“V záujme prehĺbenia a rozšírenia dialógu… sa Zjednotená socialistická strana Venezuely (PSUV) a jej spriaznené strany vrátia do Národného zhromaždenia,” vyhlásil minister informácií Jorge Rodríguez.
Poslanci vládnej socialistickej strany odišli z Národného zhromaždenia v roku 2016 po tom, ako nad ním stratili vo voľbách kontrolu, a vláda zriadila Ústavodarné zhromaždenie, aby eliminovala vplyv parlamentu ovládaného opozíciou.
Líder opozície Juan Guaidó v nedeľu oznámil, že rozhovory s vládou prezidenta Nicolása Madura zamerané na ukončenie politickej krízy v krajine sa skončili. Skupina menších opozičných strán však začala viesť rozhovory s Madurovou vládou aj bez súhlasu Guaidóa podporovaného Spojenými štátmi.
Zástupcovia niektorých opozičných politických strán podpísali v pondelok príslušnú dohodu po boku Madurových vysokopostavených spolupracovníkov na podujatí za účasti zahraničných diplomatov.
Rozhovory sa zameriavajú na reformu venezuelskej volebnej komisie, ako aj na vyriešenie situácie, ktorú spôsobilo vytvorenie provládneho Ústavodarného zhromaždenia. Vláda sa podľa ministra Rodrígueza nebráni žiadnymi iniciatívam, ktoré by umožnili Venezuelčanom vyriešiť ich problémy. Vyzval pritom iné krajiny, aby do riešenia situácie nezasahovali.
Guaidó reagoval na začiatok týchto rozhovorov slovami, že ide o “manéver” Madurovej vlády s cieľom rozdeliť opozíciu.
Agentúra AP v súvislosti so zmienenou dohodou konštatuje, že ide o prvú významnú roztržku v tábore Madurových odporcov, odkedy sa Guaidó, predseda Národného zhromaždenia, v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že opätovné zvolenie Madura v roku 2018 nebolo legitímne. Za legitímneho lídra Venezuely ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky.
Prezident Maduro, nasledovník Huga Cháveza, má doma silnú podporu armády a medzinárodne na jeho strane stoja Kuba, Rusko a Čína. Moskva začiatkom roka vyslala do Venezuely svojich vojenských expertov.