Omša pre pozvaných sa uskutoční o deň neskôr v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade, oznámila vdova po spevákovi Ivana Gottová.
Informácie priniesol vo štvrtok portál Českej televízie (ČT). Gott zomrel v utorok 1. októbra pred polnocou doma v spánku v kruhu najbližších, po boji s akútnou leukémiou. Mal 80 rokov.
Manželka zosnulého speváka na webe uviedla, že súhlasí s tým, aby bol Gott pochovaný so štátnymi poctami. V priebehu piatka sa s Gottom bude môcť verejnosť rozlúčiť v pražskom Paláci Žofín. V sobotu sa bude pre pozvaných hostí konať od 11.00 h zádušná omša v pražskej Katedrále sv. Víta, ktorú bude slúžiť arcibiskup Dominik Duka. Gottová napísala, že sa tak stane “v súlade s vôľou manžela a po predchádzajúcom rokovaní s Arcibiskupstvom pražským”.
“Touto cestou by som chcela poďakovať všetkým, ktorí nám vyjadrili sústrasť s odchodom môjho manžela, Karla Gotta. Zároveň ďakujem pánu premiérovi a vláde za iniciatívu spojenú s usporiadaním štátneho pohrebu. Po dôkladnej úvahe som sa rozhodla pre pohreb so štátnymi poctami,” vyjadrila sa vdova a dodala: “Vážim si podporu, ktorej sa nám v týchto dňoch dostáva.”
Štátne pocty navrhla Gottovej rodine vláda. Presadzoval to premiér Andrej Babiš aj minister kultúry Lubomír Zaorálek.
Podľa bývalého šéfa hradného protokolu Miroslava Sklenářa môže na obrade so štátnymi poctami povedať príhovor minister kultúry, príbuzní alebo niekto ďalší, koho určia pozostalí. “Vidieť, že s verejnosťou odchod maestra Gotta zahýbal a že je vôľa verejnosti a štátu dôstojne sa s ním rozlúčiť,” povedal Sklenář.
Babiš najprv v stredu na tlačovom brífingu povedal, že rozlúčka s Gottom by mala mať podobu štátneho pohrebu, potom od toho ustúpil a navrhol obrad so štátnymi poctami. K štátnemu pohrebu patria niektoré formality, napríklad smútočne zasadá parlament a rakva so zosnulým je prevezená na lafete, za ktorou ide vojenská vrchnosť, napísal portál ČT. Takýto pohreb mal v histórii samostatnej Českej republiky len Václav Havel v roku 2011.