrickej energie v Španielsku a Portugalsku nebol kybernetický útok.

14:55

Nemecké ministerstvo poľnohospodárstva informovalo, že nemeckí poľnohospodári, ktorých chovy zasiahla slintačka a krívačka, budú mať nárok na finančnú pomoc z EÚ.

13:42

Návrat čínskych astronautov zo stanice Tchien-kung odložili pre zlé poveternostné podmienky.

13:41

Návrat troch čínskych astronautov z čínskej kozmickej stanice Tchien-kung (Nebeský palác) odložili pre zlé poveternostné podmienky.

13:21
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Verejne vyslovený súhlas so začatím ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a prečin schvaľovania trestného činu podľa § 338 Tr. zák?

Skutočne môže byť verejne vyslovený súhlas so začatím ozbrojeného konfliktu na Ukrajine prečinom schvaľovania trestného činu podľa § 338 Tr. zák.?

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto
❚❚
.

Cieľom tohto príspevku je pokračovať v odbornej diskusii ohľadne možnosti, či nemožnosti spáchania prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 Tr. zák. a to pri konaniach, v ktorých ide o verejné schvaľovanie vojenskej agresie jedného štátu voči druhému[1].

Podnetom na napísanie tohto príspevku bol zaujímavý článok Františka Vojtuša[2] publikovaný v aktuálnom čísle časopisu Zo súdnej praxe, ktorý sa, okrem iného, zaoberal aj možnosťami spáchania prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 Tr. zák. vo vzťahu k trestnému činu (vojnovej) agresie (v zmysle vedenia útočnej vojny).

František Vojtuš vo svojom článku uvádza nasledovný modelový prípad, na ktorom následne demonštruje svoje závery týkajúce sa prečinu schvaľovania trestného činu:

.

„Verejne známa osoba prostredníctvom sociálnej siete zverejní status, v ktorom vyhlási, že plne schvaľuje začatie vojenskej agresie voči suverénnemu štátu zo strany predstaviteľov susedného suverénneho štátu a ich vojenské kroky s tým spojené a sama by konala rovnako, keby mala takú možnosť. Agresia vedie k vypuknutiu konfliktu, ktorý v čase zverejnenia statusu stále prebieha a Slovenská republika nie je účastníkom tohto konfliktu. Vojenská agresia nebola obranou zo strany susedného štátu a nepredchádzalo jej vyhlásenie vojny napadnutému štátu. Napadnutie je zo strany agresora prezentované ako „osobitná vojenská operácia“. Žiadna medzinárodná organizácia a ani medzinárodný súd v čase zverejnenia statusu vo vzťahu ku konaniu agresora právoplatne nekonštatovala spáchanie zločinov proti mieru alebo vojnových zločinov“.

Vyššie uvedený autor článku dochádza k záveru (ktorý zostručním), že by tu prichádzalo do úvahy naplnenie znakov skutkovej podstaty prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. Z pohľadu autora ide o schvaľovanie útočnej vojny, pričom Trestný zákon síce podľa autora článku nepozná žiadny trestný čin, ktorý by vyslovene trestnoprávne postihoval útočnú vojnu (trestný čin agresie), avšak mohlo by tu ísť o schvaľovanie konania, ktoré napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu agresie podľa čl. 8bis Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ďalej aj len Rímsky štatút).

Autor článku vychádza z názoru, že prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. sa možno dopustiť nielen schvaľovaním konania, ktoré napĺňa znaky trestného činu uvedeného v niektorej zo skutkových podstát trestných činov nachádzajúcich sa v Trestnom zákone, ale aj schvaľovaním konania, ktoré má znaky trestného činu definovaného v iných právnych predpisoch, ktoré sú platné a účinné na území SR. Uvedené platí aj v prípade medzinárodných zmlúv, ktoré majú prednosť pred zákonmi, čo sa týka aj Rímskeho štatútu.

K uvedenému autor článku dodáva, že to, či došlo k spáchaniu trestného činu agresie podľa čl. 8bis Rímskeho štatútu si musia orgány činné v trestnom konaní vyriešiť ako predbežnú otázku a v tomto smere viesť dokazovanie.

 

.
Polemika na pozadí konkrétneho ozbrojeného konfliktu

V prvom rade je nutné súhlasiť s názorom, že pojem „trestný čin“ uvedený v základnej skutkovej podstate prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. je nutné vykladať tak, že sa tým má na mysli nielen trestný čin vymedzený (definovaný) v Trestnom zákone, ale aj akýkoľvek trestný čin, ktorého skutková podstata je vymedzená v iných právnych predpisoch, vrátane medzinárodných zmlúv, pokiaľ sú pre SR platné a účinné[3].

Verejne schvaľovať, v zmysle § 338 ods. 1 Tr. zák., možno preto aj trestné činy, ktoré sú definované v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu (333/2002 Z.z., dodatok č. 139/2014 Z.z.), pričom právomoc tohto súdu sa týka trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a trestného činu agresie. Autor článku teda správne uvádza, že napriek tomu, že trestný čin agresie (vo význame začatia útočnej vojny proti inému suverénnemu štátu) nemá svoj odraz v Trestnom zákone v samostatnej skutkovej podstate trestného činu, je podrobne vymedzený v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu a v jeho dodatku (článok 8bis), ktorý je pre  SR platný a účinný[4].

Z tohto pohľadu teda možno viesť trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. aj na tom skutkovom základe, že páchateľ verejne schvaľuje začatie útočnej vojny, teda trestného činu agresie a to s poukazom na čl. 8 a čl. 8bis Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.

Vzhľadom k tomu, že „spáchanie trestného činu“ (v danom prípade spáchanie trestného činu agresie v zmysle Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu) je základným znakom skutkovej podstaty trestného činu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák., musí mať orgán činný v trestnom konaní vyriešenú otázku, či došlo k spáchaniu trestného činu agresie (kto tento trestný čin spáchal) a tieto skutočnosti musia byť následne aj súčasťou popisu skutku uvedeného napríklad v uznesení o vznesení obvinenia. Pre úplnosť možno dodať, že Medzinárodný trestný súd v zmysle Rímskeho štatútu nestíha medzinárodné zločiny spáchané štátmi, ale fyzickými osobami, teda jednotlivcami a preto je nutné, aby súčasťou skutku bolo aj vymedzenie fyzickej osoby (či osôb, teda nie len štátu), ktoré v mene konkrétneho štátu sa mohli dopustiť trestného činu agresie.

S autorom článku sa preto možno stotožniť aj v tom, že tieto otázky si musí orgán činný v trestnom konaní vyriešiť samostatne ako otázky predbežné, nakoľko ide o posúdenie viny (§ 7 ods. 1 Tr. por.) a je bez významu, že zatiaľ nebol nikto súdnym orgánom právoplatne uznaný za vinného zo spáchania trestného činu agresie.

.

Takéto jednoduché to však v aplikačnej praxi konkrétneho prípadu nemusí byť. Alebo je podstatná (ne)ratifikácia konkrétnej medzinárodnej zmluvy?

Pokiaľ sa zameriame na modelový prípad, ktorý naformuloval František Vojtuš vo svojom článku, tak zistíme, že ide fakticky o podstatnú časť skutku, ktorý sa kladie za vinu JUDr. Štefanovi Harabinovi s tým, že jeho status sa týkal schvaľovania začatia ozbrojeného konfliktu Ruskou federáciu voči Ukrajine[5].

Z uvedeného vyplýva, že v konkrétnostiach jednotlivého prípadu (a to sa môže týkať aj iných obdobných vojenských konfliktov na ktorých nie je priamo zainteresovaná SR) si musí orgán činný v trestnom konaní pri vedení trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. vyriešiť ako základnú predbežnú otázku nielen to, či došlo zo strany Ruskej federácie k trestnému činu agresie voči Ukrajine v zmysle Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu, ale aj to, a to hlavne, či vôbec začatie agresie (trestný čin agresie) v danom prípade môže byť, aspoň teoreticky, prejednaný Medzinárodným trestným súdom. Orgán činný v trestnom konaní totiž pri posudzovaní tejto otázky vystupuje fakticky ako Medzinárodný trestný súd a preto sa musí zaoberať aj tou otázkou, či vôbec trestný čin agresie v posudzovanom prípade (začatie vojnového konfliktu Ruskej federácie na Ukrajine) by mohol byť týmto súdom prejednávaný, t. j. či tu je daná jurisdikcia (právomoc) tohto súdu.

Alebo povedané inak. Je možné hovoriť o spáchaní trestného činu agresie v zmysle Rímskeho štatútu, ak napadnutý štát (obeť útoku) neratifikoval, t. j. nepristúpil v tejto časti k tejto medzinárodnej zmluve? Je možné vôbec hovoriť o spáchaní trestného činu agresie v zmysle Rímskeho štatútu ak je tu vylúčená jurisdikcia Medzinárodného súdneho dvora pre tento trestný čin a to na základe výlučného rozhodnutia Ukrajiny (ale aj Ruskej federácie) Rímsky štatút neratifikovať? Súčasťou tohto ozbrojeného konfliktu nie je SR a preto pri riešení predbežnej otázky, či došlo vôbec k spáchaniu trestného činu, ktorý mal byť páchateľom schvaľovaný je podstatným to, či sa Rímsky štatút vôbec (ohľadne trestného činu agresie) vzťahuje na bojujúce štáty.

Som názoru, že zistenie, či vylúčenie právomoci Medzinárodného trestného súdu pre stíhanie a prípadné potrestanie trestného činu agresie (ratifikovanie, či pristúpenie konkrétneho štátu k Rímskemu štatútu) je kľúčovou otázkou, ktorú si orgán činný v trestnom konaní musí zodpovedať už na samom začiatku ako vôbec prvú predbežnú otázku, pričom ak dospeje k negatívnemu záveru, t. j., že sa v daných okolnostiach prípadu jurisdikcia Medzinárodného trestného súdu na konkrétny trestný čin agresie nevzťahuje, t. j. ani Rímsky štatút tohto súdu v tejto časti (a preto tento súd takýto trestný čin ani stíhať či potrestať nemôže), potom možno oprávnene pochybovať, či možno schvaľovať trestný čin agresie vymedzený v Rímskom štatúte, ak sa v konkrétnom prípade Rímsky štatút na takéto konanie vôbec nevzťahuje a takéto konanie je fakticky vyňaté z pôsobnosti jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu. To platí o to viac, ak konkrétny štát (a to dokonca obeť a aj útočník) fakticky vylúčil pôsobnosť Rímskeho štatútu (jeho celý obsah, či aspoň niektorú jeho časť) na svojom území.

V tejto súvislosti aktuálna odborná literatúra[6] poukazuje na to, že Medzinárodný trestný súd sa zaoberá stíhaním a trestaním vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti, zločinom genocídy a zločinom agresie. Jurisdikcia Medzinárodného trestného súdu je založená, pokiaľ bol zločin spáchaný na území štátu, ktorý je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu, alebo pokiaľ osoba, ktorá zločin spáchala, je štátnym príslušníkom zmluvnej strany Rímskeho štatútu. Jurisdikcia Medzinárodného trestného súdu môže byť ďalej založená, pokiaľ bola vec tomuto súdu postúpená Radou bezpečnosti. Medzinárodný trestný súd teda môže vykonávať jurisdikciu nad príslušníkmi štátu, ktorý Rímsky štatút doposiaľ neratifikoval (čo je prípad Ruskej federácie), pokiaľ bol zločin spáchaný na území štátu, ktorý Rímsky štatút ratifikoval (Ukrajina Rímsky štatút však neratifikovala a urobila len ad hoc vyhlásenie – pozri nižšie).

A teraz to podstatné. Ukrajina, podobne ako napríklad Rusko, či USA, Rímsky štatút podpísala, ale neratifikovala, t. j. nepristúpila k nemu. Ukrajina urobila dve prehlásenia podľa článku 12 ods. 3 Rímskeho štatútu[7] o prijatí ad hoc jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu a to za obdobie začínajúce novembrom roku 2013 na dobu neurčitú, avšak len vo vzťahu k zločinom genocídy, zločinom proti ľudskosti a vojnovým zločinom, nie však aj vo vzťahu k zločinu agresie.

Vzhľadom na tieto vyhlásenia je preto možné dospieť k záveru, že pri rusko-ukrajinskom konflikte sú splnené predpoklady pre založenie jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu, avšak nie vo vzťahu k zločinu agresie.

Medzinárodný trestný súd podľa toho aj postupuje. Dňa 28.02.2022 prokurátor tohto súdu z vlastnej iniciatívy začal predbežné vyšetrovanie údajných zločinov vo vzťahu ku ktorým Ukrajina prijala ad hoc jurisdikciu podľa Rímskeho štatútu. Predmetom vyšetrovania prokurátora Medzinárodného trestného súdu je situácia na Ukrajine od 21.11.2013 vo vzťahu k vojnovým zločinom, zločinom proti ľudskosti a zločinu genocídy spáchaným v akejkoľvek časti územia Ukrajiny akoukoľvek osobou, nie však zločinu agresie.

Za takýchto okolností by teda bolo možné uzatvoriť, že využitie Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu v súčasnom rusko-ukrajinskom konflikte ohľadne trestného činu agresie neprichádza do úvahy. Ak v tomto konkrétnom ozbrojenom konflikte nie je možné vôbec zobrať do úvahy skutkovú podstatu trestného činu agresie, potom tieto skutočnosti nemôže ignorovať ani orgán činný v trestnom konaní pri riešení predbežnej otázky, či mohlo alebo nemohlo dôjsť k spáchaniu tohto trestného činu. Rímsky štatút tu totiž neexistuje samostatne so svojimi skutkovými podstatami, ale len v spojení s konkrétnou jurisdikciou Medzinárodného trestného súdu vymedzenou vôľou konkrétneho štátu pristúpiť alebo nepristúpiť k Rímskemu štatútu, a teda jurisdikcia tohto súdu buď daná je alebo nie je.

.

Som preto názoru, že za takýchto okolností by pri vyššie uvedenom modelovom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty prečinu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. s poukazom na trestný čin agresie upravený Rímskym štatútom Medzinárodného trestného súdu. Skutočnosť, že akt agresie Ruskej federácie proti Ukrajine mal byť porušením medzinárodného práva (Charty OSN), respektíve, že počas vojnového konfliktu mohlo dôjsť napríklad k vojnovým zločinom nie je podstatný, nakoľko modelový prípad sa týkal len prípadného schvaľovania trestného činu agresie, ktorý je definovaný v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu a týka sa začatia konfliktu. Pre posúdenie tejto otázky je taktiež bez významu, že SR Rímsky štatút riadne ratifikovala, nakoľko SR nie je účastníkom konfliktu a preto ani možnosť spáchania trestného činu agresie sa neposudzuje podľa právnych podmienok SR, ale podľa právnych podmienok štátov, ktoré sú v ozbrojenom konflikte.

 

Ďalšie otázky, ktoré treba zodpovedať pri prečine schvaľovania trestného činu

Z hľadiska schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 Tr. zák. je nutné brať do úvahy aj iné aspekty. Napríklad je rozdiel v tom, ak páchateľ vychvaľuje inú osobu za to, že spáchala trestný čin a v tom, keď páchateľ vychvaľuje inú osobu za jej konanie, avšak popiera, že došlo k spáchaniu trestného činu (napríklad páchateľ verejne schvaľuje konanie osoby, ktorá je obvinená zo spáchania trestného činu vraždy, nakoľko je názoru, že išlo o konanie v nutnej obrane a že je právom každého človeka brániť sa napadnutiu – páchateľ tu fakticky neschvaľuje spáchanie trestného činu vraždy, ale schvaľuje konanie v nutnej obrane, ktoré by protiprávnosť činu vylučovalo, pričom z hľadiska subjektívnej stránky je nutné brať do úvahy aj možné konanie páchateľa v skutkovom omyle ohľadne nutnej obrany). Schvaľovanie trestného činu totiž nie je len obyčajné spochybňovanie toho, že sa trestný čin skutočne stal, či vyjadrenie nedôvery v to, že išlo o trestný čin.

Obdobné je to aj pri útočnej vojne. Charta OSN vychádza síce zo zákazu použitia sily pri riešení medzinárodných konfliktov (čl. 2 ods. 4 Charty OSN), avšak z tohto pravidla existujú dve výnimky. Prvou je akcia Rady bezpečnosti pri ohrození mieru, či porušeniu mieru a druhú predstavuje článok 51 Charty OSN (individuálna alebo kolektívna sebaobrana). A práve na článok 51 Charty OSN bežne poukazujú všetky útočiace štáty, ktoré na to nemajú súhlas Rady bezpečnosti a takto sa dovolávajú toho, že konajú v súlade s medzinárodným právom (na článok 51 Charty OSN poukazuje nielen Ruská federácia pri konflikte s Ukrajinou, ale v minulosti to boli napríklad aj USA pri konflikte s Irakom, Izrael pri tzv. šesťdňovej vojne, USA pri ozbrojených útokoch na Nikaraguu spolu s financovaním „Contras“ a podobne). A taktiež práve túto argumentáciu preberajú často aj osoby, ktoré schvaľujú takéto útočné konania štátov a s poukazom na tento článok Chraty OSN začatie konfliktu ospravedlňujú (opäť aj tu môžu hrať úlohu nesprávne informácie, ktoré osoba ospravedlňujúca začatie vojny má k dispozícii a môže preto konať v skutkovom omyle, ktorý podľa konkrétnych okolností prípadu môže byť aj omyl ospravedlniteľný, t. j. vylučujúci úmyselné zavinenie).

Orgán činný v trestnom konaní musí preto v rámci riešenia predbežných otázok venovať svoju pozornosť aj článku 51 Charty OSN a tento článok vykladať v súlade s judikatúrou Medzinárodného súdneho dvoru[8] (nemýliť si tento súd s Medzinárodným trestným súdom) a to hlavne s vecou Vojenských a polovojenských činností v Nikarague a proti nej, v ktorej rozhodoval Medzinárodný súdny dvor v roku 1986 a v ktorej na námietku USA, že konala v kolektívnej sebaobrane uviedol, že právo na sebaobranu (v zmysle čl. 51 Charty) prináleží len štátu, ktorý sa stal obeťou ozbrojeného útoku s tým, že pre aplikáciu ustanovenia čl. 51 Charty, t. j. uplatnenia práva na sebaobranu musí už byť ozbrojený útok začatý a musí mať cezhraničný charakter (Medzinárodný súdny dvor v tomto prípade dospel k záveru, že niektoré útoky USA na nikaragujské prístavy, ropné zariadenia a námornú základňu v rokoch 1983 – 1984 predstavovali porušenie zákazu použitia sily voči inému štátu, teda podľa tohto súdu neboli splnené podmienky na konanie podľa článku 51 Charty OSN). Vo svetle tohto súdneho rozhodnutia zrejme žiadny z vyššie spomenutých konfliktov nespĺňa, z hľadiska útočiaceho štátu, podmienky na postup podľa článku 51 Charty OSN.

.

Všetky tieto okolnosti ohľadne článku 51 Charty OSN, možného skutkového omylu a skutkovej podstaty prečinu schvaľovania trestného činu v súvislosti so schvaľovaním útočnej vojny sú už však uvádzané nad rámec tohto článku a zaslúžili by si podrobnejšie rozvinutie v niektorom z ďalších článkov (a to aj z hľadiska historického a celkom určite by zaslúžil pozornosť aj rozbor vyššie spomenutého prípadu USA proti Nikarague, ktorý prejednával Medzinárodný súdny dvor a na ktorý sa bežne odkazuje pri výklade článku 51 Charty OSN).

Možno preto nateraz uzatvoriť, že nebezpečnosť väčšiny výrokov prednesených na sociálnych sieťach je nulová, pričom polícia by sa mala zamerať hlavne na také výroky, ktoré napríklad nabádajú k fyzickému násiliu voči iným osobám, k ich šikanovaniu, diskriminácii a podobne a nie na statusy, v ktorých sa pisatelia fakticky len snažia ospravedlňovať útočnú vojnu prostredníctvom článku 51 Charty OSN (t. j. spochybňujú, že došlo k porušeniu medzinárodného práva), čo bola inak bežná praktika časti populácie aj pri iných konfliktoch (v minulosti hlavne pri konflikte USA proti Iraku).

 

Poznámky pod čiarou

[1] podstatou tohto článku bude preto len problematika možného verejného schvaľovania trestného činu agresie, t. j. bližšie sa nebudem zaoberať možnosťami spáchania trestného činu schvaľovania trestného činu podľa § 338 Tr. zák. vo vzťahu k trestnému činu genocídy, zločinom proti ľudskosti, či vojnovým zločinom.
[2] Vojtuš, F.: K možnostiam trestnoprávneho postihu prejavov schvaľovania vojny a vojenských operácií v rozpore s medzinárodným právom, Zo súdnej praxe č. 4/2022
[3] aplikačná prax takto postupuje aj pri výklade iných pojmov. Napríklad pri trestnom čine marenia konkurzného konania podľa § 243 ods. 1 Tr. zák. sa pojem „marí konkurzné konanie“ vykladá tak, že tu nemusí ísť iba o marenie konkurzného konania, ktoré upravuje zákon o konkurze č. 7/2005 Z.z., ale môže ísť aj o marenie konkurzného konania (tzv. cezhraničné konkurzné konania), ktoré upravuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EU) č. 2015/848 z 20.05.2015 o insolvenčnom konaní
[4] toto však ale nemusí byť jediný podstatný ukazovateľ v prípade, ak SR nie je účastná ozbrojeného konfliktu, ktorého sa schvaľovacie konanie páchateľa týka
[5] uznesenie o vznesení obvinenia JUDr. Štefanovi Harabinovi sa dá doposiaľ nájsť na internete v plnom znení, pričom sa mu klaie za vinu, že verejne schvaľoval zločin agresie podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu v znení jeho dodatku, ktorého sa mal dopustiť prezident Ruskej federácie v súvislosti so spáchaním aktu agresie Ruskej federácie voči Ukrajine
[6] Veronika D´Evereux: K některým otázkam úlohy Rady bezpečnosti OSN a stíhaní medzinárodněprávních zločinu v kontextu ozbrojeného útoku Ruské federace vuči Ukrajine, Jurisprudence č. 2/2022
[7] podľa čl. 12 ods. 3 Rímskeho štatútu, štát, ktorý nie je stranou štatútu môže vyhlásením podaním tajomníkovi akceptovať výkon jurisdikcie Súdu v súvislosti s trestným činom. V takom prípade síce štát nie je zmluvnou stranou, ale štatút je pre neho platný ad hoc ako keby štatút ratifikoval.
[8] Medzinárodný súdny dvor je súdom OSN a jeho hlavnou náplňou je riešenie sporov medzi štátmi

JUDr. Peter Šamko

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Marek Brna

.
.
.

Priama linka: Čo na seba prezradil sám Naď a ako vnímať vyšetrovanie Európskej prokuratúry? Odpovedá generál

Sú vyjadrenia Jaroslava Naďa o monitorovaní ruských agentov a následnom „hraní sa s nimi“ iba vyhláseniami, ktorými sa chce robiť…

29. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Obvinený Bombic ide nakoniec do väzby

Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica, ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Dôvodom je obava z pokračovania…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Progresívci sa zbláznili! Protesty ľudí už nelákajú a tak prišli s novou absurdnou zámienkou

Platforma Otvorená Kultúra! organizuje v stredu 30. apríla protestné zhromaždenie s názvom Netreba nám Netrebko. Začne sa o 18:00 pred…

29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Posledný rozhovor Trumpa – veľká rana pre Zelenského

Trump dal jasne najavo, že nemá v pláne dodávať Ukrajine ďalšie zbrane, a to ani v prípade, že sa rozhodne…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Polícia sa vyjadrila k medializovaným správam o obvinení Šeligu

Polícia sa zaoberá prípadom podpredsedu mimoparlamentnej strany Demokrati Juraja Šeligu v rámci prípravného konania. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva…

29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Posledné dni výpredaja k Sviatku práce! Doživotná licencia Office 2021 Pro už za 35,24 €! Získajte teraz najlepšiu cenu na kľúče Microsoft!

Zatiaľ čo vy sa trápite s ručným filtrovaním, vaši kolegovia už používajú XLOOKUP na urýchlenie práce s dátami. Kým ostatní…

29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dostanú sa do nominácie konečne hráči pôsobiaci v KHL? Huliak posiela jasný odkaz adresovaný Šatanovi

Slovenský minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak na sociálnej sieti radil prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslavov Šatanovi, ako…

29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matky s dvomi deťmi v Maďarsku oslobodia od daní z príjmov

Maďarsko schválilo zákon, ktorý oslobodzuje ženy s dvoma alebo tromi deťmi od platenia dane z príjmov. Ide o súčasť úsilia…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Darovali sme Ukrajine vojenskú pomoc protizákonne? Európska prokuratúra začína konať

Jedným z veľkých restov súčasnej vlády je poriadne prešetrenie prípadu darovania vojenskej pomoci Ukrajine za minulých vlád, hlavne v období…

29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Centrom Londýna otriasol výbuch a elektrickú rozvodňu zachvátil požiar

Výbuch otriasol v utorok centrom Londýna, keď elektrickú rozvodňu vo Westminsteri zachvátil požiar. Informuje o tom web The Mirror

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Z kariérneho diplomata, Šimečkova podržtaška

Ivan Korčok, pravá ruka lídra opozičnej strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, chcel rozdúchať vášne medzi Slovákmi a Maďarmi – včera upozornil…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia už poškuľuje po Matovičovi. Hlina: Nie je blbý a má peniaze. Musíte s ním rátať

Opozícia sa musí spojiť a nemôže sa tváriť, že Igor Matovič neexistuje. Povedal to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý minister vyzýva Denník N: Prestaňte nazývať Putina novodobým Hitlerom

Bývalý minister Juraj Draxler vyzýva Denník N, aby prestal so špinavou primitívnou kampaňou. „To, čo ste zverejnili k plánovanej návšteve…

29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oxford stratil renomé. Lebo Fico (fejtón)

Nie každá renomovaná zahraničná univerzita si dokáže zachovať svoje dobré meno. Aspoň nie v očiach slovenských červených denníčkov…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dočkáme sa novej Národnej nemocnice M. R. Štefánika. Minister predstavil detaily a miesto

V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Medzi kardinálmi voličmi nového pápeža je najviac Európanov

Kardináli, ktorí sa vo Vatikáne zídu na konkláve 7. mája, pochádzajú zo 71 krajín z piatich kontinentov. Najpočetnejšiu skupinu predstavujú…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Scenár jadrovej eskalácie je možný, tvrdí americký viceprezident Vance

Ukrajina nevyhrá vojnu s Ruskou federáciou, ak budú v nadchádzajúcich rokoch pokračovať nepriateľské akcie, ale scenár jadrovej eskalácie je možný,…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pozor na tieto potraviny! Zvyšujú riziko predčasného úmrtia, zistila medzinárodná štúdia

Približne 14 % predčasných úmrtí v Anglicku možno pripísať nezdravým potravinám, čo je najviac spomedzi sledovaných krajín, uvádza The Guardian

29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová a Trump sa stretnú v „správnej chvíli“, avizuje Európska komisia

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Donald Trump sa budú snažiť stretnúť v „správnej chvíli“ – teda keď…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Jindřich Šídlo se mstí za odhalení svého konfliktu zájmů

Publicista Aleš Borovan odhalil ve svém článku závažný konflikt zájmů Jindřicha Šídla, který působí jako novinář a člen Redakční rady…

29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dieťa poškodilo v múzeu v Rotterdame obraz za 50 miliónov eur

V múzeu v holandskom Rotterdame poškodilo dieťa cenný artefakt od amerického maliara Marka Rothka. Ako referuje spravodajský web BBC, poškodenie…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Staroveké civilizácie: Fakty, o ktorých ste ešte nepočuli!

Staroveké civilizácie: Fakty, o ktorých ste ešte nepočuli! Pri dnešnom tempe objavov už čoskoro nebudeme mať žiadne záhady na riešenie…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Klaus Schwab sa podľa vyjadrení Mazureka ukázal ako obyčajný šváb

Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informuje, že Klaus Schwab, zakladateľ Svetového ekonomického fóra, odstupuje zo svojej funkcie

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vychytávky, vďaka ktorým bude tvoj život brnkačka

Život je niekedy naozaj ťažký. A možno si ho robíme zložitým úplne zbytočne. Veď existujú vychytávky, ktoré ti ho môžu…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Rubio tvrdí, že Trump sa tento týždeň rozhodne, či bude pokračovať v mierových rokovaniach

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Marco Rubio v nedeľu 27. apríla vyhlásil, že Trumpova administratíva sa tento týždeň rozhodne,…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská stíhačka F-16 omylom zostrelila vlastný Su-27 keď poľovali na drony

Ukrajina, 29. apríla 2025 - Začali sa objavovať podrobnosti o včerajšom incidente nad ukrajinskými Čerkasmi, počas ktorého ozbrojené sily Ozbrojených síl Ukrajiny…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

„Pripomínalo to dej sci-fi filmu“

Výpadok elektriny v Španielsku a Portugalsku trval viac ako 8 hodín: powerbanky sa predávali už za 12 500 eur

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Halle Berryová a Jeremy Strong budú tento rok členmi poroty na filmovom festivale v Cannes, ktorej bude predsedať Juliette Binocheová, oznámili organizátori podujatia.

15:58

Džihádistickí bojovníci napojení na skupinu Islamský štát pri paľbe z motocyklov na smútočné zhromaždenie počas pohrebu v nigérijskom štáte Borno zabili najmenej 15 ľudí.

15:57

Poľská ministerka zdravotníctva Izabela Leszczynová oznámila, že nespokojný pacient v krakovskej Univerzitnej nemocnici nožom pobodal lekára, ktorý napriek okamžitému zásahu kolegov zraneniam podľahol.

15:56

Z Kourou vo Francúzskej Guyane úspešne odštartovala raketa Vega-C. Do vesmíru vyniesla družicu Biomass.

15:55

.

Test osobnosti: Váš malíček odhalí vaše skryté osobnostné črty

Test osobnosti: Váš malíček odhalí vaše skryté osobnostné črty. Čo o vás hovorí váš malíček? Je váš malíček rovnako dlhý…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Trump chce na presadzovanie svojich domácich opatrení použiť aj armádu

Americký prezident Donald Trump v pondelok nariadil ministrovi obrany Petovi Hegsethovi a ministerke spravodlivosti Pam Bondiovej, aby určili, ako by…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kde mizne elektrina? Odhaľujeme tajomstvá vybíjajúceho sa akumulátora

29.4.2025 Redakcia Auto trendy . Zobudili ste sa a auto vás neprivítalo štartovacím vrčaním, ale tichým odmietaním? Ak ste už…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Nalijme si čistého vína…

Pamatujete, jak nám říkali, že v České republice musíme mít příznivé podnikatelské prostředí? Musíme tu mít ty nízké daně, dálnice,…

29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajina má problém. Zákopy protiruskej propagandy dobyl "neexistujúci" hudobný megahit Homay

Ukrajina, 29. apríla 2025 - Jednou z najperspektívnejších možností zničenia alebo vážneho oslabenia Ruska na začiatku špeciálnej vojenskej operácie v…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Pol milióna za členstvo? Donald Trump Jr. zakladá prestížny fanklub pre svojho otca

Donald Trump Jr. spolu s investormi zakladá nový klub pre priaznivcov jeho otca, amerického prezidenta Donalda Trumpa. Má to však…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov